Komu fandíte na turnaji fanúšikov?

17.01.2017 / Martin Marys Pagáč
Ach, tí fanúšikovia. (photo: SITA/AP Photo/Eduardo Verdugo)

Ach, tí fanúšikovia. / (photo: SITA/AP Photo/Eduardo Verdugo)

Predstavte si turnaj fanúšikov. Teraz nemám na mysli, že by proti sebe súperili tábory Slovanistov a Spartakovcov, Baníkov, Sparťanov, Barcistov, či Realistov a im podobní. Poznáme rôzne typy držania palcov. Pevné, jemné, ledabolé, protistojné, prístojné, a to je len začiatok. Predstavte si štvrťfinále turnaja fanúšikovských typov. Ťažko sa zaradiť len do jednej kategórie, no keby ste mali možnosť hrať za niektoré z nasledujúcich mužstiev, ktoré sa dostalo do TOP8 na majstrovstvách drukovania, ktoré by to bolo? Zoznámte sa s účastníkmi nášho turnaja.

Foxes of Achievement (Líšky úspechu)

Líšky sa väčšinu času ukrývajú za stromami v najbližšom parku a tvária sa, že do svojej lokality ani nepatria. Či už ide o lokál(ne)patriotizmus priviazaný k obci, mestu, krajine alebo určitému klubu, pokiaľ to ide dolu vodou ony sa prúdom spláchnuť nedajú. Takto si bezstarostne žijú po svojom, zväčša ostatných odsudzujú, až nastane zlomový moment. Tímový úspech je prisilným magnetom a líšky odrazu preliezajú turnikety štadiónu, ovešajú sa šálmi, dresmi a iným marketingovým dopingom, sociálne siete zaplavujú fotkami a komentármi o nehynúcej vernosti. Až po úspešnej sezóne príde herný útlm, pribudnú šály na bazoši a líšky uháňajú naspäť do svojho prirodzeného prostredia oňuchávať lesné maliny.

Loyal Lions (Verní levi)

Lev sa často narodí v dupačkách svojho klubu. Na predlaktí má vytetované logo, prípadne celé motto, permanentky na domáce zápasy v peňaženkách na 5 sezón dopredu, zakaždým sa zastaví vo fanshope aj keď už reálne neexistuje predmet, ktorý by ešte nemal. Či sa darí, alebo nie, levy sú oddané do poslednej kvapky potu a slín z namemorovaných pokrikov. Často pre svoj tím obetujú prácu, ba dokonca rodinu. Vyhodiť ich z konceptu je takmer nemožné. Pokiaľ si lev nemôže pozrieť vystúpenie svojho celku naživo, snaží sa nájsť inú možnosť, ako sa k zápasu dostať. Od telky, cez ruský HD stream, až po rozpixelizovaný amatérsky pokus o videoprenos. Pokiaľ to inak nejde, uskromní sa aj s online prepisom športového diania a všemožne zapája fantáziu, aby mal pocit, že vie, čo sa deje.

Personal Dogs (Osobní psi)

Psi majú vo svete športu svojho individuálneho obľúbenca. Často je to člen rodiny, na ktorého zápasy stoj čo stoj chodia, podporujú ho v najhoršom a následne, keď sa z toho horšieho dostane, tak sa ním nechajú podporovať oni. To už ale zachádzame do extrému. Vo všeobecnosti je psom jedno, do akého klubu má ich ikona namierené. Držia palce len tomu kolektívu, kde momentálne je. Ak sa športovec rozhodne rozvíjať svoj talent v Katare alebo Číne, majú psi sťaženú úlohu pri sledovaní jeho prenosov a účasti na zápasoch, môžu sa ale doma pochváliť unikátnymi dresmi, popísanými ešte unikátnejším fontom exotického písma. A čo keď je hlavným sponzorom klubu stánok s ostrokyslou polievkou a kuracími drobkami? Pes stále stojí za svojím pánom.

Inglorious Snakes (Nehanební hadi)

Poznáte ten pocit, keď sa vám šúpe koža za nechtami? Hadi sa pre zmenu šúpu celí. Ich šatník má bezodné dno a kabáty si podávajú kľučku na dverách. Nevedia, nechcú a nemôžu sa rozhodnúť pre jeden klub. Vždy stoja práve za tým, ktorý má formu. Treba sa držať hlavného prúdu a smerovať kajak do cieľa, pretože keď je klub, ktorému fandíte, úspešný, zákonite ste úspešnými aj vy. Tak vraví prastará hadia filozofia. Dôležité je za „starým“ klubom zahladiť všetky stopy a tváriť sa, že ste oň nikdy nezakopli. Naopak, treba byť presvedčiví v argumentoch a predstierať, že ste tým najväčším fanúšikom aktuálneho klubu. Skutočným nehanebným hadom sa nestane hocijaká užovka.

Mysterious Owls (Záhadné sovy)

Sovy sú tajnými agentkami medzi fanúšikmi. Pravdepodobne majú svojho obľúbenca, no príslušnosť k nemu prejavujú navonok minimálne. Pôsobia, že majú prehľad o všetkých a všetkom, a každú konverzáciu vedú diplomaticky, aby sa vyhli konfliktu. Ich racionálny prístup k fandeniu vie rozhnevať mnoho ďalších fanúškovských skupín. Sovy sa zúčastňujú rôznych zápasov, kde ticho sedia a nasávajú. Často je to atmosféra, no pokiaľ sa nedá inak, musia sa pokúsiť znížiť vlastný intelekt pivkom, prípadne štamprlíkom, aby sa dostali na úroveň spolusediacich. Napriek tomu, že sa dištancujú od rizika nebezpečenstva, svojou záhadnou povahou sovy môžu často v očiach iných ľudí pôsobiť ako tikajúce časované bomby.

Rhino Destroyers (Nosorožci ničitelia)

Nosorožcom je viac-menej jedno, komu držia palce. V jednom majú jasno, a to je klub, ktorému určite nefandia. V modernom slangu ich nazývame „hejtermi“. K ich vlastnému tímu často nemajú čo povedať, no na jeho nemesis rozhadzujú uštipačné poznámky z posypového auta. Často nemajú žiadne argumenty, iba kypiacu derby-žlč, ktorá im zľahka vybubláva v žilách a vedie im prsty po klávesnici na webstránke úhlavného nepriateľa. Najmenej kreatívni sú práve vtedy, keď protivník žne jeden úspech za druhým. Vtedy sa nosorožci často ponárajú do extrému. Nastáva čas, kedy sa aj stoličky, fľaše a dlažobné kocky učia lietať.

Unpredictable Dolphins (Nepredvídateľní delfíni)

Sledovať s delfínom 2 stretnutia toho istého mužstva po sebe je veľkou výzvou. Najmä pokiaľ neviete, že dotyčný jedinec je delfín. Delfíny sa v prírode vyznačujú vysokou inteligenciou, no zároveň sú neustále nadržané a často agresívne. Veľmi jednoducho môžeme tieto znaky preniesť na delfínov-fanúšikov. Sú to, bez okolkov povedané, stávkari. Na to, aby ich nejaký tím priviedol do vytrženia, musia naň mať podané. Keď ale hráči nepredvádzajú výkon adekvátny povzbudzovaniu, trhajú sa tikety a diaľkové ovládače kĺžu z rúk. Ak ste vyznávači adrenalínových športov, neváhajte poradiť delfínovi tip na jednoznačný výsledok stretnutia. Následne s ním nezabudnite daný zápas pozerať. Zážitok zaručený.

Hyenas of Events (Hyeny podujatí)

Skrývajú sa v tieni po dobu celého roka a vyliezajú len na určité podujatie. V národnom periodiku si nabrífujú všetky podstatné informácie o svojom tíme a jeho potenciálnych súperoch a stávajú sa z nich dvojtýždňové odborníčky. Neradno na ne vyťahovať historické fakty, či logické argumenty. Hyeny žijú pre jeden okamih a zaujíma ich len to, čo aktuálne zavetria. Ak sa tímu na šampionáte darí, motivácia aktualizovať status na facebooku narastá. Pokiaľ to opäť ide s mužstvom dolu vodou, automaticky sa z hyeny stáva najlepší tréner planéty, ktorý si dovolí častovať všetkých ostatných hráčov a trénerov titulmi, ako sú „debil“, „ježíííš“, alebo „joooj, šak strieľaj!“ Citujeme samozrejme len umiernené krídlo tímu hyen.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár