Ľadovo ostrý rebríček: Najväčšie ligové hviezdy všetkých čias

31.01.2017 / Tomáš Tomeček
Peter Bartoš (vpravo) je jednou z najväčších legiend slovenskej ligy.  (photo: SITA/AP Photo/Ivan Fleischer            )

Peter Bartoš (vpravo) je jednou z najväčších legiend slovenskej ligy. / (photo: SITA/AP Photo/Ivan Fleischer )

Lintnerliga mala minulý týždeň All Stars víkendovú pauzu a tak som sa rozhodol zostaviť opäť špeciálny rebríček – tento krát zameraný na osobnosti, ktoré obohatili slovenskú hokejovú súťaž svojimi výkonmi počas jej plus mínus dvoch desaťročí. Rebríček bude výnimočne bez poradia, dodržím len to hokejové. Najprv brankári, potom obrancovia a na koniec útočníci. Hráčov, ktorí na Slovensku hrali len počas lockoutu v NHL, zaradíme do iného rebríčka. Možno sa bude volať Najlepší hokejisti, akí kedy hrali na Slovensku.  

Miroslav Šimonovič

Medzi hviezdy musíme zaradiť aj brankárov. Navrhujem Miroslava Šimonoviča, rodáka z Popradu.

Len málo brankárov preukázalo takú oddanosť domácej súťaži. Do kolotoča nastúpil v sezóne 94/95 a okrem časti sezóny 2001/2002 ktorú strávil v Plzni, pobudol v extralige až do konca svojej kariéry. Najviac zápasov odchytal za rodný Poprad, no figuroval aj na súpiskách Zvolena, Košíc, Banskej Bystrice či Žiliny. Jeho kariérny priemer bol 2,65 gólu na zápas. Na slovenských klziskách odchytal krásnych 16 sezón. Aktívnu kariéru ukončil v sezóne 2011/12. Momentálne pôsobí ako tréner brankárov v Poprade.

Igor Murín     

Pri brankároch zostaneme. V zozname nemôže chýbať ani rodák z Trenčína, Igor Murín. Práve v Dukle naštartoval svoj bohatý hokejový život. Strávil tu 10 sezón. Priemer 2,94 inkasovaných gólov nie je zlý, pomohol mu do českej najvyššej súťaže. Tam strávil 6 sezón v Zlíne pod trénerom Bokrošom. S priemerom 2,32 gólu na zápas si niekoľkokrát vybojoval ocenenie najlepší brankár českej ligy. Kariéru ukončil v roku 2011.

Ľubomír Višňovský  

Jeden z najúspešnejších obrancov slovenskej hokejovej histórie nemôže v rebríčku chýbať. „Višňa“ strávil svoju hokejovú mladosť v Slovane Bratislava. Od sezóny 94/95 až do 99/2000 si na svoje konto pripísal  173 kanadských bodov (81 + 92). Zúčastnil sa piatich exhibičných zápasov v slovenskej extralige, jeho kariéra samozrejme gradovala v NHL. V najlepšej hokejovej lige odohral 883 zápasov s bilanciou 128 gólov + 367 asistencií. Hrával za LA Kings, Anaheim Ducks, NY Islanders a Edmonton Oilers. Na konci kariéry hral za Slovan ruskú KHL. V jej 41 zápasoch zaznamenal 26 bodov, (18 + 8). S hokejom skončil po vlaňajšej sezóne. 

Juraj Kledrowetz

V Liptovskom Mikuláši sa narodil aj ďalší úspešný obranca - Juraj Kledrowetz. Väčšinu svojej kariéry odohral v Košiciach ktorým pomáhal 13 sezón, zvyšných 7 v Poprade a Mikuláši. Celkovo v najvyššej domácej súťaži odohral 779 zápasov s bilanciou 123 + 198 v kanadskom bodovaní. Liptákom pomáhal aj v účinkovaní v druhej lige, odohral ďalších 71 zápasov a získal v nich 39 bodov kanadských (13+26). Zúčastnil sa štyroch exhibičných zápasov extraligy.

Arne Kroták

Popradský matador, osobnosť našich extraligových klzísk, najstarší aktívny hráč – tieto prívlastky používame, keď hovoríme o 44-ročnom Arnem Krotákovi. Na hokejovom výslní sa pohybuje od sezóny 1990/1991. Vtedy hral za VSŽ Košice, vsietil tam dokopy 115 gólov a pridal 119 asistencií. Vo VSŽ pôsobil päť sezón, Arne Kroták ale patrí rodnému klubu Kamzíkov. Rodák z Třinca si získal srdcia fanúšikov, ktorí ho doma pod Tatrami vždy s láskou vítali - aj keď sa vracal ako naposledy po sezóne vo francúzskom Nice. V Poprade hrá dodnes, len čoby hráč Kamzíkov sa už blíži k ticíske bodov v našej lige - 411 gólov a 518 asistencií. Arne je skrátka legenda. 

Richard Šechný

V našom rebríčku nemôže chýbať ani Rišo Šechný. Vystriedal viacero klubov aj líg, no väčšinu svojho hokejového života strávil v Extralige. Od sezóny 94/95 hrával za Košice, následne tri sezóny vo Zvolene, na rok odbehol do Ruska aby sa vrátil späť do Zvolena. Nasledoval angažmán v Nowom Targu, Kežmarku, a Poprade. Poslednú sezónu v Extralige odohral v sezóne 2010/11 za Banskú Bystricu. Potom sa upísal Michalovciam v druhej najvyššej súťaži, hoci to ešte skúšal v Bozene, Detve a Prešove. Jeho štatistiky sú vynikajúce: 2x z neho bol najlepší nahrávač a 2x účastník All star teamu. V našej top lige odohral 837 zápasov, získal 801 bodov (296 + 505). V druhej najvyššej súťaži má bilanciu 291 zápasov a 372 bodov (127 + 245). Dodnes hrá, druhú ligu v Humennom. 

Peter Bartoš

Rebríček legiend nemôže neobsahovať Petra Bartoša. Martinsky odchovanec, stále aktívny hráč, považovaný za legendu martinského, ale najmä košického hokeja. Jeho prilbu zdobí smajlík, jeho dres s číslom 43 je v Steel Aréne považovaný za uniformu Batmana, ktorý chodí spasiť mužstvo, keď to potrebuje. Jeho štatistiky sú skutočne obdivuhodné. Za slovenské kluby vstrelil za 17 sezón 310 gólov a pridal 414 prihrávok. Najdlhšie pôsobí v Košiciach (11 ročníkov), Martine (7), sezónu strávil aj v Dukle Trenčín a vo Zvolene. Na štyri sa upísal Českým Budějoviciam (46 + 32).

Zdeno Cíger

A na záver ďalší martinský rodák, ktorý brázdil najmä ľad Slovana Bratislava a trenčianskej Dukly. Hokejovú púť započal pred vyše 30 rokmi (1986) v Trenčíne, strávil tam štyri sezóny. Bol draftovaný do NHL z 54. miesta, najlepšiu ligu sveta si vyskúšal u Diablov v New Jersey a Olejárov v Edmontone. V sezóne 96/97 sa vracia na Slovensko a obliekol si dres Slovana Bratislava na sedem kompletných sezón. Zapísal z nich 380 bodov (146 + 234). V roku 2001 sa pokúsil o návrat do NHL, vo farbách Rangers a Tampy Bay. Aktívnu kariéru však ukončil v drese Slovana v roku 2006, pre pretrvávajúce problémy s chrbtom. Úspechy dosahuje aj ako hlavný tréner bratislavského mužstva. V roku 2015 sa stal trénerom slovenskej národnej reprezentácie.    

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár