Prvá zimná príprava v VIII. lige. Pre Hrachovište skok do neznáma

01.02.2017 / Martin Ferianec
Naši hrdinovia. (photo: Archív MF.)

Naši hrdinovia. / (photo: Archív MF.)

Zimná príprava je tvrdá a náročná, ale potrebná lebo z nej hráč čerpá celý rok. Podobné formulácie počúvame pravidelne od trénerov a hráčov v našich končinách. Filozofia, ktorou už roky vytierame zraky všetkým ligám, ktoré zimnú prestávku nemajú. Keby ju naši ligisti vynechali, vypadli by z Európy už po prvom zápase prvého predkola. Roky overenú klasiku neopustíme, pomaly sa teší obľube i v amatérskych podmienkach dedinských klubov.

TJ Jednota Hrachovište

Aké následky zanechá na hráčoch tento model prípravy na jarnú časť si vyskúša aj klub TJ jednota Hrachovište. Stabilný účastník VIII. ligy ObFZ Trenčín v skupine NM (lokalita Nové mesto nad Váhom).

Ak nie ste jedným z 60 skalných fanúšikov (menný zoznam máme v redakcii), nemusíte klub detailne poznať. Najskôr si ho teda predstavme.

Názov: TJ Jednota Hrachovište

Klubové farby: zelená a biela

Farba dresov: logicky pre zmätenie súpera žlto-černa. Len keď sa nestihnú oprať, prichádza zelená varianta

Kapacita (sedenie) štadióna: Kolísavá. Záleží koľko lavičiek zapožičia obec.

Klubový doping: Borovička Koniferum a LMky červené krátke, tvrdé. Asistent trénera je vždy pripravený aplikovať požadované látky i v priebehu zápasu

Hrajúce legendy: Vyberieme z celej plejády dvoch. Prvým je Ján Drobena, ktorému srdce s kopačkami prirástli k futbalu v Hrachovišti. Jediný si ešte pamätá sezónu v ktorej nezískal ani bod v poslednej lige, svoj klub napriek tomu neopustil dodnes. Druhým je Štefan Selecký, ten si pripísal štart v aktuálnej sezóne v peknom futbalovom veku 55 rokov.

Zímná príprava

Pred samotným začiatkom zimnej prípravy sa patrí ohliadnuť, čo vyvádzali hráči na ihriskách počas jesene. Minulé roky bolo hlavným cieľom klubu nevypadnúť z ligy, z ktorej sa ani vypadnúť nedá. Nie je kam. Pred aktuálnou sezónou sa rozhodli angažovať dva kone, ktoré by ich mohli potiahnuť vyššie. Aj bratia Koníkovci, hráči s medzinárodnými skúsenosťami (pravidelný účastníci turnaja "Eurofans" v ukrajinskom Ľvove), prispeli k tomu, že futbal v Hrachovišti zažil nový boom. Futbalom žijú miestne krčmy, bufety a prakticky celá dedina. Druhá priečka v polovici sezóny je zaväzujúca. Na postup to pravdepodobne ešte nebude.

K pôsobeniu na prestupovom trhu sa vedenie nechcelo veľmi vyjadrovať. Súperi sú v strehu, každé prekvapenie si treba postrážiť. Aby namaškrtili verných prezradili len jedno meno. V týchto dňoch sa doťahuje prestup „komára“, ďalšieho hráča s medzinárodnými skúsenosťami. Doplní tak prezývkový zverinec, ktorý sa už v zostave nachádza: "bizón," "kapor," spomínané kone a jedna "straka." Rozprávalo sa tiež o Leovi, legende turnaju fanúšikov, ale po racionálnom úsudku, že on by svoju Ľubietovú neopustil, ho zatiaľ neoslovili.

K začiatku samotnej zimnej prípravy samozrejme patria vstupné testy. V klube prebehlo na prvom stretnutí povinné váženie. Videli sme, že Paľo si váži bizóna, bizón si váži straku a všetci si samozrejme vážia trénera. Pokiaľ ide o samotné kilogramy, nastal šok. Po sviatkoch nepribral nikto, skôr nejaké kilogramy ubudli. Niektorí s príchodom Nového roka prestali piť či fajčiť. Nová situácia mierne zaskočila značnú časť kabíny. Padali návrhy na preradenie do béčka za nedodržiavanie životosprávy. Hrachovište rezervu nemá, ale tréner si ich počas prípravy vychutná.

Skok do neznáma

Pre všetkých bude tvrdá zimná makačka skokom do neznáma. Hráči spolu v sezóne zatiaľ ešte netrénovali. Ani v čase, keď bolo počasie priaznivejšie. Postavenie v tabuľke ale motivuje hráčov vyskúšať experiment s názvom tréning. Prebieha zatiaľ v týždňových intervaloch v telocvični. Ak tréner vybaví niečo na zahriatie, hráči sú ochotní sa vyhecovať k výklusu na Čachtický hrad. Inak sa príprava štandardne zameriava na kondíciu, silu v osobných súbojoch a na prechodové fázy. V neposlednom rade na využívanie vertikálnych priestorov v útočnej fáze a elimináciu inkoherencie v obranných činnostiach. Nech sa to podobá čo najviac na futbal, ktorým sa budú ľudia zabávať i v prípade, že by Rudo s Ludvom neotvorili bufet.

Tvrdú prípravu si spestria prípravnými zápasmi s mužstvami z o čosi vyššej súťaže. Keď všetko klapne a nikto sa nezraní, aj chlapci z Hrachovišťa budú zo zimnej prípravy čerpať celý rok. Pokúsia sa potešiť novovzniknutý fanklub, pritiahnuť ďalších divákov na štadión a naplniť spoločný cieľ, skončiť do tretieho miesta ôsmej ligy.

V prípade neúspechu budúcu zimu prechádzajú na klasický britský model. Ten žiadnu zimnú prípravu nepozná.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár