TOP 100 hráčov NHL: Chýba niekto zo Slovákov?

02.02.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Marián Hossa, jeden z top 100 hráčov NHL. (photo: SITA/AP Photo/Paul Beaty)

Marián Hossa, jeden z top 100 hráčov NHL. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Beaty)

Najlepšia hokejová liga na svete oslavuje významné výročie. Storočnicu. Televízne dokrútky, ktoré vyrobili, spôsobujú zakaždým zimomriavky. V Amerike (a Kanade) vedia oslavovať, NHL si bude jubileum pripomínať celý rok. Výborne. 

Pri príležitosti stovky odkorčuľovaných zím vyhlásila zodpovedná akadémia hokejových odborníkov oficiálny rebríček TOP 100 hráčov, ktorí kedy zaväzovali korčule a obliekali na seba dresy klubov NHL. Najkvalitnejšia hokejová smotánka. Príslušnosť k nej je otázkou hrdosti, cti a pýchy nielen skvelých hráčov, ktorých vybrali ale aj fanúšikov, ktorí na svoje idoly nedajú dopustiť. Ako o každom, aj o najprestížnejšom hokejovom rebríčku môžeme diskutovať. Nechýbajú v ňom napríklad nejakí Slováci? 

Kanaďania, Američania, Rusi, Švédi, Fíni, Česi a Slováci

V zozname je 15 brankárov, 21 obrancov, zvyšné približne dve tretiny mien patria útočníkom. Čo sa krajín týka, len štrnásť percent hráčov nie je z Kanady a Ameriky. Vlastne trinásť a pol, ale k tomu sa dostaneme. Je to úplne pochopiteľné, v NHL sa presadzujú zahraniční hráči len v podstate až od začiatku druhej polovice storočnice. Aj tak sa ale na prvý pohľad zdá, že ich mohlo, či priam malo byť viac.

Najpočetnejšie medzinárodné zastúpenie majú Švédi a Rusi. Vybrali po štyroch hráčoch, pochádzajúcich z dvoch v Európe dlhodobo najsilnejších krajín. Tri korunky reprezentuje štvorica Mats Sundin, Peter Forsberg, Borje Salming (prvá Európska hviezda ligy podľa NHL.com), Nicklas Lidstroem. Ruskú školu zas Alex Ovečkin, Sergej Fjodorov, Pavel Bure a s nimi Pavel Dacjuk. 

Ostatné tri eurokrajiny, ktoré vedia hrať hokej na takej úrovni, aby dodali NHL legendy, majú v stočlennom luxusnom tíme po dvoch hráčoch. Fíni Jariho Kurriho a Teemu Selanneho, Česi Jardu Jágra a Dominika Haška. Slovensko reprezentujú Stan Mikita a Peter Šťastný. 

Muchy zoznamu top 100

Odkedy zoznam uverejnili, diskutuje sa o ňom. Presne tak, ako by sa malo. TOP 100 NHL má aj svoje muchy. Je v ňom šesť hráčov, ktorí stále hrajú - je to veľa, alebo málo? Jágr, Crosby aj Ovečkin sú v pohode, ale hneď traja súčasní hráči Chicaga Blackhawks? Toews, Kane a Keith sú skvelí hráči, inak by sme sa o nich nebavili. Ale až tak?

Ak Keith, potom prečo nie Malkin? A vôbec, nie je tam Rusov trochu málo? Mogiľnyj, Kovalev, Kozlov, Larionov, Konstantinov sú legendárne mená, ktoré prídu na um v prvej minúte aj bez Googlu. Detto Švédi, Alfredsson, Sedinovci, Lundqvist, Zetterberg je päťka, ktorá si o sebe asi môže myslieť, že na nich zabudli. 

Spomedzi zámorských hráčov tým, ktorí sa do diskusie zapájajú najviac chýbajú Cam Neely, Ed Belfour, či Phil Housley. Aby sme netvrdili, že ignorovali len Európanov. 

Chýba v top 100 niekto zo Slovákov? 

Slovensko reprezentuje Stan Mikita a Peter Šťastný. Síce sú obaja "naši", no Peter Šťastný hral aj na Svetovom pohári za Kanadu a Stan Mikita je "na Slovensku narodený Kanadský hokejista" podľa Wikipédie. Pre nás je zaujímavá diskusia, či ich nemalo byť viac a či v rebríčku nechýba aspoň jeden-dvaja zástupcovia najúspešnejšej generácie slovenského hokeja.

My si vieme predstaviť, že keby ten istý rebríček vyhlasovali v Európe, boli by v ňom aspoň traja hráči zo štyroch, ktorých predkladáme na zváženie. Samozrejme, ani keby sa do TOP 100 rebríčka NHL dostali všetci štyria skvelí Slováci, chlieb by nebol lacnejší, život ľahší ani nič podobné. Ale aj tak, títo chlapci by si to podľa TakUrčitee zaslúžili. 

Marián Hossa

Vyhral Stanley Cup? Třikrát! Má na konte viac, ako tisíc zápasov aj kanadských bodov? Má. Päťnásobný účastník Zápasu hviezd, raz ho zvolili do druhej najlepšej päťky ročníka. Navyše je najskvelejší z rodu Hossovcov výnimočným "two-way playerom", hráčom rovnako platným na vlastnej polovici, ako na súperovej. Silný kandidát, ktorý v zozname nemal chýbať. Jeho kandidatúre poškodilo asi najviac to, že zo súčasného Chicaga už boli v stovke traja Severoameričania. Štyroch by tam už asi nerozdýchali. 

Zdeno Chára

Vyhral Stanley Cup? Vyhral. Má odohraných viac, ako 1000 zápasov? Má. Vyniká niečím špecifickým, zaujímavým, úžasným? Vyniká. Je najvyšším hráčom histórie ligy, s najsilnejšou strelou (5x). Šesť krát hral Zápas hviezd, štyri krát bol v najlepšej päťke NHL (a šesť krát v druhej). Víťaz a viacnásobný finalista trofeje pre najlepšieho obrancu ligy. Dlhoročný kapitán jedného zo šiestich zakladajúcich hráčov ligy. Čo viac ešte musí hráč urobiť? Zdeno Chára je určite jedným z 25 najlepších obrancov histórie ligy. V zozname ich ale je len 21. 

Miroslav Šatan

Vyhral Stanley Cup? Vyhral. Má odohraných viac, ako tisíc zápasov? Má. Miroslavova legenda je silnejšia v Európe a na Slovensku, ako v NHL. Nepochybne mieri do Siene slávy IIHF, čo je klub porovnateľne luxusný ako TOP 100 NHL. Aspoň, že tak. 

Peter Bondra

Vyhral Stanley Cup? Nie, ale hral finále. V drese Washingtonu a troch ďalších tímov dal viac, ako 500 gólov, štyri krát si zahral All Star game. Legendárny snajper klubu z hlavného mesta Ameriky zaznamenal v drese Capitals toľko ofenzívnych rekordov, že Alex Ovečkin má a mal čo robiť, aby ich prekonával. V zozname by sme asi našli pár severoamerických hráčov, ktorých by sme za Pééééťa Bondru dokázali vymeniť. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár