Anticena MMA 2016

14.01.2017 / Vladimír Bilohuščin
Ronda Rousey dostala znova na bendžo. (photo: SITA/AP Photo/Isaac Brekken)

Ronda Rousey dostala znova na bendžo. / (photo: SITA/AP Photo/Isaac Brekken)

Rok 2016 priniesol naozaj veľa zaujímavých zápolení bojovníkov a právom si zaslúži nálepku Najúspešnejší rok v histórii MMA. Nie je ale všetko zlato, čo sa blyští. Našlo sa aj niekoľko prípadov, ktoré až tak okulahodiace neboli. A aby sa nepovedalo, že na zlé veci sa rýchlo zabúda, rozhodli sme sa oceniť to najhoršie, čo priniesol minulý rok. Hneď v dvoch kategóriách.

Najväčšia potupa

3. Luke Rockhold – UFC 199: Rockhold vs. Bisping

Jeden z najkrajších bojovníkov na planéte sa troška prerátal. Azda neexistuje väčšia satisfakcia, akú sme mohli vidieť pri Rockholdovom výprasku. Američan je totiž, jemne povedané, ´majster sveta´. Proste všade bol, všetko videl, na svete mu páru niet. Veď frajerík na pohľadanie vystupoval vo všemožných reality šou a chodil s hviezdami ako Demi Lovato. Píšem chodil, lebo akosi s ním nevie žiadna vydržať. Rockhold sa už s Bispingom v minulosti stretol a zdolal ho po dobrom výkone. Samozrejme ho pred tým vyzýval na súboj, aj keď vedel, že je o triedu lepší bojovník. Čo ale nečakal bolo, že mu osud do života prinesie Bispinga ešte raz, keď na poslednú chvíľu nahradil zraneného Chrisa Weidmana. Rockhold ale frajersky podcenil Angličana a ten mu jeho úsmev zmrazil príjemným knokautom. Odvtedy už taký frajer nie je...

2. Eddie Alvarez – UFC 205: Alvarez vs. McGregor

Eddie Alvarez mal na konte celkom nudné zápasy, v ktorých ale dokázal vyhrať a tak mu bol ponúknutý zápas s dos Anjosom o titul šampióna. Dos Anjos bol pritom vo svojich zápasoch naozaj dominantný a len málo ľudí čakalo, že mu Alvarez vezme titul. Stalo sa a tak sme sa mohli tešiť na najväčšiu lahôdku roka. Američanovi sa totiž postavil sám Conor McGregor, ktorý prestúpil o váhu vyššie a jeho cieľom bolo vlastniť súčasne dva opasky. Aj keď Conor Eddieho výrazne masíroval na tlačových konferenciách, nezdalo sa, žeby sa mu dostal výraznejšie pod kožu. V zápase to už bola iná pesnička. Američan si proste proti Írovi ani neškrtol, keď už v prvom kole padol na zadok až trikrát. Druhé bolo už iba exhibíciou pre divákov a vyslobodenie rozhodcom bolo pre Alvareza podobnou spásou ako pre Afroameričanov zrušenie otrokárstva.

1. Ronda Rousey – UFC 207: Nunes vs. Rousey

Na piedestál najväčších potúp nielen minulého roka, ale možno aj celej histórie ľudstva, vystúpila Ronda Rousey. Popravde jej 48 sekúnd "slávy" bolo až priveľmi krutých, Ronda je totiž ozajstný priekopník ženského MMA a bola to práve ona, ktorá nežné pohlavie vyniesla na výslnie. Ale utrime si slzičku a prejdime k faktom. Ronda totiž nie je žiadne neviniatko, stačí si iba spomenúť na všetky tie prostredníky a nepodanie si rúk so súperkami nie len pred, ale hlavne po zápase. Vtedy ešte často pritvrdila a pekne sa porazeným súperkám vysmiala. Prvýkrát jej dala pocítiť vlastnú medicínu Holly Holm, ktorá jej vzala neporaziteľnosť po neuveriteľnom high kicku. Dokonalú potupu jej ale pripravila až Amanda Nunes, ktorá si zo šampiónky spravila boxersky mech, na ktorom si pekne zatrénovala. Ronda po tejto prehre zasa ukázala aká je osobnosť a utiekla. Pre porovnanie, na rovnakej karte sa predstavil aj dlhých osem rokov neporazený Dominick Cruz. V ten večer ale stratil opasok bantamovej váhy v súboji s Codym Garbrandtom, s ktorým sa takmer pobil už na vážení. Po prehre svojho súpera objal a predstúpil pred novinárov, pričom odpovedal na všetky otázky, ktoré mu boli položené. Asi najlepšie jeho osobnosť vystihla odpoveď na otázku, prečo si nesadne. Odvetil iba, že mu to takto vyhovuje, že chce stáť na vlastných nohách. Naozaj ešte niekto ľutuje Rondu Rousey?  

Najhorší zápas

3. Jon Jones vs. Ovince St. Preux (UFC 197)

Na jednej strane jeden z najlepších bojovníkov sveta, na druhej strane vychádzajúca hviezda, na tretej strane neskutočná nuda, pri ktorej aj pozeranie do steny začalo mať zmysel. Jon Jones je bezpochyby jeden z najzábavnejších bojovníkov aký sa vyskytli v klietke. Do každého zápasu vie priniesť nové prvky, ktoré sme ešte nevideli a preto sú jeho zápasy stále o trocha iné. To, čo ale predviedol v súboji s Ovincom St. Preuxom nebola jeho pravá tvár. Je pravda, že jeho pôvodný súper Daniel Cormier sa zranil (ako vlastne všetci v gyme AKA) a tak OSP iba narýchlo zastupoval. Takisto je pravda, že sa Jones vrátil po dlhej dobe zavinenej prehreškami voči zákonu. Takú formu si ale mal nechať radšej doma v šatníku. V celých troch kolách sme totiž nevideli ani náznak risku, ale iba hru na istotu, na ktorú nemal OSP žiadnu odpoveď. Aj keď sa na konci tešil Jones z jasného víťazstva, dúfame, že sa takýto výkon už nikdy nezopakuje. Apropo, zápas mal až 5 kôl, ja som ale po treťom zaspal. Veľmi pochybujem, že posledné dve stáli za to.

2. Mark Hunt vs. Brock Lesnar (UFC 200)

Veľkolepý návrat zlého muža Brocka Lesnara predznamenal parádnu šou. Veď za súpera mal Marka Hunta, ktorý ´vypína´ súperov jedna radosť. Fighterský zázrak sa ale nekonal, zato sa konal zázrak prírody. Na svoje si totiž prišlo National Geographic, ktoré v priamom prenose nasnímalo párenie sa tuleňov žijúcich v zajatí. Už v prvých okamihoch sa Lesnar dostal so súperom na zem a tam už začali hrať prím krásne dotyky telo na telo, pri ktorých padlo spolu 0 (slovom nula) úderov. Bolo to proste iba také pekné maznanie sa dvoch 120-kilových chlapcov, ktorí si šli iba tak po škole zablbnúť. Už keď sa aj zdalo, že v druhom kole Hunt rozdá pár tvrdých rán, Lesnar zasa potreboval pocítiť dotyk poriadneho tela. A tak sa chlapci váľali, až kým nezaznel gong. Aj keď mal zápas iba 15 minút, prisahám, že som si všimol, ako mi za ten čas podrástli bajúzy.  

1.  Kimbo Slice vs. DADA 5000 (Bellator 149)

Určite všetci poznáme UFC, dokonca sa nazdávam, že väčšina pozná aj ligu Bellator. Pod týmito dvoma ligami je dosť veľká priepasť, za ktorými nasledujú kontinentálne a potom lokálne ligy. Potom tu máme nelegálne zápasy typu hooligans a na totálnom dne sú krčmové bitky. A presne posledná kategória najlepšie vystihuje absolútne najhorší zápas, aký sme mali možnosť vidieť za poriadne dlhé obdobie. V klietke sa totiž stretli profesionálni pouliční bitkári Kimbo Slice a DADA 5000, ktorých predstavenie sme mali možnosť zhliadnuť na podujatí organizácie Bellator. Súboj začal zostra, keď si obaja súperi vymenili poriadnu dávku úderov bez takmer žiadnej techniky, taktiky, či dokonca zmyslu. A potom to prišlo, po dvoch minútach boja došiel obom borcom dych a zrazu sme boli svedkami súboja dvoch nasypaných zombíkov, ktorí boli radi, že vládali zdvihnúť ruku smerom k súperovi. Dva a pol kola totálneho trápenia a frustrácie trvalo, až kým DADA nevzdal súboj. Samozrejme nie po žiadnej tvrdej rane, prípadne po submisii, proste ho kleplo od vyčerpania a najhorší duel bol zrazu realitou. Po zápase sa DADA ocitol na čas v nemocnici so zlyhaním srdca a obličiek, Kimbovi zasa pre zmenu našli v krvi poriadnu dávku zakázaných látok. Nech je tento zápas pre všetkých poučením, že takto sa to teda nerobí...

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár