TakUrčitee rok športu 2016 - Víťazom sa stáva...

22.12.2016 / Denis Bohumil Schvarcz
Peter Sagan dominoval aj vašej ankete. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Peter Sagan dominoval aj vašej ankete. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Dnes večer spoznáme víťazov ankety klubu športových novinárov, Športovec roka.  Ešte predtým si ale vyhodnoťme súťaž, v ktorej o víťazoch nerozhodovala akadémia novinárov, ale hlas fanúšikov. Konkrétne hlasy čitateľov TakUrčitee.sk. Boli vás znova, ako pri každej súťaži, stovky. Veľa stoviek. Ďakujeme za každý hlas, vyžrebovaný šťastlivec, ktorého obdarí náš redakčný Ježiško, je uverejnený na konci textu. 

Pozrime sa, ako ste rozsúdili osem kategórií. Poprosím fanfáru, začíname.  

Zážitok roka - Peter Sagan, obhajoba titulu majstra sveta (37,3%)

Na výkony Petra Sagana na bicykli už nestačia superlatívy. #ČoTiŠibe level dosiahol už dávno, už ho len opakuje a opakuje. Triumf na majstrovstvách sveta, obhajoba prvenstva, ktoré vám chcú vyrvať najlepší z najlepších bol znova krásnym adrenalínom pre fanúšikov športu. Pred druhým Matejom Tóthom mal ale cyklistický fenomén náskok len niekoľkých galusiek. Konkrétne 3,7%, naozaj máličko. Aj Tóthov víťazný pochod Riom si získal tony fanúšikov. 

Sklamanie roka - HC Slovan Bratislava a jeho finančné trable (29,8%)

Krásny vianočný príbeh píše slovenský hokej. Aspoň ten bratislavský. Hokejistom tri dni pred Štedrým večerom doplatil dlhy nový partner klubu. Ešte, že hrajú dlhú domácu sériu, obchodné centrá v Bratislave zažijú prudký nárast tržieb vo štvrtok a piatok. Inak bola ale vlečúca sa opakovaná kauza Peniaze záťažou na nervy fanúšikov. Tretina z nich už ani na zimák neprišla. Druhý v poradí bol Saganov defekt na OH v Riu a tesne tretí neúspešní hokejisti na svojich majstrovstvách sveta. 

Príbeh roka - Návrat Dominiky Cibulkovej na špičku rebríčka WTA (30,7%)

Najtesnejší súboj celej ankety. Ešte 24 hodín pred uzávierkou hlasovania bol vo vedení spôsobom štart - takmer cieľ Jozef Metelka. Sympatický paracyklista so silným životným príbehom nakoniec zostal o menej, ako o jedno percento druhý. V cieľovej rovinke ste svojimi hlasmi pretlačili na prvé miesto Dominiku Cibulkovú. Najlepšia slovenská tenistka sa po zranení vrátila na tenisové kurty vo veľkom štýle, jej triumf na WTF Singapur bol zimomriavkovým vyvrcholením krásneho roka. Tretí skončili s 20% hlasov bratranci Škantárovci.

Tréner roka - Ján Kozák, futbalová reprezentácia, (39%)

V silnej konkurencii sa možno prekvapivo presadil tréner futbalovej reprezentácie. Prekvapivo preto, lebo reprezentácia nemala úplne bezproblémový rok. Ukazuje sa ale, že verejná mienka je stále vo veľkej miere na jeho strane. My sa tomu samozrejme tešíme, keďže sme ho pred tri a pol rokmi na pozíciu odporučili ani nie mesiac, ako sa trénerom Sokolov stal. Druhý skončil Matej Spišiak, tréner Mateja Tótha a tretí Matej Lipták, tréner víťazky predchádzajúcej disciplíny. V tejto ankete sa Matejom celkom darilo. 

Individuálny výkon roka - Matej Tóth, chôdza na 50 km v Riu (50,8%)

Saganova obhajoba v Katare možno bola silným zážitkom, ako najlepší individuálny výkon ste vyhodnotili triapol hodinový pochod zlatého olympijského medailistu v Riu de Janeiro. Neskutočne náročný a dlhý pretek, pri ktorom niekoľkí chodci odpadávali od únavy bol vrcholom kariéry Mateja Tótha. Až viac, ako polovicu z vás oslovil natoľko, že ste ho uprednostnili pred čímkoľvek iným. Druhý Sagan na MS v cyklistike zaostal o pätinu hlasov.

Kolektívny výkon roka - Slovensko - Rusko 2:1, EURO 2016 (34,4%)

Druhá cena pre futbalistov. Zápas proti Rusku s dvoma krásnymi gólmi Weissa a Hamšíka rozhodol o postupe Slovenska zo skupiny na EURO turnaji. Bol vrcholom mužstva, ktoré musíme označiť za úspešné. Žiadne pred ním totiž ešte na EURO nepostúpilo a ani sa nepredralo zo skupiny ďalej. Na ten zápas tak skoro nezabudneme. Druhí Škantárovci - lebo keď sú v lodi dvaja, tvoria tím - zaostali o sedem percent hlasov. 

Slovenský športovec roka - Peter Sagan (62,1%)

Blížime sa do finále. Peter Sagan prevalcoval konkurenciu, ako-tak s ním držal krok len druhý Matej Tóth, keď získal 26,4% vašich hlasov. Tretí Marián Hossa mal iba 5,4%, o niekoľko hlasov predbehol štvrtú Dominiku. Peter Sagan je favoritom aj v Športovcovi roka, hoci tam bude jeho náskok podľa nás oveľa tesnejší, ak vôbec anketu novinárov vyhrá. U nás sa mu to podarilo s výrazným náskokom, blahoželáme. 

Svetový športovec roka - Peter Sagan (65,8%)

Podľa nás je úplne férové posadiť Slováka do spoločnej kategórie so všetkými top športovcami planéty. Je hlavnou hviezdou cyklistiky, športu ktorý je celosvetovo populárnejší ako napríklad ľadový hokej. Sagan nedal žiadnemu z konkurentov šancu. Ambasador značky Good Idea, Slovakia nechal v prachu za sebou druhého Usaina Bolta (17,6%), aj tretieho Cristiana Ronalda (10%). Blahoželáme a vychutnávajme si časy, v ktorých je jeden z najznámejších a najskvelejších svetových športovcov Slovák. 

Vyžrebovaným víťazom sa stáva milanjonas@emailová.doména. Blahoželáme, detaily vyriešime elektronickou a skutočnou poštou. Môžeš sa tešiť na tričko a športovú knihu od TakUrčitee. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár