Urobme Športovca roka opäť skvelou anketou

18.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Športovci roka. (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Športovci roka. / (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Keď sme sa už všetci vybúrili moralizovaním nad indivíduami, ktoré umiestnili Petra Sagana na deviate miesto v hlasovaní o Športovca roka 2016, je čas posunúť sa. Keďže ani renomovanejší majstri slova, pera, či internetu nenašli odvahu pozrieť sa ďalej, ako do tabuľky s hlasmi z minuloročnej ankety, vezmem to znova raz na seba. Skúsim dať do pľacu návrh, ako urobiť Športovca roka dôveryhodným.

Prečo je diskusia dobrá

Mimoriadne úspešný športový rok priniesol tak trochu kontroverzného Športovca roka. Paradoxne, proti výsledku nikto nič nenamieta. Spôsob voľby a spôsoby niektorých voličov sa stali predmetom sporu vedeného viac-menej vo virtuálnom informačnom priestore. Facebookový argument, že ľudia si urobia názor z titulku a fotky už na Facebooku používajú aj ľudia ktorí si urobia názor z titulku a fotky. Ak ste sa náhodou dočítali až sem, prosím nenechajte sa rušiť a čítajte ďalej.

Matej Tóth by síce vyhral aj keby hlasovanie redakcie Plus Jeden Deň nepôsobilo nedôveryhodne, jedenásť statočných z Plus Jeden Deň a ďalší odvážlivci, ktorí napísali Petra Sagana napríklad na deviate miesto ale tak trochu skompromitovali vlastnú príslušnosť v prestížnej skupine vyvolených, ktorí o víťazovi rozhodujú (kompletné hlasovanie nájdete stále tu).

Športovec roka je pritom príliš serióznou, vážnou a dôležitou spoločenskou udalosťou, aby bola spochybňovaná jednotlivcami.

Klub športových novinárov pri Slovenskom syndikáte novinárov robí anketu dlhé roky a robí ju dobre. Svedčí o tom nablýskaný galavečer v prime-time na verejnoprávnej televízii, ktorý je na úrovni najlepších galaprogramov celého roka v akejkoľvek slovenskej televízii. 

Dve ankety, dve skupiny hlasujúcich? Nestačí jedna?

Zdá sa, že je najvyšší a zároveň najlepší čas, aby sa KŠN zamyslel nad stanovami a mierne svoju anketu upravil. Priam až vylepšil. Nechce to pritom veľa. Navrhujem vytvoriť jednu skutočne prestížnu Akadémiu športových novinárov a nechať ju rozhodovať o Športovcovi mesiaca a aj o Športovcovi roka.

Možno trochu prekvapivo, Športovca mesiaca pre Góly-Body-Sekundy určuje iná skupina novinárov, ako hlasuje vo výročnej ankete.  

Športovca roka určí hlasovanie spolu 122 členov Klubu športových redaktorov Slovenského syndikátu novinárov. Športovca mesiaca podľa stránky projektu určujú redakcie RTVS, Digisport, Plus Jeden Deň a Pravda. Pri rovnosti hlasov má právo veta Marcel Merčiak ako zástupca generálneho partnera mesačnej ankety.

Marcel Merčiak však v Športovcovi roka 2016 nehlasoval.

Súčasné rozdelenie hlasov vo výročnej ankete je nasledovné: Denník Šport 18% hlasov, RTVS 14%, Petit Press (SME, Újszó, Korzár) 12%, News and Media Holding (Plus Jeden Deň, Plus 7 dní) 11%, SITA 5%, TASR a Pravda 3%, Markíza, JOJ, Nový čas, Športky.sk, TA3, Košice dnes menej, ako 2% hlasov. Ostatné médiá vrátane novinárov na voľnej nohe majú až takmer štvrtinovú váhu - 23% hlasov. 

Zmenšiť a vyselektovať

Základom môjho návrhu je zmenšenie počtu hlasujúcich zo 122 na povedzme 50 členov a ich poctivá selekcia. Päťdesiat najdôležitejších, najlepších novinárov vyskladaných zo všetkých relevantných médií podľa mňa stačí na reprezentatívny výsledok.

Za relevantné médiá považujem 6 televíznych vysielateľov (RTVS, Markízu, JOJ, DigiSport, 213 a TA3), 10 tlačených periodík (denníky Šport, SME, Nový čas, Plus Jeden Deň, Pravda, Denník N, Hospodárske noviny, Ujszo, Korzár, Košice Dnes) a obidve tlačové agentúry (SITA a TASR). K nim pokojne pridať niekoľko relevantných webstránok. Zmenšil by som ale váhu tých na voľnej nohe na maximálne 10 - 15%. Aj tých päť - osem ľudí by som vyberal podľa dobre stanovených kritérií. Napríklad PR zástupcovia zväzov sú OK, bývalí, či neaktívni novinári ani nie.

Na TakUrcitee.sk rozhodne netrvám, my si aj tak napíšeme svoje.

Určite by mali za Športovca roka hlasovať šéfredaktori, vedúci športových oddelení a aktívni novinári. Takí, ktorí sa neboja hovoriť a písať svoje názory a v diskusii si ich obhájiť. Samozrejme, zmenu treba primerane odkomunikovať, platformu na to ale organizátori majú. Verejnoprávna televízia by určite zniesla ak nie rovno diskusiu na Dvojke, tak celkom určite kampaň v rámci Športovca mesiaca. 

Let´s make Športovec roka great again!

Matej Tóth je úplne správny Športovec roka, Peter Sagan celkom iste prežije druhé miesto s úsmevom na tvári. Fanúšikovia si ale zaslúžia, aby bola populárna anketa transparentnou a dôveryhodnou. Novinári potrebujú dôveru svojho publika, dnes viac, ako kedykoľvek doteraz. Športové redakcie a športoví žurnalisti nie sú výnimkou. 

Je január, do konca roka ďaleko. Teraz je priestor na diskusiu a na zmenu. Udalosti posledných dní a týždňov ukazujú, že je na to vhodný čas.

Urobme Športovca roka opäť skvelou anketou.

Autor nie je členom ani SSN ani KŠN, nehlasuje teda za Športovca roka ani za Športovca mesiaca. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár