Prekvapujúci koniec legendárneho univerzála

11.02.2017 / Tomáš Kolár
Philipp Lahm, vľavo, oslavujúc. (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Philipp Lahm, vľavo, oslavujúc. / (photo: SITA/AP Photo/Matthias Schrader)

Len pred pár týždňami oznámil koniec kariéry Frank Lampard, dlhoročný kapitán legendárny hráč londýnskej Chelsea. Tento krok sa viac-menej očakával, Lampard už má 38 rokov, a na "staré kolená" zamieril za oceán do tímu New York City. V utorok podobným vyhlásením prekvapil Phillip Lahm, kapitána Bayernu Mníchov.

Prekvapujúci koniec legendárneho univerzála

Prekvapil preto, lebo Lahm je iba v Kristových rokoch a najmä má platnú zmluvu s nemeckým majstrom až do roku 2018. Napriek tomu mimoriadne úspešný hráč po sezóne končí. Podľa môjho názoru v ňom futbal stráca jednu z najväčších postáv posledných rokov a mimoriadne univerzálneho hráča.

V drese Bayernu Mníchov pôsobí nemecký obranca už jedenástu sezónu. Zatiaľ s ním získal sedem titulov v Bundeslige, šesť triumfov v Nemeckom pohári, tri nemecké Superpoháre a v sezóne 2012/2013 aj víťazstvo v Lige majstrov. Či veríte, alebo nie, v bavorskom drese odohral už 500 zápasov a nikdy nebol vylúčený, žltú kartu dostal iba 26-krát. Kto zo súčasných hráčov nikdy nevidel červenú kartu? Okrem Xaviho a Michaela Carricka zo známejších mien asi nikto, v minulosti Raúl, Gary Linecker či Ryan Giggs.

V každom prípade Lahma považuje futbalový svet za jedného z najväčších pracantov a univerzálov, ktorý sa kedy pohyboval na ihriskách. Pre Bayern, ako aj pre národný tím, s ktorým s kapitánskou páskou v roku 2014 vybojoval titul majstra sveta, vždy išiel naplno. Bolo pritom jedno, či hral pravého obranca, defenzívneho stredopoliara, či najčastejšie ľavého beka. Tým aj zdôvodnil svoj predčasný odchod: "Keď som na ihrisku, chcem do toho dať 100% a nie len 90."

Chválila ho aj Merkelová

Hoci podľa môjho názoru na svetovom fóre nie je cenený do takej miery, ako by si zaslúžil, v Nemecku si futbalistu mimoriadne vážia. Ešte aj kancelárka Angela Merkelová nešetrila na jeho adresu chválou: "Vyhrať MS vo futbale je určite tímový úspech, ale kapitán v tom hrá kľúčovú úlohu. Týmto by som chcela Phillipovi preukázať úctu za to, čo urobil pre národný tím."

Niekdajší vynikajúci záložník Bayernu Mníchov Mehmet Scholl pre médiá povedal, že v nemeckom futbale je Lahmovo miesto na úrovni takých velikánov ako Franz Beckenbauer, či  Gerd Müller.

Lahm síce nevylúčil, že s mníchovským veľkoklubom spája svoju budúcnosť, okamžite po skončení kariéry to podľa jeho vlastných slov nebude. Phillip Lahm je podobne ako Klose známy, že sa vyhýba prehnanej publicite (na vlastnej svadbe bol z futbalovej branže iba jediný človek) a tiež sa dlhé roky angažuje v rôznych charitatívnych aktivitách.

Je dosť pravdepodobné, že ešte túto sezónu nejakú trofej získa. Aj keby ale už nič s Bayernom nevyhral, jeho miesto vo futbalových análoch zostane neodškriepiteľné. Po Miroslavovi Klosem je ďalšou z veľkých a skromných postáv nemeckého futbalu, ktorá čoskoro povie posledné Auf Wiedersehen. 

Autor pracuje pre pravda.sk      

Tomáš Kolár

Tomáš Kolár

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár