Sezóna Slovana má prívlastok. Bude sa volať heroická

26.01.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Natešení Slovanisti. (photo: SITA/Marek Mrvis)

Natešení Slovanisti. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Hokejový Slovan bol v sezóne 2016/17 na dne. Odpisovaný, zadĺžený a zraneniami zdecimovaný slovenský zástupca v KHL sa potácal na spodku tabuľky Západnej konferencie. Do cieľovej rovinky základnej časti sa ale rúti ako rozbehnutá lokomotíva. Bez ohľadu na výsledok dnešného zápasu s Kunlunom sa sezóna Slovana dá označiť prívlastkom heroická.

Dve sezóny v jednej

Treba si totiž pripomenúť, ako sa veci mali na začiatku decembra. Hráči mali nevyplatené výplaty, hrozil bojkot kabíny, pred sezónou kľúčoví hráči vypadávali zo zostavy pre dlhodobé zranenia. Keby to belasí v tom momente zabalili, nikto by sa nečudoval a fanúšikovia by to hráčom možno dokonca aj odpustili. 

Keby existovali kurzy v stávkových kanceláriách na postup belasých do playoff po skončení základnej časti, boli by astronomické. Inými slovami, na Slovan vtedy nikto nebol ochotný staviť ani deravý groš. Potom sa ale stal malý zázrak. 

Funkcionári vybavili sponzora, ktorý uhradil všetky nedoplatky. Tesne pred Vianocami potešil hráčov najlepší možný Ježiško, tí ožili, vstali z mŕtvych, povstali z popola, doplnte si také klišé, aké považujete za vhodné. 

Graf, z ktorého sa najeme

Heroické povstanie hráčov z Bratislavy výstižne demonštruje graf. Za dáta ďakujem fanúšikovi z prvého radu sedadiel na zimáku, Martinovi.

Slovan Bratislava hral doteraz dva rôzne druhy sezón. V tých, ktorých krivky sú na grafe červené, do playoff nepostúpil. Belasé čiary zas ukazujú dva ročníky, v ktorých sa medzi osem najlepších tímov Západnej konferencie prebojoval. Zelená je farba práve prebiehajúceho ročníka. 

Keď sa na graf pozriete lepšie vidíte, z akej diery sa museli Slovanisti vyhrabať - a ako rýchlo sa im to podarilo. Po 38 kolách mali najmenej bodov zo všetkých piatich ročníkov v KHL. Nie tesne, o bodík, či dva. Získali dovtedy o päť, resp. sedem bodov menej, ako v sezónach, keď do playoff nepostúpili. Strata na roky, v ktorých sa im ti podarilo bola ešte väčšia, 11, resp. 13 bodov. 

Potom ale prišla domáca séria desiatich zápasov na ZŠ Najlepšieho krasokorčuliara. Po nej má Slovan najlepšiu formu v celej KHL. Z trinástich zápasov nebodovali len raz (!), doma proti Magnitogorsku. Pred dnešným zápasom v Čine posledných sedem vyhrali (!!), stratili len jeden bod doma s Jekaterinburgom (!!!).

Zelená krivka vystrelila prudko nahor a je na úrovni rokov, ktoré skončili vo vyraďovačke o pohár Gagarina. To všetko v situácii, keď sú Smoleňák, Ďaloga, Meszáros, Nedorost aj Viedenský vyradení zraneniami do konca sezóny. (!!!!)

Je (skoro) jedno, či to playoff dajú

Netreba sa báť označiť obrat bratislavského klubu za heroický. Generál Říha dokázal svoju jednotku udržať motivovanú a presdvedčenú o svojej sile. Opory tímu Taffe s Cheechoom, Brust s Poggem, Kundrátek so Sersenom a vlastne všetci náhle vo skvelej forme hrajúci borci sa pričinili o zvrat v sezóne, ktorý môže byť legendárny. Ak sa Slovanu podarí dostať na ôsme miesto po základnej časti, bude to asi najcennejší postup do vyraďovacieho turnaja KHL v päťročnej histórii klubu. 

Slovan dokonca teoreticky môže skončiť aj na mieste, na ktorom sa vyhne dvom najlepším tímom konferencie - SKA Petrohrad a CSKA Moskva. Ak si udrží famóznu fazónu môže poskočiť na šieste miesto, Dinamo Minsk na ňom pred štvrtkovým programom malo náskok šiestich bodov a tri zápasy k dobru. 

O postupe do playoff rozhodne domáca séria štyroch zápasov v prvej polovici februára. Ak Slovan porazí Jaroslavľ, Dynamo Moskva, Podoľsk a demotivovaný Medveščak bude na tom celkom určite pred posledným zápasom v Záhrebe dobre. Aj keby sa ale belasí do playoff nedostali, za charakter, ktorý ukázali po Vianociach si zaslúžia absolutórium. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár