Striebro nad zlato

15.02.2017 / Miloš Kubalík
Andreas Žampa. (photo: SITA/AP Photo/Alessandro Trovati)

Andreas Žampa. / (photo: SITA/AP Photo/Alessandro Trovati)

Na svätého Valentína vo Svätom Moritzi, v malebnom mestečku v prostredí švajčiarskych Álp, sa včera konali tímové preteky Majstrovstiev sveta v alpskom lyžovaní. Slovenskí reprezentanti neprekvapoli valentínkou od kapitána Danka, vymysleli niečo originálnejšie - pravé švajčiarske striebro.

Historický metál

V prísne utajenej facebookovej skupine sme včera udeľovali Najväčšieho frajera. Vyhral Matej Falát. Taký náš frajer na záver, jeho jazda každý súboj ukončila, štartoval ako posledný v poradí a svojich súperov poriadne prekvapil. Na prvom tohtoročnom veľkom úspechu Slovenska (hádam som nič neprehliadol) sa podieľali okrem neho aj Veronika Velez - Zuzulová, Petra Vlhová a Andreas Žampa.

Slováci favoritmi na medailu rozhodne neboli. O to viac je cennejší vôbec prvý medailový úspech z alpského lyžovania na MS v histórii, odkedy kopce v Tatrách a aj inde stoja. Kým Petra a Veronika patria vo svojej točivej disciplíne medzi špičku na všetkých kopcoch sveta, chalani až tak nie. Od dám sa preto bezchybné jazdy očakávali. Muži mohli len prekvapiť. Favoritov aj televíznych komentátorov. 

Atraktívne preteky pre oko diváka

Dievčatá si to len nedávno rozdali medzi sebou v podobne paralelnom slalome Svetového pohára v Štokholme. Vo štvrťfinále Veronika vyhrala, skončila nakoniec celkovo druhá. Petra bola piata. Tomu sa hovorí pekný tréning na MS. Paralelný slalom je divácky veľmi atraktívna disciplína. Vyvezieš sa hore a bum dole. Vyvezieš sa hore a šup ho opäť dole. Jedna jazda trvá 20 - 22 sekúnd, veci sa tak dejú veľmi rýchlo. Obyčajný slalom trvá aj okolo minúty. Naši si výjazdy na štart zopakovali včera od osemfinále po finále štyri krát.

Čím bližšie bolo k medaile, tým sa stupňovala aj intenzita vzrušenia komentátorov RTVS. Pre tých, čo boli v práci, odporúčam nabudúce bez zvuku, vyhnete sa problémom so šéfom.

Pravidlá tímovej súťaže na MS sú celkom jednoduché. Víťaz jazdy berie bod, hrá sa o štyri. V prípade remízy rozhoduje porovnanie súčtu časov najlepšieho muža a najlepšej ženy z každého tímu. Každý má inú techniku, aj keď všetci chcú byť dole čo najskôr. Mne najviac imponoval Švéd Mattias Hargin, Superman. Každú bránku triafal s predpažením oboch rúk vždy do stredu tak, aby ju zbúral a šmykol sa okolo nej čo najtesnejšie. V rýchlosti striedania jednej bránky za druhou mu chýbala na kombinéze už len pláštenka. 

Žolík Matej Falát

Hneď v osemfinále Slovákov čakal veľmi ťažký žreb. Nemecko bolo vraj favoritom, keďže Adam Žampa pre zranenie nemohol, nikto nemal veľké oči. Petra aj Veronika potvrdili kvality a jazdy vyhrali, Andreas svoju prehral. Potom však prišiel nečakaný žolík v podobe Mateja Faláta. Vedľa neho stál v štartovacej bráne nemecký slalomový špecialista Felix Neureuther. Matej ale skvelým finišom Nemca porazil o 13 stotín sekundy. Nemecký tréner Wolfgang Maier chcel ísť vraj po prehre od hnevu nach Hause, vznikol aj článok s názvom "Český komentátor označil Slováka za jasného outsidera. V cieli však kričal do mikrofónu a tešil sa." Dôkaz si pozrite sami. 

Vo štvrťfinále na našich čakali Taliani. Skončilo to rovnako ako s Nemcami – 3:1. Svoje jazdy opäť vyhrali traja úspešní mušketieri z prvého kola. Potom už začalo ísť skutočne do tuhého. V semifinále chceli vyhrať domáci Švajčiari. Petra Vlhová si poradila s Camille Rastovou, po nej Andreas Žampa neuspel. Veronika Velez Zuzulová vyhrala v ťažkom súboji proti Wendy Holdenerovej, scenár nápadne pripomínal prvé dve kolá. Na záver podobne ako proti Nemcom nastúpil Matej Falát. Doteraz neporazený, proti skvelému Luca Aernimu. Svoju jazdu tentokrát pre chybu nezvládol, nakoniec však pri skóre 2:2 rozhodol súčet časov. Slovensko bolo o šesť stotín lepšie, čo znamenalo postup do finále a istá medaila. Áno! 

Tesné finále

Petra Vlhová aj vo finále proti Francúzsku tradične urobila prvý bod. Andreas Žampa bojoval, čo mu sily stačili, aby v tesnom súboji nakoniec s Alexisom Pinturaultom prehral. Veronika Velez - Zuzulová potvrdila veľkú formu aj v poslednom preteku, mali sme ku zlatu bližšie. Rozhodujúci bod zostal na 24-ročných ramenách Mateja Faláta. Mohol byť skutočným frajerom na záver, proti Mathieu Faivreovi bojoval, no nevyšlo to. Pri skóre 2:2 rozhodol súčet najlepších časov, tentoraz o 8 stotín sekundy v prospech súperov. Nevadí. Kto by pred šampionátom povedal, že by sme mohli mať medailu zo súťaže družstiev. Toto striebro má cenu zlata, nechali sme za sebou štrnásť najlepších lyžiarskych krajín sveta.

Dobrý tréning na sobotu

Baby neprehrali ani raz. Andreas Žampa nechal všetok vosk z lyží na trati a aj keď neurobil ani bod, jeho časy sa počítajú. Misku váh však jednoznačne naklonil na našu stranu práve Matej Falát. Víťazstvami v osemfinále a vo štvrťfinále proti jasným favoritom. Striebro zavesili na krk aj ďalším dvom členom tímu, Adamovi Žampovi a Tereze Jančovej.

Súťaže na MS pokračujú vo štvrtok. Naši medailisti si hádam dali aj za pohárik niečoho dobrého. Dnes sa možno zobudili vo štvorici po opici. Alebo teda v šestici. Doprajeme všetkým.

A tešíme sa na sobotu a slalom žien. Tam môžu Veronika Velez s Petrou Vlhovou urobiť majstrovstvá sveta pre Slovensko a hlavne pre seba ešte medailovejšími. Budeme pozorne sledovať, priamy prenos začína v televízore o 09:45 hod. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár