Ľadovo ostrý rebríček: Sviatočná prehliadka škaredých dresov

27.12.2016 / Tomáš Tomeček
Rytieri v pondelok poriadne ponaháňali Corgoňov. (photo: SITA/Jakub Julény)

Rytieri v pondelok poriadne ponaháňali Corgoňov. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Po týždni je tu opäť čas na rebríček. Ten znova odhalí silu tímov našej najvyššej hokejovej súťaže. Odložte na chvíľu koláče so zemiakovým šalátom a rezňami z kapra, aby vám nezabehlo. Príjemne sa usaďte a čudujte sa, veseľte sa.

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. 

10. Dukla Trenčín

Vojaci sú na chvoste. Kto sleduje extraligu a náš rebríček nemôže byť veľmi prekvapený. Marcel Hossa sa bohužiaľ nemôže naklonovať do všetkých útočných formácií. Čo na tom, že sa onedlho dostane na slušný priemer bod/zápas, keď jeho mužstvo inkasuje 18 gólov v troch dueloch? U niektorých fanúšikov sa skloňuje aj možnosť zostupu, čo bolo donedávna v tejto bašte talentov nepredstaviteľné. Určite nepomôže ani odchod Kozáka do KHL. Dnes teda chvost tabuľky, úplne zaslúžene.

9. Sokol Partizán Liptovský Mikuláš

Rozdiel medzi posledným a predposledným miestom je v mojom ponímaní momentálne enormný. Liptáci nehrali obdobie medzi rebríčkami vyslovene zle, druhýkrát v sezóne dokázali zdolať Košice, čo je slušný výkon. Bohužiaľ od Baranov dostali doma 6 gólov, čo je priveľa aj od Baranov. V tatranskom derby ich kamzíci preskočili o dva puky v sieťach príslušných brankárov. Budú sa najnovšie musieť zaobísť aj bez Sukeľa, ktorý podpísal Slovanu. 26 zápasov a 26 bodov je jeho odporúčanie od predchádzajúceho zamestnávateľa. Partizáni zaujali aj mimoriadne škaredými dresmi v extra vloženom kole na Štefana.

8. Martimex Martin

Martin odohral vďaka dohrávke viac zápasov ako ostatné mužstvá, do svojich radov pribral „veterána“ Dlouhého z Trenčína, kde odohral 76 zápasov a zapísal 25 bodov, celkom slušná vizitka. Martinčanov charakterizuje bojovný hokej, ktorý však nie vždy prinesie výhru. Body so Zvolenom potešili rovnako ako tie proti Žiline. Ale achillovou pätou Turčanov je naďalej obrana, ktorá dostáva priveľa gólov. Uvidíme dokedy dokážu tri vyvážené útoky vyvažovať dosť veľké defekty vzadu.

7. VSŽ Košice

Oceliari opäť podľahli Liptákom. A ešte ako! Mužstvo s druhým najnižším počtom inkasovaných gólov v sezóne (75) dostalo gól v presilovke. A pravdepodobne tento moment bol základným šutrom prehry východniarov. Ale Laco Veľký opäť skóroval. Piliny oceliari takmer pustili aj proti Zámkom, nakoniec brali body dva. Len. Rozhodla o tom hlavne druhá lajna. Náhoda? Ja myslím, že nie! :) Košice hrali ešte jeden televízny zápas s Trenčanmi, pod hradom Matúša Čáka. Vyhrali 3:1, Nagy gól nedal, ale keby mal po zápase 2+3, nikto by sa nemohol čudovať. 

6. Poprad - Tatry

Horúca aktualita: jeden z najskúsenejších Kamzíkov - Lapšanský - si to namieril do druhej nemeckej DEL. Sila tímu určite klesne, ak nenájdu pod Tatrami adekvátnu náhradu. Po Adamovom odchode odohral Poprad zápas v Zámkoch tak, ako keby bola rozlúčka s kamarátom na štefánskej zábave večer predtým (2:7). Zápas takmer nestihli, na ceste nechali aj koncentráciu, v 1. tretine inkasovali 4 góly a v druhej ďalšie tri. Tatranské derby proti Liptákom zvládli, rovnako zápas v Banskej Bystrici. U lídra skutočnej tabuľky brali 2 body. 

5. Iskra Smrečina Banská Bystrica

Barani sa prepadli o dve miesta a prišli o Surového. Tomáš sa rozhodol posilniť na mesiac bratislavský Slovan. Či sa to stretne s pochopením domácich fanúšikov je otázne, v Bratislave sa sťažovať isto nebudú. Kým píšem tento článok, dva krát už skóroval do siete Spartaka Moskva. Barani si zgustli aj bez neho na Liptákoch z Mikuláša. Prvá formácia zaobstarala 10 kanadských bodov, pekné číslo. Zahanbiť sa nedala ani tretia lajna s piatimi bodmi a dvojgólovým Lamperom. Barani vyhrali ešte aj nad Martinom 5:3 doma po obojstranne peknom hokeji. Dole ľadovo ostrým rebríčkom ich poslal zápas s Kamzíkmi. Neustále doťahovali a aj tak prehrali 5:6 pp. 

4. Newcastle United (Nové Zámky)

Prekvapenie rebríčka, inak sa asi nedá opísať umiestnenie Nových Zámkov. Bodovo je to stále dosť zlé, vidno ale snahu a to sa cení. Plus ďalší nový tréner, bývalý úspešný kauč U20 Štefan Mikeš zdá sa začal lepšie, ako jeho predchodcovia. Kamzíkom vrátili požičané, v Košiciach nechýbalo veľa aby si nováčik odniesol aj viac, ako jeden bod. Vyrovnaný bol aj zápas s Nitrou, prehra o gól 2:3 nemusí veľmi bolieť. Každopádne ak Newcastle dokáže v podobných výkonoch pokračovať, možno sa aj zachráni. Vedeli ste, že posledné tri zápasy odchytal ich športový manažér? Zatiaľ je Ján Chovan úspešný na 91,84%, vôbec nie zle.  

3. Slovena Žilina

Aj Žilina sa prepadla. Prehra s Martinom 1:2 len šesť sekúnd pred koncom pôsobila na Vlkov isto zdrvujúco, ale brániť výsledok 1:0 celú poslednú tretinu sa príliš nevypláca. Tak na to doplatili. K odvete pristúpili zodpovednejšie a z Martina si vzali požičané po výsledku 3:1 pred vypredaným zimákom. Vojakov majú ale žilinskí Vlci radšej, ako Rytierov. Zvolenské brnenia prešli ich teritóriom bez straty bodu, Vojaci si pred hladnou svorkou svoj ľad neubránili. Šesť gólov na ľade súpera musela naplniť bruchá hráčov, trénerov, funkcionárov aj fanúšikov dosýta. 

3. Lokomotíva Bučina Zvolen

A tretie miesto som sa rozhodol udeliť aj Zvolenu, ktorý sa pravdepodobne spamätal a momentálne zbiera body ako na bežiacom páse. Zakopol len v súboji s Martinom no ani tam sa mu nedalo uprieť prílišné chcenie. V tretej tretine vygradovalo až do premotivovanosti, videli sme viacero ostrejších súbojov. Nebyť toho, že Baroš mal slabší deň, určite by po 40 minútach nesvietil na kocke stav 5:1 pre Martimex. V ďalšom zápase si Rytieri odskočili do Žiliny, ktorú zdolali po dobrom výkone 3:1 dvoma gólmi Puliša. V zápase s Nitrou vytiahli rytierske brnenia, len o niečo krajšie, ako špeciály Partizánov z Mikuláša. Excelovali však prvé dva útoky, zariadili tri body do tabuľky a 12 kanadských do individuálnych tabuliek. Bejzbolová paráda Žilku stála za to. Tretie miesta udeľujem rád.

1. Plastika Nitra

Corgoni sú dnes na čele, postarali sa o pekné zápasy. Vo Zvolene chceli body a hoci to nevyšlo, zanechali aspoň dobrý dojem po peknom hokeji. Diváci boli isto spokojní s gólovým predstavením. Pred sviatkami si vytvorili aj svoj vlastný špeciálny deň, DOD – Deň Otvorenej Dukly. Vojakom naložili 9x „po holej“, absolutórium si zaslúži Krištof, Tvrdoň a vlastne celý tým okolo trénera Kmeča. Až mi bolo ľúto trenčianskych fanúšikov, ktorí mierili pod Zobor podporiť svojich. V derby so Zámkami potvrdili pozíciu favorita a vyhrali aspoň o gól. Dnes preto trónia na čele rebríčka.       

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2016. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár