Óda na gól Girouda

02.01.2017 / Martin Petro
Olivier Giroud dal krásny gól. (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Olivier Giroud dal krásny gól. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Augstein)

Vracajúci sa útočník ide do šmýkačky. Len pár metrov pred vlastnou šestnástkou elegantne zachytáva prihrávku súpera, po ktorej mala vzniknúť nebezpečná akcia. Lucas Pérez loptu v sklze šikovne posúva na pravého obrancu, ktorý ju môžu odpáliť cez celé ihrisko do bezpečia.

Óda na gól Girouda

Hanba by to nebola, diváci by isto zatlieskali, je to predsa Anglicko, krajina, ktorá dlhé odkopy vymyslela. Bavíme sa tu však o najlepšom krajnom bekovi ligy - ten odkop pod tlakom nezaraďuje do svojich možností.

Bellerin si namiesto toho loptu preberá v obkolesení dvoch napádajúcich hráčov, dvíha hlavu a hľadá svojho stredného útočníka, ktorý je v obkolesení iných dvoch hráčov. Všetko sa to deje v obrannej tretine ihriska, kde môže mať každá strata lopty fatálne následky. Hráči Arsenalu napriek tomu volia hru po zemi. 

Prihrávka Bellerina na Girouda ide priamo do nohy. Francúz išiel naproti, je teda chrbtom k bráne súpera a nemá veľa možností, všetci jeho spoluhráči boli 2 sekundy dozadu viazaní defenzívnymi povinnosťami a nikto nie je voľný. Vymyslí famóznu pätičku do uličky, za akú by sa nehanbil jeho krajan Zidane v najlepších rokoch kariéry, a to je považovaný za toho skoro najmenej technického hráča Arsenalu. Olivier tak ukazuje stredný prst všetkým kritikom, ktorí ho celú kariéru považujú za nemotorné kladivo páliace šance za šancou.

Pätička uvoľňuje defenzívneho záložníka a okamžite mení momentum akcie. Arsenal je po štyroch sekundách v bleskovej kontre. Akcia dostáva spád po tom, čo Xhaka vysúva z prvého dotyku kreatívny podhrot. Nigérijec Iwobi iba zaskakuje za chorého Ozila, no robí to náramne. Prihrávku preberá a vzápätí dokonalo časuje loptu na našprintovaného Alexisa Sáncheza. A to už je pre Crystal Palace stav maximálnej pohotovosti.

Už v tomto momente človek nemohol sedieť. Už v tomto momente – aj keby následný center Alexisa zaletel niekam za bránu – musel človek večne štvrtým umelcom z Ashburton Grove tlieskať za ich virtuozitu v pohybe. Prekonali 70 metrov, šesť hráčov súpera a na deväť dotykov sa z kraja vlastnej šestnástky dostali do tej útočnej.

Oceňme v tejto chvíli aj brániaci tím, ktorý predviedol učebnicový návrat. V čase Alexisovej prihrávky mal Crystal Palace v šestnástke 5 hráčov. Arsenal tam mal iba Girouda a ledva dobiehajúceho Péreza (áno, toho Péreza, ktorý sa 10 sekúnd predtým kĺzal po zadku na opačnej strane ihriska).

Šanca na zakončenie bola veľmi nízka. Na absolútne minimálnu klesla, keď Sánchez center nasmeroval asi pol metra za nabehnutého Francúza. Škoda, povedali si fanúšikovia. Potom sa však stalo niečo, s čím nepočítal naozaj nikto. Giroud – ten drevený a zatracovaný Giorud – zasiahol nejakým spôsobom loptu pätou. Opäť. Tentoraz v páde.

Scorpion kick, volajú to vo svete. Nejaké góly tak už padli, na internetoch nájdete dokonca zostrih najlepších desiatich. Väčšinou je to zmes šikovnosti, inštinktu a samozrejme šťastia; niekedy je viac toho, inokedy viac tamtoho. Dva dni predtým tak skóroval Mkhitaryan a celý svet bol z toho natoľko excitovaný, až bolo všetkým úplne jedno, že padol z metrového ofsajdu.

Tentoraz sa lopta odrazila tak šťastne, že po svojej balistickej krivke zasiahla brvno tesne pri šibenici a zapadla do brány. Ja som práve jedol halušky v Salaši Hron, zápas som sledoval na telefóne a poviem to takto: celá reštaurácia vďaka mne okamžite vedela, že sa stalo niečo, o čom sa bude písať v novinách.

Vyberte z celej tej akcie ľubovoľnú pasáž a patrila by k sezónnym hajlajtom. Aj keby Giroud premenil center na gól nejakou štandardnou hlavičkou, stále by akcia patrila k tomu najkrajšiemu v rámci celého roka. On však dokonalú kontru ukončil škorpiónovým angličákom. Stal sa tak autorom toho najkrajšieho gólu, aký kedy padol. Bodka.      

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár