Otvorený list poľovníkom na ľade

19.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Václav Nedorost krátko po zákroku. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Václav Nedorost krátko po zákroku. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

K napísaniu otvoreného listu ma primäl krutý týždeň pre obete hokejových poľovníkov. Michel Miklík, Patrik Laine, Václav Nedorost aj Tomáš Hričina boli minulý týždeň zostrelení na otvorenom ľade. Nemali šancu rovnako, ako nemá šancu vysoká zver na zasneženom poli. Len v piatok, počas jedného kola našej ligy skončili v nemocnici po nadmieru tvrdých zákrokoch okrem Hričinu aj Rapáč z Martina. Téme sa už venoval aj denník Šport, chvalabohu. 

Všetkým hokejistom dobrej vôle

Vážení hokejisti,

hokej nie je hra pre padavky. Všetci to dobre vieme. Tak ako musíš vedieť úder rozdať, musíš žiť aj s tým, že nejeden dostaneš. To je v poriadku, bez tvrdosti by hokej nebol hokejom, ale krasokorčuľovaním s hokejkami v rukách. 

Všetko má ale svoje medze a zdá sa, že ich v poslednom čase pravidelne prekračujete. Je pritom jedno, či "len" staviate súperom stromy na modrej čiare, alebo korčuľujete oproti rozbehnutému neborákovi so sklonenou hlavou. Nárazy na hlavu jednoducho musia z hokeja zmiznúť. Včera bolo neskoro. 

Keď sa chcete zrážať, choďte k mantinelu. Tam to súper čaká, vie sa pripraviť, mantinel mu slúži ako opora. Na otvorenom ľade nemá šancu. Na ňom mu ide o život. 

Hokej hrajú športovci, akých v iných športoch nenájdeme, aj preto vás máme tak radi. Futbalisti rozhodcom teatrálne ukazujú každú odreninku a váľajú sa po zemi, aby privolali rýchlu záchrannú pomoc. Vy sa pred nimi tvárite, že tri zuby, ktoré skrývate v rukavici, vám nechýbajú. Len aby ste mohli v zápase pokračovať. Tržné rany vám lekári zašívajú hneď za striedačkou, aby návrat na ľad netrval pridlho. Za to vás obdivujeme.

Úmyselné údery do hlavy sú však za hranicou, už ich nikdy nerobte. 

Neviem, či viete, v americkom futbale také hity penalizujú trikrát. V zápase samozrejme odpískajú a výrazne potrestajú faul, disciplinárka často previnilcov posadí na ďalší zápas. Navyše vyrúbi pokutu, akú im ani šofér Kubík nezávidí a ten nedávno nafúkal za takmer 50 000 €. Ak budete v hitoch do hlavy, po ktorých ležia súperi v krvi a bez vedomia pokračovať, mali by sa extrémnymi peňažnými trestami zaoberať aj v hokeji.

Za niektoré zo zákrokov z minulého týždňa by som ako šéf disciplinárky inkasoval dvojročný plat najlepšieho hráča danej súťaže. A aj tak by to bolo málo.

Dištanc vás totiž zjavne nezastaví. Fínska liga atentátika na Miklíka ďalej trestať nechce, Ruská dala poľovníkovi na Nedorosta stop na smiešne tri zápasy. V našej existuje precedens, Adam Lapšanský mal po takom zákroku stop na štyri mesiace a naozaj počas nich na Slovensku nehral. Odbehol si do ECHL v Amerike.

Musí existovať spôsob, aký vám v tom zabráni. Nie som taký naivný, aby som veril, že postačí tento otvorený list. Aj keby ho preložili do všetkých štyroch hokejových jazykov sveta. 

Sľubujem, že budeme mať hokej radi aj bez extrémnych faulov, po ktorých bezvládne telá padajú na ľad, hlavy sa otriasajú po tvrdom páde na zátylok na ľad a hráči chvíľu nevedia, ako sa volajú a kde sú. Určite ešte viac, ako teraz. Viacerí už dlhšie tŕpneme, kedy príde faul, ktorý už hokejista nerozdýcha.

Smrtka nie je ďaleko, pozerá si na Youtube montáž najväčších hitov a brúsi kosu. 

Nebudete potom môcť povedať, že ste neboli varovaní. Už stačilo. 

 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár