Bez servítky o UFC 208

17.02.2017 / Vladimír Bilohuščin
Hlavné zápasy UFC 208 boli také nudné, že aj na fotku sme museli dať záber z predzápasu.  (photo: SITA/AP Photo/Frank Franklin II)

Hlavné zápasy UFC 208 boli také nudné, že aj na fotku sme museli dať záber z predzápasu. / (photo: SITA/AP Photo/Frank Franklin II)

Víkendovým zápoleniam malo kraľovať UFC 208, ktoré prinieslo novú šampiónku pérovej váhy. Ako to už ale býva, nekraľovalo, iba uspalo par tisíc divákov. Keď sme nedávno písali o najnudnejších zápasoch uplynulého roka, netušili sme, že na podujatí UFC 208 uvidíme hneď troch adeptov do tohtoročného rebríčka.

Taktika na úkor zábavy

Všetko to rozbehol súboj Glover Teixeira vs. Jared Cannonier. Kto by čakal parádne výmeny v postoji, ktoré ukončia zápas, bol by mierne povedané sklamaný. Glover totiž hneď od úvodu využil súperovú slabinu v podobe mizerného boja na zemi a tak sme mohli vidieť tri totálne nudné kolá, pričom ak by sme jedno z nich skopírovali a pustili trikrát za sebou, oproti originálu by sme nenašli ani povestných 5 rozdielov. Áno, Teixeira to uhral na istotu, na istou nie len svojej výhry, ale aj diváckych mdlôb. 

(Ne)zaslúžené vavríny

Hlavný zápas večera! Historicky prvý súboj o opasok v novovzniknutej ženskej pérovej váhe medzi Holly Holm a Germaine De Randamie. Súboj začal svižne, výmeny boli ako dobré vínko a na konci druhého kola to prišlo. Po gongu akosi Holanďanka Randamie zabudla, že sa už nesmie udierať a tak nasolila súperke riadnu šupu. A keďže rozhodca bol kompetentný asi ako strašiak v zemiakoch, nadelil nepochopiteľne iba upozornenie. Tretie kolo už prinieslo pomalšie výmeny a konečný gong bol pre obe bojovníčky vyslobodením. Niééé, žartujem. Holanďanka totiž prišla k súperke a uštedrila jej ďalšie dva zakázané údery. Rozhodca bol už v tomto prípade nekompromisný a udelil tramtadadá... ĎALŠIE UPOZORNENIE!!! Čo to je za človeka??? Veď už v prvom prípade mal brať bez debaty body, veď nešlo o nejaké pohladenie, ale o poriadne tvrdé údery.

Rozkaz je ale viac ako zákon a tak súboj pokračoval bez zmeny skóre. V posledných dvoch kolách sa už naplno začali prejavovať techniky Holly Holm, ktorá začala byť až priveľmi prítulná a tak sme po zvyšok zápasu sledovali neustále objímanie ako z filmov pre dospelých. A čo na to rozhodca? Namiesto toho, aby súperky rozdelil a upozornil na pasivitu, mal ruky vo vreckách a užíval si to. Aspoň, že nezabudol skočiť medzi súperky ešte pred záverečným gongom a súboj tak predčasne ukončiť.

Nakoniec sa z víťazstva tešila Germaine De Randaime, ktorá zvládla lepšie tri kolá. Ak by ale spravodlivosť existovala, mali by sme na konte fajnovú remízu. O slovo sa v zapätí prihlásila najväčšia hviezda divízie Cris ´Cyborg´ Justino, ktorá vyzvala Holanďanku na súboj. Tá ho odmietla so slovami, že sa musí podrobiť operácii. Poviete si, jasné, je to logické. No aj by bolo, keby sama na druhý deň nevyzvala na odvetu Holly Holm.

Náhrada za chloroform

Ozajstná čerešnička podujatia prišla so súbojom Anderson Silva vs Derek Brunson. A že to teda bola podívaná,  pritom to mohol byť zápas ako z ríše snov. Ako z ríše snov vlastne aj bol, dostavila sa poriadna nočná mora. Už začiatok zápasu naznačil, ako asi bude celý duel prebiehať. Obaja borci totiž na seba dve minúty civeli a neurobili žiaden útok. Niekto môže namietať, že to bolo iba študovanie súpera, taktika... Ja ako obyčajný divák to mám ale v paži! To sa nemohli očumovať na vážení, alebo na hotelovej izbe? A tak sa stalo, že v prvom kole padlo takmer nula poriadnych úderov a o víťazovi muselo rozhodnúť ťahanie slamky.

Druhé kolo začalo v trocha svižnejšom tempe, od kola prvého by ale bolo svižnejšie aj čakanie na záber pri rybačke. Samozrejme, tempo začalo rýchlo stagnovať a viečka oťažievať. A kto teda vyhral druhé kolo? To netuší nikto, veď ako to má človek zistiť, keď za 5 minút padlo dokopy neuveriteľných 20 presných úderov! Kto si to nevie predstaviť, nech sa postaví pred zrkadlo, začne skackať a raz za 15 sekúnd udrie do vzduchu. Nuda, že? Tretie kolo malo priniesť rozuzlenie tohto dramatického súboja. Neprinieslo, boli sme totiž zasa svedkami podobnej pesničky a tak to ostalo v rukách rozhodcov.

Podľa tvrdých čísel hralo všetko na stranu Brunsona, keď si v každom kole, okrem väčšieho počtu úderov, pripísal aj po jednom takedowne. Meno Silva je ale silnejšie ako čísla a tak sa ´Spider´ tešil z jasnej výhry na body. Čo na tom, že 85 percent divákov prisúdilo výhru na stranu Američana. Brunson si pritom nezabudol ani poplakať, keď zistil, že prišiel o svoj víťazný bonus. Aj keď je to pre Dereka kruté, v zápase pre jasnejšie víťazstvo neurobil takmer nič.

O niečo viac radosti mal Anderson Silva, ktorému, za zrejme najbiednejší výkon v kariére, pribudlo na konto 820 tisíc dolárov. Aj keď mám Andersona rád, musím podotknúť, že po zranení nohy to už nie je starý známy ´Spider´, ktorý ukončoval zápasy na počkanie. Súboj s Diazom? Pár slušných momentov, inak nuda. Súboj s Bispingom? Hlboká defenzíva, jeden pekný moment. Súboj s Cormierom? Totálna nuda. Súboj s Brunsonom? Nuda na pokraji zúfalstva. Ak vám teda pred operáciou došla anestéza, pokojne pacientovi zapnite posledné zápasy Andersona Silvu a máte vybavené. 

Vladimír Bilohuščin

Vladimír Bilohuščin

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár