Asi všetky známe presuny slovenského prestupového okna

23.02.2017 / Martin Marys Pagáč
Robert Vittek bude znova v belasom. Alebo bielom, podľa toho, aké dresy budú chcieť slovanisti zašpiniť.  (photo: SITA/Dan Sheridan)

Robert Vittek bude znova v belasom. Alebo bielom, podľa toho, aké dresy budú chcieť slovanisti zašpiniť. / (photo: SITA/Dan Sheridan)

Liga začala už aj na našich zamrznutých zemiakových poliach. Preto, aj napriek tomu, že ešte nejaké záverečné posuny môžu nastať, rozhodol som sa zosumarizovať, kto nás čaká a na koho už iný tím svoj rozpočet neminie. Keďže na slovenských stránkach nejaký pekný sumár záhadne neexistuje, poznatky sú brané zo zahraničného média, spojené s našimi vnútroklubovými šuškanicami.

MŠK Žilina

Šošonom sa vrátil zo švajčiarskeho opeľovania čmeliak Čmelík, aby ho par avion poslali na ďalšiu púť do poľských Gliwíc. Záložníkov lovili napríklad medzi spoluhráčmi Matúša Bera v Trabzonspore, odkiaľ získali na hosťovanie ruského mládežníckeho reprezentanta Ramila Sheydaeva. Z moldavskej Dacie prestúpil do Žiliny 23-ročný Eugeniu Cociuc. Zo Senice si sem odskočil mladý krídelník Samuel Mráz a líder sa rozlúčil s Christopherom Mandanguom, ktorý zamieril do rakúskeho Linzu. O čom informujú interné médiá je, že Žilinu posilnil aj litovský mládežnícky reprezentant Edgaras Jankauskas na dlhodobý kontrafakt.

ŠK Slovan Bratislava

Belasí sa cez zimu zbavovali špiny za nechtami, ktorú zanechal cyperský kouč. V prvom rade zamávali Scottovi, Pliatsikasovi a Burnetovi, v tom druhom zase použili staronový čistiaci prostriedok Robo-gól, z čoho majú všetci lokálpatrioti určite radosť. Popritom v myjavskom výpredaji odklepli najvyššiu položku v podobe Kóňu a rozhodli sa pre kúpu Vernona de Marca, ktorého mali vyskúšaného z videopožičovne Michalovce.

ŽP Šport Podbrezová

V Podbrezovej sa toho cez zimu veľa neudialo. Na hosťovanie do Šamorína odišiel Juraj Pančík, posilňoval sa ale útok. Zadarmo získal slovenský Lester Matúša Mikuša z Bohemiansu, na hosťovanie prišiel z tureckého  Karabüksporu Belgičan Marius Alexe. Ináč sa o druhom tíme jesene nepísalo, nehovorilo, nechyrovalo. Akoby sa naň zabudlo.

FC Spartak Trnava

Trnava musela úspory na hráčov obetovať na úkor nového trávnika, napriek tomu zo Znojma získala tureckého útočníka Kubilay Yilmaza a odniekiaľ vyhrabala trištvrte roka nehrajúceho 28-ročného Brazílčana Kerlona. Do Senice sa pobral od Andelov na hosťovanie Boris Bališ a talianskemu krídelníkovi Ceriovi hosťovanie vyšumelo.

MFK Ružomberok

Ruža, tak ako železiari, sa po zimnej prestávke bude spoliehať na istoty z jesene. Jediné známe pohyby sú slobodný prestup Kristiána Kolčáka do maďarského Gyirmótu a, ak to tak chceme nazvať, tak posilami budú navrátilci z hosťovaní, Štefan Gerec a Lukáš Ondek.

AS Trenčín

Majster menil v Ozete celú jesennú kolekciu, pretože mu evidentne nepriniesla želané výnosy. Nigérijské nádeje Bala a Kalu už bojujú v konkurenčných belgických kluboch, smiešny Diks sa vrátil do Holandska a nevýrazný Ket skúša rumunskú ligu. Jančo hosťuje v Poľsku, Mikeš v Česku a číňanovi Huangovi skončilo hosťovanie a vrátil sa do rodného Portugalska. A teraz príchody. Na to, že Trenčín horel najmä v defenzíve, bral do tímu čisto útočné typy. Z holandských vôd vylovil 20-ročné dvojičky Klooysterovcov, a kazašského legionára Ubbinka, zo Slovinska prišiel chorvátsky hrot Antonio Mance (áno, brat toho druhého Manceho, ktorý tiež u nás kopal do lopty), z Gentu prišiel na hosťovanie gruzínsky U21 Beridze, zo Sarajeva zas bosniansky chlebík Čataković a z maltézsko-rytierskeho hosťovania sa vrátil Vlček. Žiadny nový obranca na obzore.

MFK Zemplín Michalovce

Zo šíravy sa k ôsmemu tímu albánskej ligy pobral talentovaný Mensah, Vernon sa upísal Slovanu, ako som spomínal vyššie a požičaný ukrajinský brankár Prysiazhniuk sa vrátil domov za Šengen. S klubom sa rozlúčil aj Španiel Perez. Na druhú stranu lovili východniari v Kazachstane, kde naďabili na Slováka Serečina, z Grécka sa prišli do Michaloviec schladiť mladý obranca Kontoes a ešte mladší ofenzívny záložník Dimitriadis. Skladačku doplnil Kavka, ktorý predtým legionárčil v českom druholigovom Vlašime.

FK DAC 1904 Dunajská Streda

Dunajská Streda cez zimu púšťala žilou na úkor nového štadióna. Najciteľnejšia bude strata Szarku, ktorý sa rozhodol pre zahraničný angažmán, kde ho ale nebudú strašiť jazykové bariéry. Mladý obranca Tóth sa pobral na maltu a Straka ukončil kariéru. Kováča si požičala Senica a Sabala sa vrátil naspäť do Brúg. Jedinými posilami sú Kosorín zo Senice, navrátivší Sabler z Myjavy a ostrovno-novozámocký legionár Šatka, ktorý prichádza na hosťovanie.

FK Senica

Na Záhorí zabudli na jeseň zavrieť dvere a chytili taký prievan, z ktorého sa jar nespamätá. Do Španielska sa vrátili všetci Španieli aj nešpanieli Andrés, Astray, Ebwelle, či Quaye. Pirula vítalo Bulharsko, Docala Bielorusko a Delgado v Senici skrátka len skončil. Mráz sa pobral do Žiliny a Brezina sa vrátil do Prahy. Z Fínska prišiel do Senice Slovák Mravec, Miklósa zas získali z Maďarského Ceglédu. Okrem toho si Senica požičala Pajera z Mladej Boleslavi a Bališa z Trnavy. Mladíkom Kosorínovi a Krčovi skončilo hosťovanie v Seredi a vrátili sa domov. Jednou vetou, akoby do ligy prišlo nové mužstvo.

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

Zlaté Moravce pod novým trénerom v závere jesene zabrali a brúsia si zuby na Európu. K tomu im už nepomôžu legionári z čierneho kontinentu Bamba a Simba. Teda, Konnsimbal. Do Liberca sa vrátil z chladničkového hosťovania Obrocník. O príchodoch sa veľmi nevraví, spomínaný je len istý Samir Nurkovič, ktorý sa v príprave slušne rozstrieľal.

1.FC Tatran Prešov

V poslednom predposlednom tabuľkovom mužstve si povedali, že na jar stavia na tréning súhry toho, čo majú k dispozícii. Odišiel Nigérijčan Ashiru do Brna. Bodka.

Spartak Myjava

Myjava sa zbavila všetkého. V prvom rade štatútu prvoligového mužstva. Všetci vieme, o čo ide, a nebudeme to viacej rozmaznávať.

Naše migrácie v českej lige

Nemôžeme zabudnúť na našich legionárov v okolí. Začneme Českom, kam sa pobral napr. ex-Myjavčan Brigant, ktorý bude kopať za Zbrojovku Brno, Lukáš Lupták si to namieril z Ostravy do Příbramu, Súkeník z Liberca do Hradca Králového. Reprezentačný rezervník Považanec vyzliekol dres Dukly Praha a už kope za Jablonec. Myjavou sa posilnila aj Dukla Praha v podobe Bílovského, Budinskému skončilo hosťovanie u klokanov a už je naspäť v Sparte. Českú ligu opúšťa brankár Hroššo, ktorý sa v 29-tich rokoch vracia z Dukly Praha do Nitry, Lacko mieri z Brna do rakúskeho Retzu a samozrejme nemôžeme zabudnúť na odchod Ďuriša do ruského Orenburgu.

Potulky w Polsce

Severní susedia takisto priniesli slovenské rošambo. Do Glivíc putoval zo Žiliny už spomínaný Čmelík, Mihalík hosťuje zo Slavie v Cracovii, Kuciak sa po neúspešnom anglickom pokuse nevrátil do Legie, ale Lechie. Gdansk. Róbert Pich prišiel z Kaiserslauternu do Vroclavu a dvaja Slováci opustili Niecieczu. Juhár zamieril do nemeckého Zwickau a Pavla Stana už aktívne okopávanie prestalo baviť. v 39-tich rokoch sa ani niet čo čudovať.

A čo naši na dolnej zemi?

Maďarsko je pre našich futbalistov čoraz populárnejšia destinácia. Karol Mézsáros zamieril z Debrecínu do Szombathelyi, Szarka posilnil božský Györ, ako píšem vyššie, Kolčák obyčajný Györ, ako píšem ešte vyššie a Peter Šulek mení českú Vysočinu za Mezőkövesd Zsóry (ktoré z toho je názov mesta?). S touto otvorenou otázkou ukončujem tento sumár. Uvidíme či nám aspoň niektoré z týchto posunov prinesú dôvod na úsmev. Nech už bude z akýchkoľvek príčin.

Martin Marys Pagáč

Martin Marys Pagáč

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár