Športový horoskop 2017: Na čo sa tešiť a na čo ani nie

01.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Veronika sa pokúsi o podobný úsmev na MS v lyžovaní. (photo: SITA/AP Photo/Giovanni Auletta)

Veronika sa pokúsi o podobný úsmev na MS v lyžovaní. / (photo: SITA/AP Photo/Giovanni Auletta)

Ako na Nový rok, tak po celý rok? No dobre, ja som sa zobudil pred šiestou hodinou rannou. Mám sa teda na čo tešiť.

Majú sa ale na čo tešiť aj športoví fanúšikovia? Nalejme si čistej vody do novej krištáľovej gule s nálepkou 2017 a pozrime sa, čo v nej vidíme pre nový rok v športe. Tak po prvé, nebude o veľa chudobnejší, ako rok, ktorý práve vytrejdoval. 

Štvrťrok 1 - Január až Marec

Tradičný zvuk nového roka je vzdialený rev motoriek. Áno, súboj slovenských benzínových púmp sa odohrá v ďalekom Dakare. Vyhrá Slovnaft so Štefanom Svitkom, alebo OMV s Ivanom Jakešom? Mňa najviac zaujíma, kde tam chalani nájdu tie správne benzínky? Alebo za nimi fičia po púšti, horách a šotoline cisterny s vhodným palivom? A keď to je inak, preplatia sponzori bločky od konkurencie? 

Australian Open bude prvou možnosťou pre Dominiku Cibulkovú nadviazať na famózny koniec sezóny. Najmladší grand salám u protinožca jej svedčí, už si tam raz zahrala finále. Preto krištáľ radí neodpisovať tretiu najlepšiu športovkyňu Slovenska. Hoci pauza od Singapuru je veľmi dlhá a všetky rivalky prídu na prvý veľký turnaj namotivované, ako keby začínala nová sezóna. Tešíme sa? TakUrčitee! 

Prituhne vo februári. V jeho prvej polovici sa Nastenka Kuzminová pokúsi na MS v biatlone kuknúť na priečky, na ktoré sme u nej bývali zvyknutí. Nebude to vôbec ľahké, drahá, preto si v prípade, že žiadny kov nevystrieľa a nevybehá povedzme, že je v príprave na olympiádu o rok. Biatlonisti môžu len prekvapiť, hoci sa nezdá, že sa im to podarí. Aj tak je to ale krásny televízny šport. 

Veľkým dňom bude 18. február. Na MS v zjazdovom lyžovaní sa dolu briežkom spustia slalomárky. Len jedna reálne môže myslieť na porážku Shiffrinovej, Veronika Velez-Zuzulová. Bodaj by sa jej to podarilo, hoci my v redakčnej guličke vidíme niečo medzi striebrom a bronzom. Petra Vlhová, ktorej slalom trošku trpí na presmerovanie na všestrannosť bude mať väčšie šance v obrovskom slalome. Bronz od nej by potešil, hoci taká ambícia je možno príliš neskromná.

V redakcii sa najviac nevieme dočkať zápasu, ktorý sa volá SuperBowl. Viacerí z nás majú svojich favoritov stále v hre o šampióna NFL. Okrem mňa, samozrejme. 

Štvrťrok 2 - Apríl až Jún

Vidíte, koľko pozitívnych emócií môžeme zažiť iba v prvom kvartáli? Druhý nebude oveľa slabší. Vyvrcholí playoff hokejovej ligy, hoci to bude vzrušovať fanúšikov v maximálne štyroch - piatich mestách. V Košiciach, Bystrici, Poprade a Nitre, alebo Žiline. Od piateho do dvadsiateho prvého mája sa potom Cígerovci pokúsia o takmer nemožné. Skončiť na MS v Nemecku a Francúzsku pred domácimi a Bielorusmi. Inak nás môžu preskočiť v dlhodobom rebríčku IIHF. Budeme držať prsty, chceme už lepšie, ako deviate miesto po štvrtý krát v sérii!

Majstra spozná aj Fortuna liga, hoci Žilinu budeme možno korunuvať už v Q1, taký má náskok. Uprostred júna potom Hapalovci otvoria EURO 21 zápasom proti domácim Poliakom a po nich sa pokúsia vzdorovať Angličanom a Švédom. Pozor na úmyselné zdržiavanie hry v nadstavení druhého polčasu pri remízke s Albiónom, šepká hlas z gule, čo vidí dopredu aj dozadu. 

Najobľúbenejším povrchom slovenských tenistov bývala antuka, hoci to podľa výsledkov na French Open nevyzerá. Pokúsia sa ale znova. 

Víťazov spozná NBA (pohár na Slovensko nemá kto priniesť), aj NHL. Stanleyho pohár na Slovensko ešte má kto priniesť, ale neprinesie. V Columbuse nikto z našich nehrá a Tortorella si Gáboríka späť neprivolá. 

Štvrťrok 3 - Júl až September

Tri letné týždne zabijeme strávime ako obyčajne sledovaním romantického francúzskeho vidieka. Peter Sagan bude premávať po tamojších cestách znovu v zelenom, Le Tour bude musieť zmeniť farbu dresu pre lídra bodovacieho počítania, ak ho chce z neho vyzliekať. Rozhodujúci náskok získa znova pár etáp pred cieľom. 

Prvé dva augustové týždne budeme čakať, kým na MS v atletike pustia v Londýne na trať chodcov na 50 kilometrov. Matej Tóth má čo obhajovať, vyhral posledné MS v Pekingu aj OH v Riu. Horoskop odporúča povzbudzovať chodením po obývačke, ak si na seba pripojíte merače, budete sa na Facebooku môcť pochváliť, čo ste urobili pre svoje zdravie. A pre sympatického obhajcu.

V septembri sa potom v Bergene (Nórsko) postaví Peter Sagan na trať majstrovstiev sveta. V klasickom bicyklovaní. Ak získa zlatý hetrik, stane sa ešte nesmrteľnejším, ako už je. Pri plnom zdraví je šanca tak 1 ku trom, že sa mu to aj podarí. 

Tenisti sa ukážu vo Wimbledone a zakončia grandslamový rok tradične v New Yorku na US Open. Martin Kližan môže byť v tom čase kdekoľvek medzi 12. a 120. miestom vo svetovom rebríčku. 

Štvrťrok 4 - Október až December

Po troch kvartáloch plných emócií, ktoré ale nebudú vždy len pozitívne, dostaneme na konci roka trošku pokoj.

Teda keď futbalová reprezentácia nebude hrať do poslednej chvíle o MS v Rusku.

Pravda, len ak Cibulková s Kližanom nepostúpia na záverečné turnaje majstrov.

A ak hokejový Slovan neposilní káder o Haláka, Gáboríka, Cháru a Hossu. Mariána, aby sme si rozumeli.

A keď Žilina nepostúpi do skupinovej fázy Ligy majstrov. 

Tak vidíte. Nemôžeme sa sťažovať, čaká nás krásny športový rok. Keď našim chlapcom a dievčatám vydrží zdravie a načasujú formu, budeme im celý rok hovoriť krstnými menami. A možno si na 2017 budeme takto o rok spomínať ako na letopočet 2016 - ten bol najlepším v slovenskej histórii. Nech Bože dá! 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár