Ľadovo ostrý rebríček: Legionárske lásky Valentínske

14.02.2017 / Tomáš Tomeček
Sasu Hovi chytal za Slovan aj proti Tampe Bay Lightning.  (photo: SITA/Dušan Hein )

Sasu Hovi chytal za Slovan aj proti Tampe Bay Lightning. / (photo: SITA/Dušan Hein )

Dnešný rebríček bude opäť „špeci". Máme Valentína, liga vložila do programu zamilované kolo. My sa zameriame na zahraničných hráčov ktorých ľúbime, alebo sme ľúbili. Na viacerých z nich fanúšikovia nezabudli dodnes. A na tých, čo ešte točia prudké zákruty na slovenských ľadoch, nezabudnú. Poďme sa pozrieť na desať najväčších zahraničných lások.

BRANKÁRI

SASU HOVI

Začneme klasicky od brankárov. Keď sa povie extraligový Slovan, fanúšikom napadnú dve mená a jedným z nich bude určite dlhovlasý Fín. Sasu Hovi v Slovane strávil sezóny 2006 až 2009. Priemer inkasovaných gólov stabilne pod 2,5 GA, bol to ale jeho vzťah s fanúšikmi a sympatická čeština, čo z neho spravili miláčika tribún. Dva tituly s bratislavským klubom jeho legendárnemu statusu rozhodne nepoškodili.

Sasu Hovi ukončil kariéru v sezóne 2013/14 v EBEL lige za Znojmo

JASON BACASHIHUA

Brankárska opora Baranov si miesto v rebríčku stopercentne zaslúži. Draftovaný do NHL v prvom kole ako #26 hviezdami z Dallasu, zúčastnil sa napríklad aj MS 2006 v Rige. Tam nastúpil v troch zápasoch a inkasoval päť gólov. V stredoslovenskej metropole pôsobí od minulej sezóny a jeho gólový priemer sa pohybuje okolo dvoch gólov na zápas. V playoff je ešte lepší, tam ho stlačil na 1,71 GA. Na slovenských klziskách sa mu páči, výkonmi robí dobré meno celej súťaži.

EDGARS MASALSKIS

Lotyšský brankár s bohatou hráčskou kariérou sa na pár zápasov „ohrial“ aj v našej najvyššej súťaži, konkrétne v Poprade. Odchytal síce len 9 stretnutí, ale jeho priemer 1,27 GA je impozantný. Zaslúži si výnimku. Počas svojej hokejovej púte obliekal betóny za Rigu, Ladu Togliatti, Yugru Chanty-Mansyisk, Ambri-Piotta, Dinamo Minsk alebo Karlove Vary. V Nitre chytal šesť zápasov aj Edgarsov slávny krajan Arturs Irbe, doňho sa ale nikto na Slovensku nezamiloval.

OBRANCOVIA

JAMIE MILAM

V Nitre hrá úspešný americký bek. Milam je miláčikom Corgoňov. Zatiaľ odohral za Nitru 117 zápasov a pripísal si 72 bodov (21+51), je platný v presilovke aj v rovnovážnom stave. Momentálne si je ťažké predstaviť nitriansku obranu bez tohto hráča. Mimochodom, na Nitrianskom „zimáku“ naplánoval požiadanie o ruku svojej priateľky po víťaznom zápase proti Martinu v minulej sezóne. Keď sme už pri tom Valentínskom kole.

MATHEW MAIONE

Ani špičkového „beka“ Baranov som nemohol v rebríčku vynechať. Ak by sa vyhlasovala anketa „transfer roka,“ som si istý, že by Bystričania obsadili prvé miesto práve kvôli Mathewovi. Prvý Európsky angažmán a hneď sv 46 zápasoch nazbierať 50 bodov (9+41)? Skutočne obdivuhodné. Ak bude v trende pokračovať, môže dosiahnuť veľké veci. Bude jeho dres visieť pod Bystrickou strechou? Nechajme sa prekvapiť.

ERIC MELAND

Americký bek Eric Meland sa slovenským fanúšikom prvýkrát predviedol v sezóne 2013 - 2014, na 34 zápasov si obliekol dres HC 05. Za Baranov strelil 7 gólov a 15 asistencii. Prestúpil do českej Boleslavi a neskôr skúsil opäť zámorský hokej, Dánsko a Nórsko, aby sa v prebiehajúcej sezóne vrátil na Slovensko. Tentoraz do Nitry. Zatiaľ má bilanciu 18 zápasov a 7 bodov (3+4).   

PETR PAVLAS

Absenciu Českého „srdcaře“ v drese Slovana by mi fanúšikovia v rebríčku asi neodpustili. Strávil u nás svoje zlaté hokejové roky. Celých šesť sezón strávil v metropole, štyri krát sa tešil z titulu. Za Slovan odohral 378 zápasov s bilanciou 57 + 217. Zúčastnil sa aj legendárnej exhibície proti mužstvu Tampa Bay Lighting a vyslúžil si rešpekt hráčov z Floridy. Kariéru ukončil v roku 2011 v tretej českej lige.

ÚTOK

ROBERT SABOLIČ

Slovinský útočník s presnou a tvrdou strelou sa predstavil v drese popradských Kamzíkov. V sezóne 2013 odohral 33 zápasov v nich knihoval 19 bodov (6+13). Ktovie kam by to Poprad dotiahol, keby neodišiel do Ingolstadtu. Dnes je hráčom Vladivostoku s ktorým bojuje o play-off v KHL s bilanciou 19 gólov, 24 prihrávok. S trochou „nadsázky“ sa dá skonštatovať, že Kamzici boli pre Roberta vstupnou bránou do špičkového európskeho hokeja.

JUDD BLACKWATER

Na koňa a späť do Nitry! Práve tu hrá jeden z najpopulárnejších Kanaďanov akí kedy hrali na našich klziskách, ak nie vôbec najpopulárnejší. „Náčelník“ Blackwater. V premiérovej sezóne za Corgoňov písal na svoje konto v 51 zápasoch 43 bodov (19+ 24). Nepoľavuje ani v prebiehajúcej sezóne, 43 zápasov a 38 bodov (10+28). Jeden z najlepších legionárov na Slovensku, teda v slovenskej hokejovej lige. 

JORDAN HICKMOTT

Banskobystrický center je platný v presilovkách, oslabeniach, rovnovážnom stave, skrátka vždy. Do ligového kolotoča nastúpil túto sezónu rovno spoza veľkej mláky a uviedol sa veľmi dobre. Boduje priemerne v každom zápase, v 46 dueloch má na konte 45 bodov (20+25). Tieto štatistiky ho radia do siene slávy legionárov už teraz. Uvidíme, ako sa jeho všestrannosť prejaví v play-off. Ak Bystrica konečne získa titul, na Hickmotta tam nikdy nezabudnú.  

DAVID LALIBERTE

Spoluhráč Judda Blackwatera v nitrianskom drese aj formácií. Pod Zobor prišiel v minulej sezóne, okamžite si získal sympatie náročného nitrianskeho diváka. Nazbierať v 71 zápasoch 79 bodov (32 + 47) je veľmi pekná vizitka. Bohužiaľ, štatistika nemôže pokračovať. David bol nútený pre zdravotné problémy ukončiť aktívnu kariéru, no od klubu sa mu dostalo veľkej pocty a určite nezabudne na pôsobenie pod Zoborom. 

Krátky menoslov ďalších zaujímavých legionárov, ktorí sa do rebríčka nevošli môže vyzerať nasledovne: Patrick White, Keven Veilleux, Clayton Stoner, Dana Tyrell, Mike Danton, Richard Jackman a ďalší.

Tomáš Tomeček

Tomáš Tomeček

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár