Jurčo ide do Chicaga. V ktorom klube NHL ale hralo doteraz najviac Slovákov?

25.02.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Tomáš Jurčo sa lúčil so spoluhráčmi v Detroite. Na červenom drese zmení logo.  (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

Tomáš Jurčo sa lúčil so spoluhráčmi v Detroite. Na červenom drese zmení logo. / (photo: SITA/AP Photo/Paul Sancya)

V stredu o deviatej večer sa v NHL ukončí možnosť pre kluby vymieňať si hráčov. Známa "trading deadline" znamená, že niekoľko hráčov sa bude obávať každého zazvonenia telefónu. Môže totiž priniesť odchod z obľúbeného prostredia, napríklad do Caroliny, Arizony, alebo tak. Jedného Slováka už stihli vymeniť. Tomáš Jurčo odchádza z Detroitu do Chicaga za právo výberu v treťom kole draftu. 

Deviaty Slovák v Chicagu

Bodaj by sa mu v novom meste a novom drese darilo lepšie, ako medzi Červenými krídlami. Tomáš Jurčo odohral za Detroit 159 zápasov počas štyroch sezón, dal v nich 15 gólov a pridal 24 prihrávok. Spolu 39 bodov kanadských nie je na útočníka veľa. V Chicagu ho víta duo Hossa, Pánik a ak sa Tomášovi podarí zapadnúť do tímu ako Richardovi v aktuálnej sezóne, budeme sa tešiť všetci. 

V Chicagu doteraz hralo osem Slovákov, Jurčo je deviatym. Menovitý zoznam vyzerá nasledovne: Marián Hossa (8 sezón, veľmi veľa zápasov aj bodov), Richard Pánik (2 sezóny, 91 zápasov), Michal Handzuš (2 sezóny, 70 zápasov), Peter Bondra (1 sezóna, 37 zápasov), Tomáš Kopecký (2 sezóny, 155 zápasov), Marko Daňo (1 sezóna, 13 zápasov), Milan Bartovič (1 sezóna, 24 zápasov),  Ivan Droppa (2 sezóny, 19 zápasov).

Nemusíme hneď hodnotiť trejd, ani výmenné obdobie, keďže sa ešte neskončilo. Na dnes sme pripravili niekoľko štatistík. Týkajú sa vandrovania Slovákov po ľadoch v zámorí. 

Ako Slováci menili dresy?

Osemdesiattri Slovákov hralo aspoň jeden zápas v jednom klube NHL. Rekordérom je Michal Handzuš, hral v šiestich rôznych mančaftoch (St. Louis, Phoenix, Philadelphia, Chicago, Los Angeles a San Jose). 

Aspoň raz zmenilo dres 52 z nich, viac ako polovica. Tri rôzne svetre (tak volajú hráčsky odev v Severnej Amerike) môžu visieť v garážach tridsiatich Slovákov. Medzi cestovateľov, ktorí menili adresu v NHL štyrikrát patrí šestnásť našincov, šiesti sa pozreli ako vyzerá domáca šatňa na piatich štadiónoch. Šatan, Demitra, Meszáros, Marián Hossa a Róbert Petrovický. 

Máme to aj graficky: 

Slováci po kluboch

V Chicagu je teda Jurčo deviaty Slovák v tímovej histórii Blackhawks. Aj tak ale chýbajú dvaja, aby bolo Chicago "najslovenskejším" klubom v NHL. Vlastne už len jeden. Stan Mikita nie je na webe quanthockey.com, odkiaľ pochádzajú dnešné štatistiky, evidovaný ako Slovák. Pre nich je Kanaďanom, preto nemajú Hawks zatiaľ oficiálne desiateho so skratkou SVK. 

Najviac našincov oblieklo dresy St. Louis Blues, LA Kings a NY Islanders (11), desať hralo za New York Rangers. Deväťčlenný zoznam Slovákov majú v klubových análoch zapísaný aj v Pittsburghu a Washingtone. 

Na opačnej strane kanadsko-amerického záujmu o služby hráčov našej hokejovej školy sú Anaheim s Winnipegom. Nebude náhoda, že majú aj najmenej fanúšikov na Slovensku. Nepoznám ani jedného. Calgary, Carolina a San Jose sa tiež nemajú čím chváliť. 

Graf Slovákov podľa klubov (a podľa vyššie spomínanej stránky) vyzerá nasledovne.  

Aj keď chceme, aby sa počty stále zväčšovali, v posledných sezónach pribúda do ligy len po jednom-dvoch hráčoch zo Slovenska. Prírastky na stĺpcoch v grafe budú teda skôr symbolické a najmä zásluhou trejdov, ktoré môžu ešte pred deadline na budúci týždeň urobiť ten dnešný neaktuálnym.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár