Športovka: Vianočný špeciál, alebo mier vašim dušičkám

23.12.2016 / Martin Petro
Slávnostne zamaskovaní traja najlepší športovci končiaceho sa roka. (photo: SITA/Marko Erd)

Slávnostne zamaskovaní traja najlepší športovci končiaceho sa roka. / (photo: SITA/Marko Erd)

Je dvadsiateho tretieho dvanásty. Každý vie, ako funguje kalendár, takže to tu nebudem plniť prvoplánovým balastom o kúzelnosti sviatkov pokoja a iným vianočným pátosom. Myslím, že masírovaní sme zo všetkých strán akurát dostatočne. K „dokonalej“ atmosfére chýbalo tento rok iba jedno: Mikulášska čapica na lysine Marcela Merčiaka moderujúceho Športovca roka.

Vidíte, nakoniec som sa tej téme vyhnúť nedokázal. Vianoce sú proste moloch. Toto je Športovka a jej vianočný špeciál.

Športovec roka 2016 - kultúra

Ak dovolíte, začnem kultúrnou vložkou. Počas galavečera vystúpili rôzni slovenskí umelci, ktorí nám prišli pripomenúť, že na to, aby ste sa v našej krajine stali populárnym umelcom, nepotrebujete vôbec nič. V niektorom prípade stačí iba navštíviť kaderníka, nechať sa ostrihať na rezeň a preložiť svoje meno do angličtiny. Hotovo.

Michal Dušička bol v éteri presne 252 sekúnd. Spieval (spieval?) skladbu Šampión, počas ktorej sa občas bez varovania veľmi zvláštne mykal. Až neskôr som pochopil, že išlo o tanec. Keď si však zrekapitulujeme celý text tejto agitačnej piesne, zistíme, že jeho spev a tanec je na tom ešte dobre.

Odvodeninu slova ŠAMPIÓN použil Michal vo svojom vystúpení 41 krát. Dosiahol tak kadenciu jeden šampión na každých 6 sekúnd. To je viac než pokazené rádio. Človek by si povedal, že naspieval recept na hubovú polievku a každý šampiňón hodený do hrnca spomenul samostatne.   

Neviem, aký dostal za celý tento cirkus šaman Mišo honorár a ani ma to nezaujíma, pretože mu jeho rýmske impérium nezávidím. Síce je to spevák, ktorý vo svojich samooslavných textoch musí menej chápavým poslucháčom vysvetľovať svoje metafory ale aspoň lezie do zadku úspešným slovenským športovcom v úprimnej póze ich najväčšieho fanúšika. Mier.

Športovec roka 2016 - výsledky

Najskôr Telekom zle naplánoval FB post pripravený na prípadnú Saganovu ďalšiu výhru v ankete, pretože im je asi zaťažko nahadzovať príspevky vo štvrtok večer manuálne. Vznikol hype o tom, že unikli konečné výsledky, ktoré mali novinári vopred. Telekom to nejakou výhovorkou dementoval, my sme si všetci povedali, že no jasné a začali instantne hľadať stávkovú kanceláriu, ktorá na túto udalosť prijíma stávky. Nenašli sme ju a vďakabohu za to, pretože to nakoniec naozaj vyhral niekto iný.

Konečné poradie spustilo poriadny shitstorm, pretože ako na všetko ostatné, aj na konečné poradie ŠR16 mal každý svoj vlastný a úplne zbytočný názor. Ako nemohol vyhrať náš cyklisticky fenomén? Cibulková iba tretia? Je zlato z OH najviac? Áno? Tak prečo sú Škantárovci zemiakoví? Nenormálna Velez-Zuzulová až šiesta? To je teda škandál. Marek Hamšík po takej sezóne až v tretej tretine prvej desiatky? Čisté barbarstvo! To akí kokonuti tam hlasujú?

Počas večera to párkrát odznelo z úst samotných ocenených, no zvyšok proletariátu na to akosi rýchlo zabudol; bol to najlepší rok slovenského športu vôbec. Ešte nikdy som v priebehu 12 mesiacov nemal vďaka našim borcom toľko zážitkov doslova na celý život. Vyhrávali sme nonstop a vo všetkom. Pamätám si dokonca moment, v ktorom mala Cibulková mečbal na turnajový titul akurát počas víťazného Saganovho finišu – obe veci sa, jednoducho, nedali naraz stihnúť.

Jediný hodnotný názor na celú vec publikoval Števo Eisele, ktorý napísal, že je zvedavý, či sa zverejní, kto z novinárov ako hlasoval, pretože v ostatnom svete je takáto transparentnosť úplne bežná. Mňa by to takisto zaujímalo, aj keď som viac-menej spokojný.

Športovca roka vyhral chlap, ktorý na dvoch najvýznamnejších fórach porazil celý svet v podľa mňa najťažšej atletickej disciplíne. „Odkráčal“ 50 kilometrovú vzdialenosť priemerným časom 4:24/kilometer, čo je tempo, v ktorom by som vydržal bežať presne jeden kilometer. Tí menej zdatní by to vzdali aj na bicykli. Ocenenie Matejovi Tóthovi spravodlivo patrí, pretože ďalšiu reálnu šancu konkurovať iným športom bude mať chôdza najskôr až znovu v olympijskom roku, zatiaľ čo Sagan to s prehľadom vyhrá hocikedy nabudúce. Mier.

Ramblingy

 • Vybavené, pred Jágrom je už iba Gretzky
   
 • Inými slovami, už nemá koho predbehnúť
   
 • Jarda dosiahol v 44 rokoch 1888 bod 
   
 • Ja tam tú matematickú mágiu, vidím, vy nie?
   
 • Slovan prestal dostávať góly a začal vyhrávať
   
 • „Prišli peniaze, prišli výsledky,“ povedal niekto...
   
 • Nuž, mohli prísť o niečo skôr, toto je už trochu neskoro
   
 • V Anglicku sa nám akosi roztrhalo čelo
   
 • Conte vyhral v Premiership 11-ty zápas za sebou
   
 • Aký je rekord?
   
 • Wenger je už opäť na svojej obľúbenej pozícií číslo 4
   
 • Mourinho naďalej usilovne bojuje o naplnenie predsezónneho očakávania...
   
 • ... ktorým bolo Intertoto
   
 • Pogbu som dlhšie nevidel, to už odišiel na hosťovanie?
   
 • Je druhý najlepší v celej lige
   
 • Ale v počte žltých kariet
   
 • Má ich viac, ako keď spojíme všetky jeho góly s prihrávkami
   
 • Za sto miliónov by sa už viac oplatil vyprážaný kapor
   
 • Veselé Vianoce
Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár