27.02.2017 / Richard Hanzlik
Robert Vittek je späť.  (photo: SITA/Marek Mrviš)

Robert Vittek je späť. / (photo: SITA/Marek Mrviš)

O tom, ako ťažko sa píše o lige, v ktorej už takmer o nič nejde, sme si s vedúcim pokecali v piatej časti Podcastu. Ak bol dobrý, spravíme aj Nadcast. Urobil som ale chybu, Slovan nehral tento víkend so Žilinou, ale s Trenčínom. Nie som Marcel Merčiak, aby som si pamätal aj  vylosovanie Mars Superligy zo sezóny 1997/1998. Odpusťte, prosím.

Kalné vody futbalového šoubiznisu rozčeril návrat strateného syna. Robo Vittek podpísal po polročnej odmlke so Slovanom. 34-ročný najlepší strelec reprezentácie sa vrátil do klubu, v ktorom bol ešte pred rokom najlepším strelcom. Po maďarskom dobrodružstve, ktoré nemdopadlo príliš dobre, mu hodil záchranné lano klub jeho srdca. Takéto návraty môžu našej lige len a len pomôcť. Slovan nielenže potrebuje Vittekovu kvalitu a góly, ale ak chce naozaj zmeniť svoju identitu, potrebuje najmä jeho meno a osobnosť. Rovnako, ako keď svoju kariéru v Trnave ukončil Miro Karhan, mali by sa všetky naše futbalové osobnosti na sklonku kariéry vrátiť do klubov, ktoré ich vychovali, aby svoje vedomosti odovzdali mladým futbalistom. Nádejné talenty sa určite viac naučia od Vitteka ako od Soumaha. Robo navyše patrí medzi tie futbalové osobnosti, ktoré na Slovensku rešpektujú aj fanúšikovia súpera. A možno aj motyka vystrelí a reprezentácia konečne po čase nájde gólového útočníka.

V 21. kole dostali voľno Michalovce a keďže sídlia ďaleko na východe, nikto nevie, čo za ten týždeň pre svetový futbal urobili. Za to ich sused Prešov sa snažil, výsledkom čoho bol čapášik v Dunajskej Strede. Zápas kola sme videli na Pasienkoch. Súboj posledných dvoch majstrov dopadol lepšie pre Slovan a naozaj sa bolo na čo pozerať. Trnava pokračuje vo futbalovej eufórii a tentokrát si to odniesla Senica. S tromi bodmi. Utrpenie mladého diváka vysielali na Dajto zarovno zápasu Ružomberok - Podbrezová. Kto vydržal a vie si na 246. kanáli naladiť TV 213, videl aspoň gólové hody Žiliny. Tej stále ide.

ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín 4:3, 1056 divákov

Ak niekedy Slovan našiel v zahraničí dobrého trénera, po Jarolímovi je Vukomanovič ďalším do zoznamu. Jeho mužstvo prejavuje známky futbalovosti a ak by sa jeho hra odohrávala na niečom, čo aspoň trochu pripomína futbalový štadión, vyzeralo by to ešte lepšie. Na Pasienkoch by aj hra PSG vyzerala ako dávenie tehotnej samičky tapíra. Hostia pred týždňom ligovo pauzovali a na Slovan vytiahli až 5 nových hráčov, z ktorých najviac zaujal lúpežník Beridze. Len škoda, že majster viac neinvestoval do defenzívy. Inak si to miestami pekne ťukali, kluci vopálení.

Takéto zápasy robia futbal futbalom a trénerom skracujú život o 3 roky. Defenzívna benevolencia Trenčína bola do očí bijúca, pretože čo je veľa, to Ševela. Dvakrát dokázali hostia svoje chyby napraviť, ale Priskin sa nedal a hetrikom vystrelil tri body. Slovan ukázal kvalitu a nevzdal sa ani vtedy, keď na 3:3 vyrovnal pätičkou do vlastnej De Marco. A tomu aj Brendan Rodgers hovorí charakter.

FC Spartak Trnava - FK Senica 0:1, 609 divákov

Ak pôjde Spartak takto ďalej ešte pár zápasov, letné pohárové výlety ho neminú. Minimálne účasť na turnaji o pohár starostu Horných Orešian má už teraz garantovanú. Zahodiť v prvom polčase šancu zložiť do kolien takto slabú Senicu, to chce veľké gule. Zároveň nechápem, ako dokázala Senica pred týždňom poraziť a do ničoho nepustiť Žilinu. Čľapkanica, na ktorej sa zápas odohrával, bola mokrým snom každého súkromného ortopéda v kraji, ale nemôže slúžiť ako výhovorka k hernému štýlu Trnavy. Už keď sa do rozohrávky musí zapojiť Tóth, viete, že je zle.

Senica si prišla do Zlatých Moraviec, kde Trnava momentálne hosťuje, očividne po bod. Tri získala, ani nevie ako. Gól, ktorý strelila, bol spoločným dielom trnavskej obrany a dobrého postavenia Kováča, ktorý sa chvalabohu pre neho, nenechal uniesť. Šance domáceho mužstva, operujúceho v štandardnom režime, boli síce početné, ale až na pár výnimiek veľmi nepresné. Tri strely proti Trnave na jar znamenali tri góly v jej sieti a 0 bodov na výplatnej páske. Čo tam po tom, že Senica druhýkrát po sebe potešila fanúšikov vysokých kurzov.

DAC Dunajská Streda - 1. FC Tatran Prešov 5:0, 4532 divákov

Ak sa niekto baví futbalom, určite sú to fanúšikovia bilingválneho gymnázia na Žitnom ostrove. Návšteva kola a aj pakel kola. Hostia tancovali na čardáš podľa nôt domáceho mužstva po celý zápas. Ak chcete súpera doma zdemolovať, robí sa to presne takto. Hráči Prešova pôsobili na ihrisku zmätene ako dopravný policajt na konci McDrive uličky a aj keď do polčasovej kabíny odišli za stavu 1:0, veľa futbalovosti na juhu krajiny neukázali.

Dunajská Streda potvrdzuje slová o tom, že jej terajšie postavenie v tabuľke je iba dočasné a hlavne divadlo od 50. minúty bolo pôsobivé. V tých chvíľach sa dostali domáci na poníka, ktorého ani koňare nedokázali zastaviť. Teraz čaká DAC séria domácich zápasov, pri ktorej by sa mali body do tabuľky len tak sypať.

MFK Ružomberok - ZP Šport Podbrezová 0:0, 1053 divákov

Ružomberok sa ešte nespamätal z traumy, ktorú zažil v Zlatých Moravciach a hostil Podbrezovú. Tá v prvom kole unudila svojou hrou aj Michala Havrana a na Liptove sa rozhodla držať hesla Ak máš loptu, nedostaneš gól. Viac si loptu síce posúvala, ale domáce gólovky aj tak prišli. Podobne ako v Zlatých Moravciach, aj tu mal Ružomberok zápas rozhodnúť. Aby mal Fabuľa istotu, že jeho mančaft zápas neodchodí, pripol hráčom na podprsenky športtestery. Do budúcna im tam radšej dajte GPSky, pretože toľko nepresností by ste márne hľadali aj na Dankovej tlačovke.

Faško hlavne v prvom polčase robil čo mohol, z toľkých odkopaných rohov ho bude noha bolieť do stredy. Po prestávke ale ťahali hostia, aj keď len v súťaži o to, kto získa viac yardov. V zápase dominovali osobné súboje a hostia svoju druhopolčasovú aktivitu nedokázali pretaviť ani do jednej strely na bránku. Jedinú akciu využili po zápase v priľahlom nákupnom centre. Ak by som mal zápas prirovnať k známej Slovenke, bola by ňou Ďuri Lelcash.

MŠK Žilina - ViOn Zlaté Moravce 4:1, 2135 divákov

Klin sa klinom vybíja. Povedal si Jarábek a proti Žilinčanom postavil do bránky Žilinčana. Pavol Kováč si mohol odkočiť na zraz veteránov, na strelnicu sa postavil Dominik Holec. Ten robil v prvom polčase všetko, čo mohol, aby pokazil Guľovi ďalší víkend. A keď ViOn využil jeden z brejkov, bolo zaděláno na príjemný druhý polčas v kruhu piva a tresky.

Úvody druhých polčasov sú kľúčové pre osud takmer každého zápasu. Bolo tomu tak i teraz. ViOn unikal do brejku, Orávik zluftoval a už to išlo. Počítadlo sa zastavilo na štvorke a Žilina ukázala, že výbuch v Senici bola iba taká bokovka zo služobky. Hlohovský si futbal užíva ako na jeseň a Žilina mieri za titulom. A možno sa ku koncu sezóny dočkáme aj vypredaného štadióna, alebo nie?