Udalosti športového víkendu: Vitaj, Rebecca Šrámková

13.02.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Ospravedlňujeme sa, agentúrny servis zatiaľ ponúkol len dve fotky Rebeccy. Toto je tá krajšia. (photo: SITA/AP Photo/Kin Cheung)

Ospravedlňujeme sa, agentúrny servis zatiaľ ponúkol len dve fotky Rebeccy. Toto je tá krajšia. / (photo: SITA/AP Photo/Kin Cheung)

Znova máme za sebou športový víkend. Bol taký hustý, že sme takmer skúsili celodenný priamy prenos na TakUrčitee. To by som ale nesmel sobotu prelyžovať na Chopku. Nevadí, jedného dňa skúsime - a ten deň sa blíži. Aspoň sa o víkendových víťazoch a porazených môžete znova dozvedieť v pondelok ráno. 

Víťazi

Fed Cupový tím Slovenska. Tenisové Slovenky vycestovali do Talianska a museli sa zaobísť bez Dominiky Cibulkovej (osobná kariéra) a Jany Čepelovej (zdravotné problémy na mieste). Nevadí, prvé kolo druhej skupiny Pohára federácie zvládli unikátne. Rozhodli už po dvojhrách, v ktorých talianska jednotka Sara Erraniová neuhrala na domácej antuke ani bod. Tri singlistky, ktoré vlani na okruhu WTA vyhrali spolu asi 5 zápasov, vyhrali vo Forli tri za dva dni.

Rebecca Šramková. Mladá, dvadsaťročná debutantka v národnom tíme vyhrala obe svoje dvojhry. Fed Cupový víkend sa tak zmenil na Rebecca Šramková coming-out party, čo je v angličtine ustálená fráza označujúca zápas, alebo turnaj, na ktorom budúca hviezda ohlásila svoj príchod na scénu. Rebecca ukázala v národných farbách nielen srdiečko, ale aj atraktívny štýl hry. Otázna už zostáva len zdrobnenina, ktorú jej udelia slovenskí fanúšikovia. Becky? Beka? Rebečka? 

Matej Lipták. Nehrajúci Kapitán mohol byť pod paľbou kritiky, keby povedzme jeho tím prehral a on by musel čeliť ofenzíve smerom k neúčasti zverenkyne Cibulkovej. Skúsený Kapitán ale nič také nepripustil. Mladú Rebeccu koučoval tak, že talianske veteránky rozomlela ako mäso na boloňské špagety. Geniálne, až šachové ťahy predvádzal celý víkend. Najprv vybudoval Schiavonovej falošné sebavedomie nasadením Anny Karolíny v sobotu, aby v nedeľu proti Erraniovej vytasil Danielu Hantuchovú. Skúsená Slovenka nemala voči zranenej Talianke (slabiny, stehno) žiadne zľutovanie a ukončila jej utrpenie v najkratšom možnom čase. 

Peter Cehlárik. Ako sme hovorili v podcaste minulý týždeň, náš forward sa zapojil do NHL v Bostone. V prvom zápase sa oťukal, v nedeľu už rozdával gólové prihrávky. Hneď dve, aby sa nepovedalo. Keď sme už pri Bostone, videli ste, ako sa krásne tešil Zdeno Chára z lahodného gólu v oslabovke? Ako Paul Demitra v Salt Lake City v zápase proti Lotyšsku. Až mi slzička vybehla pri spomienke. 

Dvaja naši biatlonisti. Paulína Fialková a Tomáš Hasilla dosiahli na MS v Hochfilzene životné výsledky. Fialková šla stíhačku ako stíhačka, zo štvrtej desiatky prifrčala do cieľa ako dvanásta. Predbehla aj Nastenku Kuzminovú, ktorá štartovala ako ôsma. Neviem, či sú výsledky v stíhacích pretekoch dielom náhody, skôr si ale myslím, že nie. A keď nie, potom to môže byť zlá správa pre frajerov a frajerky najlepších stíhačov. Overím u našej Nikoly. Tomáš Hasilla skončil ešte v piatok v šprinte šestnásty, čo je na slovenského chlapa na bežkách s flintou na chrbte takisto veľmi solídny výsledok. 

Jeden Nórsky biatlonista. Olé Einar Bjoerndahlen má 43 rokov, v nedeľu získal medailu s poradovým číslom 41. Ja mám štyridsať a viem, že dnes nemôžem súperiť s najlepšími na svete ani v BiathlonMánii, internetovej hre.  Keď raz budú stavať spoločný pomník najlepším športovcom histórie, jedno miesto musia venovať Olému. 

Porazení

Davis Cupový tím. Aké to asi muselo byť týždeň po prehre s Maďarmi pozerať sa, ako zdanlivo oslabené bojovníčky premohli dve legendy talianskeho tenisu? 

Tí, čo stavili na Chelsea. Kto je Burnley, kde majú štadión a prečo remizovali s Chelsea? Podobné otázky sprevádzali trhanie tiketov stávkujúcimi pri pohľade na 1:1 na výsledkovej tabuli s nedeľnými zápasmi EPL. 

Tottenham Hotspurs a jeho fanúšikovia. Viem, prečo (ak sa tak dá povedať) fandím Tottenhamu. Aby som prehry, ako sobotňajšiu v Liverpoole bral ako bežnú. Súper v najväčšej kríze odkedy sa na Anfielde na dvere trénera Kloppe. Liverpool potrebuje výhru nie ako soľ, ale už ako infúziu v nemocnici po frontálnom náraze do múru ambícií na titul. Namiesto toho, aby Spurs prišli, videli a predčasne ukončili sezónu súpera, stratia bod ešte aj na Chelsea z predchádzajúceho odseku. Čo už.  

Organizátori Fed Cupového zápasu na Havaji. Amerika tam privítala Nemecko a na privítanie Nemkám pustili Deutschland, Deutschland, uber alles. Nacistickú hymnu. Ako keby sa krehké medzinárodné vzťahy nedali aj bez toho označiť ako najväčšie trumpoty, aké si pamätáme. 

Detroit Red Wings. Tri zápasy, tri prehry. Skóre 7:15. Posledné miesto v tabuľke Východnej konferencie. 267-ročný streak nepretržitej účasti v playoff v reálnom ohrození. Wings majú sedem bodov straty na ôsme postupové miesto. Navyše im umrel vlastník, Mike Ilitch mal 87 rokov. V Detroite bolo už aj lepšie. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár