Pondelkové Tréneroviny - Liga, z ktorej sa už nedá vypadnúť

20.02.2017 / Richard Hanzlik
Tréner Guľa. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Tréner Guľa. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Boli to dlhé dva mesiace bez slovenského ligového futbalu. Aby sa však o lige hovorilo aj cez Vianoce, rozhodla sa Myjava hodiť všetky svoje formičky na pieskovisko a so slovami Ja sa s vami nehrám opustila najvyššiu súťaž. Našli sa takí, ktorí ju skúšali prehovárať, ale nakoniec z toho bolo vypadnutie zo súťaže a pokuta vo výške ceny slušného bavoriaka. Liga tým podľa všetkých utrpela, podľa mňa však získala ďalšie absolutórium. Konečne sa stala súťažou, z ktorej nie je kam vypadnúť.

Mužstvá, ktoré sa dovtedy triasli o jarné zotrvanie v nej, boli zrazu svedkami zázraku. Niečo také, ako keď si DiCaprio v Revenantovi urobil z koňa trojizbový byt 3+KK. Prešov, Senica, Zlaté Moravce a vlastne takmer všetky kluby dostali polročnú dovolenku, ktorú môžu využiť podľa svojho uváženia. Ideálne na zohratie mužstva, zapracovanie mladých hráčov, zlepšenie herného prejavu alebo vštepenie istého štýlu hry. Aby v lete zase neboli výhovorky, že mužstvo je spolu krátko a bla bla bla. Uvidíme o päť mesiacov, komu sa ako podarilo využiť tento jedinečný moment v histórii našej najvyššej súťaže.

Zima bola dlhá, účty za teplo boli vysoké aj u Viktora Horjana a stalo sa toho naozaj veľa:

 • Na prípravný futbalový turnaj do SAE sme poslali MUFUZU v dresoch tímu reprezentácie zloženého z ligistov

 • Ostatné krajiny tam poslali futbalistov, čo nám dopredu nikto nepovedal

 • Tambe s Maboukom vyhrali Africký pohár nádorov národov

 • Výpredaj v Myjave využil najlepšie Slovan, ktorý si kúpil Kóňa

 • Na druhej strane bude 6 týždňov bez Schetta, ktorý si zo zápasu na Myjave odniesol krásny trest a pozvanie do UFC 209

 • Keď už som pri tom Slovane, Fero Kubík zapol forsáž a tak sa tešil na pondelkový tréning, že z toho nafúkal v nedeľu večer 1,5 promile

 • DAC zase angažoval Šatku, ktorý hral 5 rokov v Newcastli

 • Trnava do útoku zohnala predavača kebabu Yilmaza

 • Zlaté Moravce začali prípravu na Strahove, pretože do nej zavolali takmer všetkých futbalistov z krajiny a miestami to vyzeralo, že čo tréning, to turnaj v americkom futbale

 • V Poprade sa bude hrať toľko prvej ligy, že si miestny štadión bude musieť Prešov s Michalovcami podeliť ako San Siro

 • Dušan Gabáni nepredĺžil zmluvu s Gillette a prestal sa holiť

 • Bohumil zapracoval na svojom zamatovom hlase a začal podcastovať

 • Odstúpením Myjavy sa náskok Žiliny trochu scvrkol, ale v zime je všetko menšie

 • Jarná časť ligy sa začína s príslovím Na prvom mieste je zdravie, ale aj Žilina

FK Senica - MŠK Žilina 2:0, 932 divákov

Ako sa má využiť polročné vákuum, ukázali v Senici. Prekopali káder a teraz majú polroka na to, aby začali od jesene hrať futbal, ktorý ich zase nepripúta na spodok tabuľky. Chlapcom o nič nejde, tak hrajú konečne bez tlaku. Poslednú výhru Senice si už ani Google nepamätá, ale Guľa na ňu dlho nezabudne. Pretrhla mu peknú sériu. Aj keď sa hovorí, že prvé kolá sú vždy čudné a aj tie trávniky majú ďaleko od trávnikov, tri body už Senici nikto nezoberie. Ak sa teda Žilina v apríli neodhlási z ligy.

Tá zaspala hlavne prvý polčas, jej hajlajty by sa vošli na jeden obrázok a už ani Marcel Merčiak si nespomenie, kedy šošoni zaznamenali zápas bez strely na bránku. Ale zase, keď nevystrelíš na bránku, nemáš čo zahodiť. Stredová tiki-takka masala s pohybovou aktivitou na úrovni Olivera Andrásyho nemohla spôsobiť problémy ani tej MUFUZE a Senici vyšiel jeden z mnohých brejkov, ktorý zápas uzavrel. Hostia sľubujú, že to bol len prvý zápas a zase sa nakopnú na jesennú vlnu.

ZP Šport Podbrezová - DAC Dunajská Streda 0:0, 1002 divákov

Hodnotiť ligu po prvom jarnom kole je asi ako hodnotiť frajerku podľa jej fotky čerstvo po narodení. Zápas odohraný na typickej jarnej oračine priniesol na každej strane jednu šancu s prívlastkom gólová a ligová. Okrem toho bohužiaľ nič. Domácim pred zápasom vypadol kapitán Kostelný, Krivák bol vykartovaný a tak hrozilo, že bude musieť nastúpiť Soták. Aj preto si ho réžia viackrát vybrala a pohľad na neho priniesol viac akcie ako dianie na ihrisku. Aspoň vieme, že stále žije a papať mu chutí stále dobre.

Šancí bolo ako Šafranka, ktorý sa vrátil na pôdu, kde hosťoval z Prešova. Domáci jeho odchod vyvážili príchodom Polievku a Mikuša. Uvidí sa, kto z koho. Je však veľká smola, že sa mužstvá neodhodlali k lepšej ofenzívnej hre. Pílku ťahali najprv hostia, v druhom polčase domáci, ale herný prejav vyzeral, akoby dva mesiace v kuse iba behali do kopca a loptu im tréneri hodili až pri rozcvičke. Hlavu hore, horšie už to byť nemôže.

1. FC Tatran Prešov - ŠK Slovan Bratislava 0:2, 1585 divákov

Slovan cestoval do Popradu s vedomím, že ak vyhrá, začne mať jeho stíhacia jazda za Žilinou aký-taký zmysel. Domáce mužstvo hralo s ľahkosťou, už by to nemal byť ten šikanou stíhaný tím z konca jesene. Ak o nič nejde, nemáte čo pokaziť a Prešov môže len ľutovať, že pozahadzoval svoje tri jasné gólové šance. Soumah sumárum tak zápas rozhodol jeden muž v belasom.

Ako Slovan včera vyhral, mohol aj prehrať. V štatistikách síce hostia vyhrali v každom smere, ale obranné chyby a slabá finálna prihrávka sa budú na Pasienkoch ešte dlho pilovať. Na rovnakom ihrisku by sa mal v utorok odohrať aj zápas Michalovce - Trnava, ale Fero Kubík trávnik pri jednom páde pooral akoby tam plánoval zasadiť 10 hektárov kukurice, tak sa naozaj máme na čo tešiť.

ViOn Zlaté Moravce - MFK Ružomberok 1:1, 1012 divákov

Ak ste v zime skončili svoj pracovný pomer a chceli ste si nájsť nového zamestnávateľa, okrem tradičnej voľby McDonald´s ste sa mohli pokúsiť získať aj flek ligového futbalistu. ViOn totiž naberal ako na Profesia Days. Odkedy ho prebral Jarábek, začal sa štverať tabuľkou a inak to pravdepodobne nebude ani na jar. Aj keď bod proti Ružomberku zachraňoval v posledných sekundách.

Ružomberok hrať futbal vie, jeho ofenzíva by sa nestratila v žiadnom ligovom mužstve. Len v prvom polčase zahodili jeho hráči tri gólové šance a udreli až v tom druhom, komatickejšom. Akoby bol povedal básnik, Faškov gól padol ako blesk z jasného neba pri občasnej oblačnosti s miernymi prehánkami. Vo chvíľach, kedy mal z hry viac ViOn. Ten potom musel naháňať zajaca na víne, ktorého dobehol až Privat Yao v 93. minúte. To vždy poteší.

MFK Zemplín Michalovce - FC Spartak Trnava

Zápas sa odohrá v Poprade v utorok

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár