Trest pre Michala Handzuša definuje zmiešané pocity

25.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Michal Handzuš. (photo: SITA/Jakub Julény)

Michal Handzuš. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Lasica so Satinským definovali kedysi dávno zmiešané pocity účasťou na pohrebe svokry. Športovci ich môžu teraz pre seba identifikovať s trojmesačným trestom pre Michala Handzuša. 

Faul a padni komu padni

Zápas 38. kola Tipsport ligy Košice - Banská Bystrica poznačil nepekný zákrok Michala Handzuša na Tomáša Hričinu. Určite ste ho videli. Hričinu s pukom na hokejke v útočnom pásme zbúral na otvorenom ľade vracajúci sa Bystričan úderom, po ktorom zostal košický útočník s podvrtnutou chrbticou a otrasom mozgu. Disciplinárna komisia v pondelok vyniesla rozsudok, bystrický útočník má zákaz činnosti na tri mesiace. Po uplynutí polovice sa môže odvolať, história pozná prípady, keď sa druhá polovica trestu zmení na podmienečný a hráč sa môže znova obliecť do zápasového dresu. 

Handzuš dostal podľa vyjadrenia zväzového hovorcu trest na spodnej hranici, ktorú určujú pravidlá. Mal doteraz čistý záznam podobných trestov, svoj čin oľutoval a Hričinovi sa ospravedlnil. Pred čosi vyše rokom dostal Adam Lapšanský za podobný faul v takom istom zápase Košíc a Bystrice stop na štyri zápasy mesiace. "Odsedel" si ich celé, v americkej ECHL.

Z hľadiska prísnosti trestu zdá sa platí známe príslovie Padni komu padni a napriek jeho prísnosti niet veľmi čo namietať. 

Hall of famer

Čo robí celý incident nepríjemným je osoba odsúdeného.

Michal Handzuš je budúcim členom Siene slávy slovenského hokeja. Majster sveta (a dvojnásobný strieborný medailista) a víťaz Stanleyho pohára (2013, Chicago Blackhawks) bol počas celej svojej kariéry príkladom vzorného správania na ľade aj mimo neho. Rozvážny, múdry muž a férový hokejista. Lady Byng by naňho bola pyšná.

V zápasoch vyčnieva nad ostatnými jeho herná inteligencia kombinovaná s osobnou statočnosťou. Nikto zo slovenských útočníkov nehral za posledných 20 rokov tak dobre vo fyzicky najnáročnejšom priestore na bránkovisku súpera. 

Michal Handzuš je jednou z najvýraznejších osobností najúspešnejšej generácie slovenských hokejistov histórie. 

Zmiešané pocity

Práve preto sú pocity ohľadom incidentu a následnej nútenej prestávky zmiešané, ako málokedy. Pri asi žiadnom inom hokejistovi by fanúšikovia neurobili pauzu a nezamysleli sa tak nad "zločinom a trestom", ako v prípade Michala Handzuša.

Posledným nedosiahnutým úspechom hráča bystrických Baranov a je slovenský titul. Kvôli nemu hrá domácu ligu znova (v podstate) zadarmo, preto hoci to zakaždým trvá dlhšie sa po lete vždy rozhodne pokúsiť sa o zlatú medailu ešte raz. Bystrický útočník oznámil, že si vezme čas na rozmyslenie. Potom povie, či sa rozhodol odvolať sa po šiestich týždňoch trestu alebo ukončí aktívnu kariéru. 

Treba veriť, že trest bude mať výchovný účinok, nie na osobu previnilca ale na ostatných poľovníkov na ľade. Ak vďaka nemu uberie penu na ústach a rozmyslí si útok na hráča sledujúceho puk aspoň jeden hokejista, asi splnil odstrašujúci účel.

Zároveň treba dúfať, že Michal Handzuš sa na slovenský ligový ľad ešte vráti. Bolo by nespravodlivé, aby svoju skvelú kariéru ukončil rozhodnutím disciplinárnej komisie.  

 

 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár