Skvelá správa, na Australian Open nastala vzbura útočného tenisu

22.01.2017 / Štefan Cebro
Mischa Zverev strávil popoludnie v Melbourne na sieti a oplatilo sa. (photo: SITA/AP Photo/Dita Alangkara)

Mischa Zverev strávil popoludnie v Melbourne na sieti a oplatilo sa. / (photo: SITA/AP Photo/Dita Alangkara)

Začnime pekne po poriadku. Novak Djokovič s Andym Murraym sú už doma s rodinami a Austráliu nechcú rok vidieť. Naposledy ešte v 2007 sa práve na Australian Open stalo, že nebol aspoň jeden z nich vo štvrťfinále grandslamového turnaja. Obidvaja sú vonku a otvorila sa veľká možnosť pre vyzývateľov na čele so Stanom Wawrinkom.

Stan the Man prežil hraničný duel s Martinom Kližanom a odvtedy pridáva jeden lepší výkon za druhým. Kyrgiosovho premožiteľa Seppiho pretlačil v troch tajbrejkoch. Určite je momentálne najväčším favoritom.

Švajčiar je však len príkladom toho, že v Austrálii sa konečne koná niečo, na čo mnoho fanúšikov - vrátane mňa - vytúžene čaká. My, čo sme zažili aspoň koniec éry Borisa Beckera, Stefana Edberga a neskôr Peta Samprasa a najmä Patrika Raftera sme zvýskli blahom, keď sme uvideli výkon Mischu Zvereva proti Murraymu.

Zverev nebol v 2014 ani v tisícke!

Výpočet zranení Nemeckého tenistu ruského pôvodu je obrovský. Veď mu už operovali zlomené rebrá, zápästie, platničku a kvôli problémom so zápästím chcel ukončiť pred dvoma rokmi kariéru. Nebol vtedy ani v prvej tisícke!  Vyhecoval ho však o desať rokov mladší brat Alexander Zverev. Mischa sa vrátil a „vybúchal“ Murrayho tak, že Škót sa porúčal z turnaja rýchlejšie, ako Briti z Európskej únie.

Ľavoruký rodák z Moskvy mal jasnú taktiku, ktorej sa nevzdal. Bol až 116 krát na sieti, premenil na body solídnych 55% útokov. Pripomenul svetovým tenistom, že účinne hraný štýl servis – volej sa dá použiť aj dnes. Nielen použiť, ale ním zdolať svetovú jednotku! Pri niektorých okamihoch pripomínal Zverev volejovú legendu Patricka Raftera, ktorý týmto štýlom vyhral na konci tisícročia dvakrát US Open a na ďalších dvoch grandslamoch to dotiahol do semifinále.

Nadšenie zo štýlu Zvereva bolo vidieť aj na Borisovi Beckerovi, ktorý teraz robí experta pre Eurosport a sám štýlom servis - volej dominoval v osemdesiatych rokoch. Ako povedal Mats Wilander, nedá sa očakávať, že Mischa Zverev bude zdolávať hráčov prudko ofenzívne, ale je to vec, ktorá sa do tenisu môže vrátiť. Preto pevne verím, že tomu tak bude.

Koľkokrát to ešte musí Federer dokázať?

Zverev vyzve vo štvrťfinále čierneho koňa turnaja. Tým nie je nikto iný ako Roger Federer. Jasné, že označenie za čierneho koňa najlepšiemu tenistovi histórie neprináleží a zaslúži si väčší rešpekt. Na druhej strane nehral pol roka, do turnaja vstupoval ako sedemnástka a už pred štvrťfinále dostal do cesty dvoch vysoko postavených tenistov. Najprv však vyprášil stále sa zhoršujúceho Berdycha, aby potom pretlačil samuraja Nišikoriho.

Schválne, kto z vás veril, že Feďo ešte dokáže vyhrať päťseťák nad „motorovou myšou“ s perfektnými údermi? Roger sa miestami trápil, ale skoncentroval sa v pravých chvíľach a je ďalším príkladom vzbury útočného tenisu. Na jeho hre bolo krásne vidieť ako chce hrať agresívne, keď stojí čo najbližšie k základnej čiare. Sám dobre vie, že v tomto bode kariéry môže pretlačiť mladších a fyzicky silnejších súperov len rýchlou hrou. Ale opakujem, zvládol päťseťák s Nišikorim!!! Nie je veľa tenistov s lepšou kondičkou ako japonský finalista US Open 2014. Rogerovi určite v hlave svitlo, že je tu šanca na ďalší grandslamový titul, keď sú Djoker s Murraym vonku.

Nad Japoncom dominoval v počte víťazných úderov pomerom 83/42, mal 68% úspešnosť prvého podania a premenil 66% útokov na sieti. Federer postúpil do štvrťfinále Australian Open trinástykrát za posledných štrnásť rokov! Ako hovoria Američania – The GOAT, Greatest Of All Time!!

Ofenzívou pretlačil súpera aj „Muhammad Ali“ Jo-Wilfried Tsonga, ktorý vyradil britského „rowdieho“ Dana Evansa. Ten síce začal lepšie, vyhral prvý set, ale potom nemal nárok. Francúz vyhral 3:1, na víťazné údery 59:43, ale čo je úplne najlepšie, bola jeho štatistika na sieti, kde premenil 90% svojich útokov (28 z 31).

Verím v Dimitrova

Ďalšie ofenzívne esá sú na programe v pondelok. Môžu doplniť už známu štvoricu štvrťfinálových útočníkov. Najviac verím v schopnosti Dimitrova. Ten vyzve Djokovičovho kata Istomina. Toho nemožno dopredu odpisovať, ale predsa len má za sebou dve päťsetové kolá. Okrem toho Bulhar hrá na začiatku roka úžasný tenis a zdá sa, že konečne natrafil na formu z Wimbledonu 2014, kedy si už mnohí mysleli, že to dotiahne až na vrchol rebríčka.

Dimitrovovi mal robiť problémy už skúsený Richard Gasquet, ale súboj krásnych jednoručných bekhandov jasne ovládol expriateľ dopingovky Šarapovovej.

Podobne dobrý dojem zanecháva aj Miloš Raonic, ktorý konečne len nestojí na základnej čiare ako taká ... ovešaná májová breza a chodí si pre body na sieť. Toto by mu mohlo zvýšiť šance na finále. Pri všetkej úcte k Bautista-Agutovi, ten by mu až také problémy narobiť nemal.

Veľká bitka sa dá očakávať medzi Davidom Goffinom s Dominicom Thiemom. Uvidíme, či Rakúšan postúpi do svojho prvého grandslamového štvrťfinále v kariére, alebo Belgičan do druhého.

Ako poslední mohykáni defenzívnejšieho štýlu hru tak ostali Rafael Nadal s Gaelom Monfilsom. Tiež pekný súboj, kde Španiel cíti šancu, ktorú mal naposledy pred troma rokmi, kedy bol vo finále iného grandslamu ako French Open.

Aj u žien prišla ofenzívna smršť

Aby sme neboli len čisto mužsky zameraní treba dodať, že aj v ženskom tenise vidíme ofenzívnejšie záblesky. Najviac ich predviedla Coco Wandeweghová, ktorá šokovala svetovú jednotku a obhájkyňu titulu Angelique Kerberová. Sebavedomá Američanka zahrala 30 víťazných úderov a Nemke povolila len 7! Výborná bola Wandeweghová aj na sieti, kde premenila 67% pokusov, tam bola mimochodom Kerberová za celý duel len dvakrát.

V ženskom rebríčku bojuje naďalej o titul ďalšia GOAT, Serena Williamsová. A mimochodom už vo štvrťfinále je aj jej staršia sestra Venuša, keby sa náhodou niekto pýtal, či ešte hrá.

Každopádne, výrazné ofenzívne čísla sú veľkým pozitívom pre tenis, ktorý sa stával v poslednom čase až príliš stereotypným. Hlavne jeho mužská polovica. 

Štefan Cebro

Štefan Cebro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár