Ľadovo ostrý rebríček – Posledná siréna 2016

03.01.2017 / Tomáš Tomeček
Iskra Smrečina Banská Bystrica na jednom, Dukla Trenčín na druhom póle rebríčka. (photo: SITA/Tomáš Somr           )

Iskra Smrečina Banská Bystrica na jednom, Dukla Trenčín na druhom póle rebríčka. / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Rok 2016 nám uplynul a poslednou spomienkou naň bude práve tento rebríček. Takže sa do toho pustíme s vervou Zdena Cháru rovno ako sa hovorí „od podlahy.“

V tejto sezóne nazývame družstvá najvyššej národnej hokejovej súťaže najkrajšími menami z ich bohatej histórie. 

10. Dukla Trenčín (10.)

Na poslednom mieste je Dukla, čo je zlé hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade pre fanúšikov, v druhom rade pre históriu klubu ako takú a v treťom rade pre mňa, lebo ak to takto pôjde ďalej, čitateľ upadne do stereotypu. Hajlajtom týždňa pre Duklu bolo nasadenie Marcela Hossu, tento pán maká za celý klub. Hajlajtom číslo 2 bolo nenastúpenie trénera Tureka na lavičku v poslednej tretine posledného zápasu minulého roka. Údajne pre krv z nosa, ktorú nevedel zastaviť. Šesťbodová prehra s Popradom bude mrzieť viac, ako tá s Baranmi z Bystrice.

9. Sokol Partizán Liptovský Mikuláš (9.)

Liptáci sa taktiež nepohli so svojho „teplého miestečka.“ Prí výhre nad Martinom 3:1 si vyškrtali klasické hokejové bingo: gól v presilovke, oslabení, aj do prázdnej brány. Prázdne zostalo len políčko Piati proti piatim. Prehra s ďalším tabuľkovým konkurentom zo Zámkov (2:5) ich prikovala na predposledné miesto. Marek Uram síce ukázal, že premieňať samostatné nájazdy sa nezabúda, odohrať 28 minút a potom poľaviť sa zas stále nevypláca. A tak sa stalo, že Partizáni prišili o dvojgólový náskok, tri body a nejaké to sebavedomie.

8. Lokomotíva Bučina Zvolen (3.)

Rytieri pripomínajú prádlo v automatickej práčke – Raz si hore, raz dole. A tento krát sú v našom bubne dole. Z dvoch zápasov nula bodov. Obrala ich hrdá črieda Kamzíkov, aj skúsení Oceliari na východe. Vyzerá to tak, že na úspech v našej Tipsportlige treba viac, ako dve našliapané formácie. Minimálne o jedného Krotáka. Obrana s brankárom môžu byť relatívne spokojní, päť inkasovaných gólov v dvoch zápasoch nie je príliš zlá vizitka. Až keď sa zlepší útok, Rytieri stúpnu.

7. Slovena Žilina (3.)

Severania po prvý raz v sezóne nestačili na Nitru, hoci v prvej tretine výsledok nenaznačoval porušenie nastúpeného trendu. Ale v druhej museli Vlci absorbovať tyri direkty a vrátili iba jeden. Aj keď bol Konečný, bolo to málo. Zápas s košickými Oceliarmi bolo trochu iné kafe. Štyri z piatich gólov padli v presilových hrách, Vlci doťahovali celý zápas a nakoniec získali bod, čo sa proti Košiciam počíta vždy. 

6. Martimex Martin (8.)

Turčania tento týždeň mierne poskočili. Mohli aj viac, to by ale nesmeli zbabrať Mikuláš. Nie sviatok topánok na parapete, ale zápas proti Partizánom. Hoci zápas to bol silno zaujímavý. Keď sa už - už zdalo, že na Martinčanov padla deka, prišiel zápas s Nitrou. Známe fanúšikovské derby vysielala aj naša verejnoprávna a Turčianski junáci na ľade sa chceli ukázať. Podarilo sa, vyhrali 4:3 a Corgoňov poslali domov bez bodu. Hajlajtom zápasu bol asi (ne)hit Mezeia na Koyša, každý televízny divák nech si spraví názor sám. 

5. Plastika Nitra (1.)

Nitre sa darí tak „pol na pol“ a na mňa pôsobí ako taký Sheldon Cooper – v domácom prostredí sa snaží mať veci pod kontrolou, vonku je to panika na katastrofický film. Už len to, že z posledných 5 zápasov von vyhrali Kmečovi zverenci len jeden je pre nitrianskych fans dôvodom na obavy. Zatiaľ sa môžu nechať učičíkať tabuľkou, v nej je Nitra bronzová, so slušným, 10-bodovým náskokom na Žilinu. Aby som sa priznal, pred sezónou by som neveril, že mužstvo s takou bodovo slabou hrou vonku môže byť na takej komfortnej pozícii. Ako je ale vidieť, dá sa to. Ozaj, chytal mladý Halo a v dvoch zápasoch pustil päť gólov. Nie veľa. 

4. Newcastle United (Nové Zámky) (4.)

Newcastle si tak nejako začína uvedomovať, že ak nechce nasledovať svoj anglického menovca a zostúpiť do nižšej súťaže, musí zabrať. A aj zaberá. Prehra s Baranmi nebolí, v Bystrici sa nevyhráva každý deň, navyše prehrali len o gól. Liptákom však ukázali, ako sa bojuje o ligovú príslušnosť. Aj keď im budíček zazvonil až v polovici zápasu, nakoniec to stačilo. Uvidíme či na playoff postačí zbierať body od tabuľkových susedov. Matematicky by to vyjsť mohlo, ale hokej je nevyspytateľný a u nás tohoto roku dosť vyrovnaný. 

3. VSŽ Košice (7.)

Košičania si držia svoj štandard. Z dvoch zápasov majú päť bodov, dali päť gólov a inkasovali o dva menej. Obrana teda funguje, útok ale siete netrhá. Bodovo sa prebudil Varga, nazbieral štyri kanadské body na slovenských ľadoch. Aj Laco Nagy skóroval, vlastne ako vždy. Všimol som si zaujímavý fakt: z piatich gólov strelili Košičania až tri v 18-tej minúte niektorej tretiny. Natrénované majú, pri trénerovi Čadovi to zas také prekvapenie nie je. Do nového roka ich posilnil navrátilec Jenčík. 

2. Poprad - Tatry (6.)

Kamzíci strieborní, napriek odchodu Lapšanského do Nemecka, zvládli svoje zápasy. Poradili si pod Pustám hradom, zostal po ich nájazde ozaj pustý. Doma pokorili Vojakov z Trenčína. Rozmýšľam, kto zo súperov podpichol Arneho Krotáka narážkou na pokročilý vek, určite to ľutuje. A možno išiel aj zo zápasu pešo, ktovie. Arne dal dva góly, Paľočko pridal ďalšie dva. Dvaja hráči po dva góly a dve výhry...dá sa Kamzíkom ustlať na inom, ako druhom mieste? Nedá.    

1. Iskra Smrečina Banská Bystrica (5.)

Barani zakončili rok vo forme. V posledných dvoch zápasoch strelili síce „len“ 7 gólov, ale stačilo to na plný bodový zásah aj pri štyroch inkasovaných. Surový im zatiaľ až tak nechýba, čakal som, že to bude horšie. Trukhno na jeho miesto pekne zapadol, v zápase s Trenčínom nazbieral štyri kanadské body (1+3). Tradične skvele aj Maione (1+2) a Hickmott rovnako. Prvá formácia Baranov je skrátka inde ako zvyšok ligy. Bystrica Banská stále dominuje počtom strelených gólov (129), v Ľadovo ostrom rebríčku tak majú na ružiach a na prvom mieste ustlané.

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár