Výborný futbalista, ešte lepší človek. Neven Subotič

04.01.2017 / Tomáš Kolár
Neven Subotič (vľavo). (photo: SITA/AP Photo/Bernd Lauter)

Neven Subotič (vľavo). / (photo: SITA/AP Photo/Bernd Lauter)

Meno srbského futbalistu Nevena Subotiča je už osem rokov neodmysliteľne späté s Borussiou Dortmund. Už menej je ale známy jeho príbeh, vďaka ktorému dnes štedro finančne sponzoruje vlastnú nadáciu na pomoc chudobným ľuďom v Afrike.

Skromné pomery

V roku 1990 musel spolu s rodičmi utiecť z Balkánu a ich vyvolenou destináciou sa stalo Nemeckou. Otec bol v Bosne profesionálny futbalista, ale v Nemecku sa musel živiť manuálne, tak ako Nevenova mama, ktorá buď pomáhala v domove dôchodcov alebo v záhradách majetnejších. "Moji rodičia nemali nič, museli mať vždy viacero prác, aby sme vedeli vyžiť," povedal 28-ročný Subotič pre nemecký Die Welt.

Takéto pomery sa na človeku určite podpíšu a zmenia jeho spôsob myslenia. Aj preto Subotič založil vlastnú charitatívnu organizáciu (Neven-Subotić-Stiftung), ktorý na severe Etiópie pomáha s vybudovaním sanitárnych zariadení a studní pre chudobných. "Moja mama mi vždy zdôrazňovala, ako veľmi nám pomohli Nemci v 90. rokoch. minulého storočia, a že na to nesmiem nikdy zabudnúť. Vždy som sa angažoval v sociálnych veciach. Všetci ľudia si sú rovní. Avšak niektorí ľudia mimo Európy majú veľmi ťažké životné podmienky. Vo svete panuje nespravodlivosť, " nechal sa počuť stredný obranca Dortmundu, ktorý sa po skončení futbalovej kariéry chce naplno venovať práve svojej organizácii.

Výnimka

Od futbalistu, ktorí sú  často automaticky zobrazovaní ako arogantní egomaniaci, každý deň voziaci sa na inom luxusnom aute, by takéto empatické slová čakal asi len málokto. Opäť raz platí staré známe: výnimka potvrdzuje pravidlo, alebo nehádž všetkých do jedného vreca.Veď Subotič, ktorého mesačný plat by zrejme postačil na kúpu najluxusnejšieho domu v akomkoľvek meste etiópskej oblasti, ktorej pomáha, podľa vlastných slov nespravodlivosť jednoducho neznesie.

Za všetko hovorí jeho životné heslo: "Ak si niečo vezmeš, vráť to v lepšom stave späť."

Autor pracuje pre pravda.sk.

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár