Udalosti športového víkendu: S Maďarmi, naozaj?

06.02.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Martin z Petržalky. (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Martin z Petržalky. / (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Bol to veľký športový víkend. Samozrejme, pre koho ako. Aby sme pomohli fanúšikom spamätať sa, obnovujeme prachom zapadnutú rubriku Počul si, čo sa cez víkend stalo? Názov sme zjednodušili, aj tak sa nikomu pri čítaní internetov pomaly už nechce rozmýšľať. Poďme teda pozdraviť víťazov a porazených prvého februárového víkendu roku Pána 2017. 

Víťazi

Maďarský Davis Cupový tím. Igen, istenem! Neviem, či to je gramaticky správne, ale Ria-Ria-Hungária potupila Slovensko po druhý krát vo svojej športovej histórii. Prvý krát, keď v roku 2003 porazili slovenský hokejový reprezentácia (čítať so správnym prízvukom), druhý krát cez víkend v NTC v Bratislave. Ani sa nechcem obzerať za kurzom na postup Húnov, musel byť astronomický. Viac v rubrike Porazení. 

Marek Hamšík a jeho legenda. Marekiaro, či ako ho Taliani prezývajú, už nemusí nikomu nič dokazovať. Každým gólom za Neapol rastie socha, ktorú mu po skončení kariéry v meste postavia. V sobotu si SSC rozomleli Bolognu ako na špagetovú omáčku, tri kúsky Hamšíka boli najchutnejším parmezánom na skvele futbalovej omáčke. Keď toto píšem je skoro ráno, navyše pondelok, verím, že pochopíte. 

New England Patriots a Tom Brady získali v noci na pondelok piaty SuperBowl, proti Atlante otočili zápas zo skóre 3:28 ktoré bolo ešte hlboko v tretej štvrtine. Ak dnes stretnete nevyspatého fanúšika klubu z Bostonu páchnuceho alkoholom a čipsami, majte zľutovanie. Ja by som ho (ako fanúšik jedného z najväčších rivalov) nemal.

Peter Budaj síce v nedeľu prišiel o sériu bez gólu v sieti, aj tak ale jeden shotout zaznamenal. Na čisté kontá vyhráva celú NHL, bez neho by celkom isto Kings neboli na mieste, zaručujúcom playoff keby základnú časť ukončili teraz. Ak ho nenominujú na Vezinu, mal by získať aspoň Comeback player of the year. A k tomu Cenu srdiečka slovenského hokejového fanúšika.

Fanúšikovia Chelsea, lebo futbalisti porazili Arsenal a aj Liverpool prehral. 

Akcionári Eibaru, lebo porazili Valenciu 4:0. Vo Valencii. Výsledkom zápasu nie je len (možno) zvýšenie ceny akcií, ale aj prepustenie Maria Kempesa (áno, toho) z pozície ambasádora Valencie. Viac, ako tri roky sa majster sveta z Argentíny 1978 snažil podporovať španielsky klub, až kým ho nepotopil jeden tweet po debakli od Eibaru. Kedy už konečne vyhodia niekoho za tweet aj u nás? 

Kamerunskí legionári z Fortunaligy, lebo dvaja vyhrali Africký pohár národov. Niečo, ako Africké EURO, prípadne Africká Copa America, len v Afrike. Chápeme sa. Mabouka a Tambe sú Kamerunčania hrajúci za Žilinu a Trnavu. Robo Tambe odohral prvý polčas finále proti Egyptu (1:0), Ernest Mabouka sa tešil z lavičky. Burkina Faso skončila tretia. Tiež dobre. 

Porazení

Martin Kližan, chlapec z Petržalky si nabehol. Nie na forhend, ten mu cez víkend veľmi nešiel. Ani na bekhend, ani ten. Na sieť, no nie na tenisovú. Na sociálnej sieti sa obúval do kadekoho a keď prišlo na lámanie chleba, pohorel. Spolu s Andrejom Martinom prehrali štvorhru s dvoma Maďarmi z druhej päťstovky deblového rebríčka (ani som nevedel, že ich tam toľko je), v nedeľu nevyrovnal na 2:2 vo štvrtom zápase víkendu. S hráčom o viac ako 100 miest horšie postaveným prehral 1:3 na sety. Odvtedy na ňom nie je ani jedna nitka suchá, nikde. 

Miloš Mečíř, ale toho je všetkým ľúto. Jeden z najlepších nehrajúcich Kapitánov všetkých čias takmer vždy dokáže primäť reprezentantov, aby za Slovensko hrali lepšie, ako za výplaty na turnajoch. Nie tento víkend. Jojo Kovalík neprešiel cez vyššie spomínaného maďarského hrdinu, ktorému ale neviem prísť na meno, o štvorhre a Kližanovej nedeli som sa už zmienil. Najhoršie by bolo, keby ho hanebný výsledok dostal zo svojej stoličky. Neviem, či dnes máme niekoho podobného na jeho miesto. 

Liverpool, Leicester a Arsenal. Všetci prehrali, najmä Liverpoolu sa už všetci smejú. Odkedy sa do klubovej štruktúry vrátil Steven Gerrard, uhrali jednu remízu. A on sa vrátil už pred piatimi zápasmi. Swansea, Southampton, Wolves aj Hull ich porazili, len Chelsea - paradoxne - pustila jeden remízový bod. 

Dominika Cibulková, lebo píšeme o víkende a nie o celom týždni. V sobotu mala najlepšia Slovenka v tenise šancu byť treťou najlepšou ženou na svete. Nevyužila ju, lebo nepremohla Putincevovú, či ako sa píše. Rusku, čo hrá za Kazachstan v semifinále v Petrohrade hrala na tri sety, nepomohol ani Matej Lipták svojimi ako vždy dobre mienenými radami. Škoda premárnenej príležitosti, nášmu tenisu by sa dobrá správa zišla. 

Fanúšikovia New York Jets a ďalších 30 klubov v NFL, keďže New England znova získal SuperBowl. Fanúšikovia Jets sa tešia, ako keby sa tešili fanúšikovia VSŽ, keby Slovan vyhral NHL. Nie príliš. Vlastne by to bola radosť iná, bola by to frustrovaná bezmocnosť.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár