Vinco, prečo?

27.02.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Vinco Lukáč keď mal 60.  (photo: SITA/Jožo Jarošík)

Vinco Lukáč keď mal 60. / (photo: SITA/Jožo Jarošík)

V Košiciach sa chystá veľká sláva. VSŽ, no dobre, aktuálne ešte chvíľu stále US Steel Košice, sa chystajú konečne vyvesiť dresy najväčších klubových legiend pod strechu štadióna. Neboli by sme na Slovensku, keby sa ani taká bohumilá činnosť nezaobišla bez kontroverzie. 

Kauza dresy

Päť dresov malo odvisnúť na oceľovej konštrukcii Steel Arény počas jedného večera. V najbližšiu nedeľu pred zápasom so Zvolenom plánovali vyradiť z používania čísla 1 (Holeček), 5 (Liba), 7 (Brunclík), 13 (Selvek) a 21 (Lukáč). Konečne! 

Vinco Lukáč, jeden z vyvesených, s tým ale má problém. Napísal otvorený list - aj keď tušíme, že ho možno tak celkom nepísal, neštylizoval on - aby medzi nimi nebol. 

"Nedávam súhlas HC Košice na vyvesenie dresu s menom Vincent Lukáč. Po prvé - nesúhlasím s hromadným vyvesením dresov, nakoľko sa takýto spôsob nikde nepoužíva a tým samotný akt môže vyznieť znevažujúcim spôsobom ako pre samotné legendy, tak aj pre ich ctených fanúšikov. Druhým dôvodom je dlhoročný nezáujem a ignorovanie zo strany vedenia klubu nájsť aspoň základný rámec komunikácie a elementárnej slušnosti voči legendám košického hokeja,“ napísal v liste, ktorý uverejnili v Košice Dnes. 

Vedenie klubu reagovalo, rozhodnutie legendárneho reprezentanta osemdesiatych rokov minulého storočia budú rešpektovať. Hoci ho pri prvom historickom vešaní dresov chceli medzi takto ocenenými mať, sláva bude bez najlepšieho útočníka košickej histórie. 

Prečo, Vinco? 

Niektoré Vincentove výhrady sú opodstatnené. Vlastne obe. Klub naozaj nemusel čakať 2017 rokov, aby si po vzore všetkých normálnych klubov na svete vybral niekoľko legendárnych hráčov a vyradil ich čísla na špeciálne miesto. Skutočne to nemusel ani robiť vo veľkom. Za jednu nedeľu dvadsať rokov marketingového spánku nedoženieš. Sympatické je, že sa z neho aspoň prebrali. 

Vinco ale chce slávu inú. On chce slávu, ktorá bude patriť len jemu. Chce celý potlesk na Zimnom štadióne Ladislava Trojáka, nechce sa deliť. Má na to právo, klub mu určite vyjde v ústrety skôr, ako o ďalších dvadsať rokov. Dvadsaťjednotka s menom Lukáč celkom isto patrí a bude visieť na oceli v Steelke. Prvú slávnosť pre klubové legendy ale pokaziť nemusel. 

Hokej je tímová hra, učí hráčov celý život hrať za mužstvo. Nemusíš mať rád trénera, generálneho ani marketingového manažéra, majiteľa už vôbec nie. Vedenie naozaj nemusí robiť všetko tak, ako sa ti zapáči. Ak si ale kľúčovou postavou histórie klubu, máš tiež zodpovednosť. Ak ťa chcú významným spôsobom oceniť pred fanúšikmi v spoločnosti iných najväčších mien tímu a celého mesta, sluší sa pozvanie prijať a obliecť na seba ešte raz klubový dres.

Po Petrovi Šťastnom v Bratislave na Slovane bude ďalší legendárny klubový dres pod strechou zimného štadióna chýbať. Je to ďalší dôkaz o tom, ako zúfalo chýba nadhľad aj tým najväčším osobnostiam. Také ... slovenské. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár