Uspeje U20 v Kanade ešte raz?

26.12.2016 / Peter Vretenička
Pred dvoma rokmi to bolo v Kanade skvelé. (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Paul Chiasson)

Pred dvoma rokmi to bolo v Kanade skvelé. / (photo: SITA/AP Photo/The Canadian Press, Paul Chiasson)

Viete čo je najlepšie na Vianočných sviatkoch? Predsa to, že si počas nich môžete vychutnať juniorské majstrovstvá sveta v hokeji. Priznám sa, každý rok sa na ne teším mnohonásobne viac ako na tie seniorské. Hokej je tam priamočiarejší a menej pretaktizovaný, podstatne rýchlejší a dynamickejší. Po minuloročnom finále Rusko – Fínsko sa zo všadiaľ ozývalo, že to bol hokej z inej planéty. Je sa teda rozhodne na čo tešiť.

Černák s Bondrom pamätajú...

Možno sa pýtate, prečo ten nadpis? Vysvetlenie je jednoduché – šampionát hostí Kanada, konkrétne mestá Montreal a Toronto. Presne v rovnakých lokáciách sa konal šampionát pred dvoma rokmi, keď sa Réway a spol. vrátili s bronzovou výzdobou krkov. Dokonca v terajšom kádri nájdeme dvoch borcov, ktorí na spomínanom šampionáte hrali – Erik Černák a Radovan Bondra. Môžu si tak v dejisku šampionátu zaspomínať na našu bronzovú jazdu a strhnúť svojimi výkonmi spoluhráčov, aby prežili niečo podobné.

Vážne len traja hráči z projektu?

Po oznámení nominácie sa veľa ľudí pozastavovalo nad tým, načo nám je projekt Orange U20 na Slovensku, keď z neho cestujú na MS len traja hráči. Pravdou však je, že netreba veriť všetkému, čo je napísané v zátvorke. Z nominovaných hráčov hralo v projekte až deväť z nich – Durný, Grman, Košecký, Hecl, Pataky, Sádecký, Oško, Struška a Sloboda. Dokonca časť sezóny strávil v projekte aj Andrisík. Medzi nominovanými sa nachádza päť hráčov, ktorí sa zúčastnili aj minuloročného šampionátu – Húska, Černák, Bondra, Lešťan a Sádecký. 

Výkony HK Orange 20 v tejto sezóne neboli zďaleka oslňujúce, čo bolo spôsobené aj tým, že všetka kvalita v daných ročníkoch bola prevažne sústredená v zahraničí. Z tohto pohľadu bude podľa mňa projekt dvadsiatky v budúcej sezóne kontraproduktívny, keďže hráči ročníkov 1998 a 1999 sa v hojnom počte dokázali presadiť v kvalitných zahraničných ligách. V nasledujúcich riadkoch si rozanalyzujeme, akú kvalitu máme tento rok na jednotlivých postoch.

Brána

Dvaja draftovaní brankári? To je luxus, aký sme si naposledy dovolili na MSJ v roku 2002. Vtedy to dopadlo tak, že sme v konkurencii USA, Švédska, Česka a Bieloruska vyhrali skupinu a postúpili do štvrťfinále z prvého miesta, kde nás prekvapivo vyradili Švajčiari. Ale, späť do súčasnosti. Mateja Tomeka si v drafte rezervovala Philadelphia Flyers a Adama Húsku New York Rangers. Podotýkam, že obidvaja majú 191 centimetrov! Jednotkou bude pravdepodobne Adam Húska, keďže chytal spoľahlivo na minuloročnom šampionáte a po sezóne bol ocenený ako najlepší brankár USHL! Matej Tomek je zas považovaný za najväčší brankársky talent od čias Jara Haláka, ako 17-ročný bol vyhlásený za najlepšieho brankára NAHL. Avšak potom prišiel prestup, zranenie, prepad v klubovej hierarchii, čoho výsledkom je konštatovanie, že od jari 2015 nechytal súťažný zápas. Aj napriek tomu som presvedčený, že Húska-Tomek je najlepšia brankárska dvojka, akú sme vôbec kedy mali na juniorských MS k dispozícii.

Defenzíva

Hlavným pilierom defenzívy bude Erik Černák, pre ktorého to bude už štvrtá účasť na juniorských MS! Minulé leto na neho Los Angeles Kings použili v drafte svoju prvú voľbu. Ďalším zaujímavým menom je 17-ročný Martin Fehérváry, ktorý sa stal v januári najmladším legionárom v histórii švédskej SHL.  Andrej Hatala má v drese Dukly Trenčín za sebou stovku zápasov v Tipsport lige a Michal Roman pravidelne nastupuje v českej WSM lige, pričom v minulej sezóne zbieral skúsenosti aj v tej najvyššej. Martin Bodák hrá už druhú sezónu prvú formáciu vo fínskej juniorke, dokonca už dostal šancu medzi mužmi v Mestise. Za zmienku stojí aj Mário Grman, ktorý strávil dva roky v kanadskej WHL. Táto obrana je papierovo rozhodne silnejšia ako tá pred dvoma rokmi. Ale uvidíme, či to tak bude aj v zápasoch, keďže v príprave dostala osmičku od Fínska. 

Ofenzíva

Nebudem klamať, zranenie Samuela Bučeka nás v útoku výrazne oslabilo, nakoľko som očakával, že bude našim najproduktívnejším hráčom na turnaji. Na druhej strane, aj tak má útok na naše pomery slušnú kvalitu. Azda najväčšou hviezdou je Radovan Bondra, ktorý je draftovaným Chicagom Blackhawks a vo WHL si drží priemer bod na zápas. Adam Ružička a Marián Studenič taktiež pôsobia v zámorí, kde sa im darí a hokejovým fanúšikom ich netreba špeciálne predstavovať. Martin Andrisík sa napriek juniorskému veku presadzuje v tíme aktuálneho lídra Tipsport ligy, Banskej Bystrice. Z našich útočníkov som najviac zvedavý na výkony Miloša Romana, ktorý je zároveň najmladším hráčom v kabíne. Pôsobil v Třinci už od dorastu, podobne ako Richard Pánik. Teraz hráva WSM, no na jeden zápas naskočil aj do extraligy v drese Třinca. Dokonca rovno do prvej formácie! Je to komplexný center, aký nám v seniorskej reprezentácii už dlhšie chýba. Ak nezačne stagnovať, mal by byť v roku 2018 draftovaný v prvom kole. V prvých dvoch útokoch teda budeme mať  hráčov, ktorí sú istí na puku a snáď ho nebudú zbŕklo odhadzovať. 

Uspeje dvadsiatka v Kanade opäť?

Z nášho pohľadu bude kľúčový zápas proti Lotyšsku. Výhodou našej skupiny je, že v prípade postupu do štvrťfinále určite nenarazíme na Kanadu, Rusko alebo USA. To je pre nás dobrá vyhliadka, keďže Kanada je doma silná, USA je taktiež na zámorských klziskách nepríjemné a Rusko je podľa časopisu Pro Hockey najhorúcejším kandidátom na titul.

Tohtoročný slovenský výber v sebe skrýva potenciál a pri správnej súhre náhod môže pozitívne prekvapiť. Avšak netreba mať prehnané očakávania, nakoľko záchranu v A-kategórii nemáme zďaleka istú. Aj ostatné reprezentácie totiž prichádzajú do Kanady s kvalitným kádrom a vidinou úspechu.

Na záver pripájam program našich duelov, pričom všetky bude možné sledovať na Dvojke:

28.12. 02:00 Kanada - Slovensko
29.12. 01:30 Slovensko - USA
31.12. 01:30 Slovensko - Lotyšsko
01.01. 02:00 Rusko – Slovensko

Prajeme pekné sviatky a príjemný športový zážitok!

Peter Vretenička

Peter Vretenička

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár