Bizarná sonda do života Dukly Trenčín

05.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Dukla Trenčín je na kolenách. (photo: SITA/Tomáš Somr)

Dukla Trenčín je na kolenách. / (photo: SITA/Tomáš Somr)

Zaujala ma stredajšia reportáž v Góloch-Bodoch-Sekundách (začína sa v čase 6:23). Dukla Trenčín je v Tipsport lige posledná, tradičný klub veľkého mena a bohatej histórie hrá o holý život. Niekoľkominútová sonda do života Vojakov mi pripadala natoľko zvláštna, že o nej chcem napísať. 

Predtým ale jeden aktuálny pocit zvnútra duše trenčianskeho fanúšika Petra: "Ten pocit, keď zistíte, že na Duklu chodí v Trenčíne toľko ľudí ako na florbalové zápasy, zarazí aj priemerného fanúšika kedysi slávneho hokejového klubu. Časy, keď Jánoš, Pardavý, či Haščák bojovali vo vybičovaných finálových zápasoch proti Košiciam sú dávno preč. Teraz sa budeme všetci modliť, aby tohoročná hanba nemala na konci sezóny historický zápis. Teda vypadnutie," povedal pre TakUrčitee.

Chápete, Dukle Trenčín hrozí vypadnutie z ligy, v ktorej hrajú Nové Zámky, Liptovský Mikuláš a Žilina. V meste chodí na hokej toľko ľudí, čo na florbal.

Inými slovami, najvyšší čas znova vymeniť trénera! 

Tréner, čo to hodí na hráčov

Tak sa reportáž aj začala. Hokejová Dukla mení kouča už po druhýkrát v sezóne a blíži sa k rekordérovi sezóny Novým Zámkom, tie vymenili už troch.

Obaja Česi, ktorí sa pokúsili v ročníku 2016/17 vzkriesiť starú slávu vojenského tímu, už dostali padáka. Sedemnásť zápasov vydržal Miloš Holaň (9 výhier, vtedy 5. miesto), Josef Turek o tri viac, 20 (5 výhier, 14 bodov, posledné miesto). Určite si to obaja predstavovali inak.

Ako sa rozlúčil so svojim angažmánom čerstvo prepustený tréner? Hodil neúspech na hráčov. "Samozrejme, som za to zodpovedný, ale nie úplne. Necítim sa tak. Sú za to zodpovední hlavne tí hráči na tom ľade, tí hrajú," prezradil možno až príliš úprimný tréner v deň, keď sa musel pobaliť a odísť.

V trenčianskom kádri boli a sú na slovenské ligové pomery mimoriadne zvučné mená. Hossa (síce Marcel, ale hrá tak, že si to takmer ani nevšimnete), Gašparovič, Tybor, Bulík, Olvecký, Novák, Kozák, Chabera sú všetko skúsení, hotoví borci so skúsenosťami z reprezentácie, KHL a zahraničných pôsobísk. Podobné hodenie hráčov cez palubu ale svedčí (minimálne) o jednom - pod trénerom Turekom vzťah tréner-hráči v Trenčíne nefungoval. 

Manažér, ktorý bude tréner

Posledné dva mesiace, presne devätnásť zápasov, sa pokúsi o zázrak Ján Kobezda. Bývalý hráč aj tréner, v súčasnosti generálny manažér. Na pomoc si zavolal Júliusa Pénzeša, ten nedávno chvíľu trénoval Nové Zámky. Dobre, azda sa im bude dariť lepšie, ako tým dvom pred nimi. Dvanásť-bodová strata na Martin na poslednom mieste pre playoff je ale priveľká, Martin má navyše tri neodohrané zápasy k dobru.  

Aj GM Kobezda ponúkol vysvetlenie, ktoré vyvolalo skôr otázniky. "Nemohli sme si dovoliť trénera, ktorý sa bude mesiac spoznávať s hráčmi," povedal. Hneď mi napadlo, že namiesto čiarky sa pýtala bodka. Traja tréneri za sezónu sú možno viac, ako si klubový rozpočet môže dovoliť. Generálny manažér preto skumuloval funkcie. Možno to ale nebude tak, predsa len už Ján Kobezda Trenčín raz ako hlavný trénoval, a vôbec nie zle. V minulej sezóne skončila Dukla piata a v prvom kole playoff vypadla s Banskou Bystricou (1:4 na zápasy). 

Ešte väčším otáznikom však je, čo na aktuálnu krízovú situáciu hovorí Trenčianska vetva dobrých a skúsených hokejových trénerov. Duklu trénovali František Hossa (stále chodí na zápasy), Július Šupler (aktuálne pomáha pri reprezentácii), Ernest Bokroš (súčasný tréner U20), Dušan Gregor, či Antonín Stavjaňa. Niektorým pribudli šediny, iní majú kontrakty inde, keď ale klub ich srdca potrebuje vytiahnuť zo šlamastiky, možno by skúsení hráči so vzťahom k Trenčínu potrebovali silné meno spojené s klubom. Alebo akúkoľvek inú pomoc. 

Podpis postojačky

Bizarný bol aj gól v zápase proti Mikulášu. Jeden z hráčov Liptákov od seba odstrelil z vlastného pásma puk, ten preletel do tretiny Trenčína, odrazil sa od ľadu a prekvapil brankára Dukly. V bránke tlačí Duklu päta celý rok, Chábera aj Kutej sú v spodnej polovici tabuľky úspešnosti zákrokov a takmer na jej dne, čo sa gólov na zápas týka. Strih na štadión, v Trenčíne už je Lars Volden. Mladý, no už päťnásobný účastník MS (7 odchytaných zápasov) a jednej olympiády (1 zápas v bránke Nórska). 24-ročný Nór bol dokonca draftovaný Bostonom v 6. kole draftu 2011.

V televízii sa objavili zábery, ako pred trénerom a zároveň generálnym manažérom čosi podpisuje. Ak to bola hráčska zmluva, potom som taký jej podpis ešte nevidel. V kancelárii vedúceho, podpísal to postojačky. Len sa zohol a niečo napísal na papier. Ak sa niečo také nerobí na tlačovej konferencii, mohli aspoň zasvietiť v jednom z VIP salónikov a posadiť ich pod vlajku klubu tam.

V telke to vyzeralo biedne, doslova "na kolene." Dotvorilo to čudný pocit, ktorý sa z hokejového Trenčína v týchto dňoch šíri rýchlejšie, ako keď uniká na štadióne čpavok. 

Tipsport, alebo ako ju občas voláme Lintner-liga, potrebuje Duklu Trenčín. Nepotrebuje ale Duklu Trenčín hrajúcu o záchranu, ani paberkujúcu s trénermi, čo vlastné zlyhania hádžu na hráčov. Potrebuje ju silnú, je spolu s Košicami najsilnejším marketingovým artiklom. Vďaka bohatej histórii a množstvu skvelých hráčov, ktorých Vojaci odchovali na svojej hrudke ľadu.

Plný štadión a Trenčín v hre o titul je ale dnes len mokrým snom fanúšikov, zvyknutých na oveľa lepšie časy. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár