Sagan vs Van Avermaet. Rivalita, ktorá už má gule

28.02.2017 / Miloš Kubalík
Greg Van Avermaet je uprostred, Peter Sagan naľavo. Tí dvaja sú na pódiu spolu voľajako pričasto.  (photo: SITA/AP Photo/Claudio Peri)

Greg Van Avermaet je uprostred, Peter Sagan naľavo. Tí dvaja sú na pódiu spolu voľajako pričasto. / (photo: SITA/AP Photo/Claudio Peri)

Lepšie v sobotu a nedeľu doma na gauči pozerať na bláznov čo šliapu do pedálov, než sledovať politické diskusie. A že nás čakajú krajšie zajtrajšky aspoň v športe, sme sa mohli naplno presvedčiť minulý víkend. Začal sled klasík, jednorazových cyklistických pretekov. Najkrajších, nielen kvôli Saganovi.

Krátke, drsné, vzrušujúce

Krátke a drsné kopce, úzke cestičky a betónové dlaždičky na ktorých cyklisti dvíhajú dievčatám sukničky svoje vytrénované nohy, len aby to celé prešli zdraví. Kto normálny by na takom niečom jazdil, navyše na bicykli. Aj preto sú jarné klasiky to pravé voňavé a orechové, občas zablatené, či nebodaj polámané, čo nadšenca nemôže pri televízore nechať chladným. Napätie, vždy iný scenár a často nečakaných víťazov.

Navyše Peter Sagan. Po víkende sa vynára otázka, či má ten chlapec vôbec nejaké limity. V sobotu na Omloop Het Nieuwsblad druhý, v nedeľu vyhral Kuurne-Bruxelles-Kuurne spôsobom, akým vyhrávajú ôsmaci s piatakmi na ZŠ. Či už ide o baby alebo o šport. Alebo o desiatu.

Obe belgické klasiky zvládol po Saganovsky. S guľkami na lícach pri prežúvaní gumených medvedíkov odpovedal na otázky televízie, akoby práve dokončil tréning. Veľký pán. 

Zase ten Van Avermaet

Jeden limit by sa však u Petra možno našiel. Volá sa Greg Van Avermaet. Z praktických dôvodov ho skráťme a volajme GVA. Jednoduchšie pre prstoklad aj klávesnicu. Vždy keď komentátori hlásia že je nablízku, poviem si „no a čo“. Súbojov už absolvovali mnoho, raz vyhral jeden a raz druhý. Až po poslednej sobote mi prišlo na um, že na tom asi niečo bude. Možno dokonca rivalita.

Správna športová rivalita sa netvorí s prstom v nose. Rokmi a opakovaním súbojov naberá na sile a významne, až ju nemožno prehliadať. Aby bolo jasné, GVA nie je žiadna Petrova nočná mora. Aspoň myslím. Stačí si len pozrieť Saganove výsledky za minulý rok.

Ak sa však pozrieme detailne na vzájomné súboje majstra sveta a olympijského víťaza načrtne sa bilancia, ktorá pojem rivalita už vystihuje. Sú na rovnakej alebo podobnej úrovni? Sú. Bojujú často o najvyššie priečky? Bojujú. Majú ich súboje gule? Celkom určite majú. Nič nechýba.

Sagan vs GVA

Pozrime sa tým dvom bližšie na zúbky. Obaja patria medzi troch najlepších klasikárov na svete. No dobre, možno piatich. Ak skončia obidvaja v úniku, rozhoduje sa takmer vždy o víťazovi len a iba medzi nimi. GVA nie je však tak komplexný jazdec ako Sagan.

Sagan má 27 rokov a 90 profesionálnych víťazstiev. Medzi nimi dva tituly majstra sveta a mnoho etapových zárezov na rúre svojho bicykla plus monument okolo Flandier.

GVA má 31 rokov a 28 profi zárezov. A je olympijským víťazom z Ria.

Napriek rozdielom je ich vzájomný bilancia zaujímavá. Sagan ťahá za trošku kratší koniec. Až pri šiestich z posledných desiatich Gregových víťazstiev bol za jeho chrbtom Peter Sagan. Naposledy v sobotu na Omloop Het Nieuwsblad.

Na Tour de France 2016 si prvý týždeň rozdelili žltý dres fifty – fifty. Obaja ho mali tú česť voziť po francúzskych cestách tri etapy. GVA mal minulú sezónu navyše smolu. Na pretekoch Okolo Flámska (ktoré vyhral Sagan) si zlomil kľúčnu kosť, čo ho vyradilo z ďalších bojov o veľké klasiky.

Ich prvý vzájomný súboj na cieľovej rovinke som objavil v roku 2013, na belgickej klasike Gent – Wevelgem. Nezabite ma ak sa mýlim, hrabať sa oveľa dlhšie v análoch štatistík sa mi nechcelo.

V grafe je prehľad súbojov, ktoré stoja za reč. Nie sú v ňom Petrove víťazstvá, na ktorých sa GVA síce zúčastnil, ale nebol vpredu. Aj tak je to bilancia, ktorá stojí za povšimnutie.

Zamerali sme sa hlavne na klasiky resp. etapy s podobným nádychom. Inde GVA s Petrom súperiť nemôže. Pokiaľ je teda GVA blízko Petra Sagana, treba ho brať vážne. Komentátori netrepú.

Vyrovnanosť dvoch skvelých jazdcov v závere ťažkých klasík bola krásne viditeľná v závere sezóny 2016, na kanadských jednorazových pretekoch. Na GP Quebec Sagan v závere súpera prešpurtoval.  

O dva dni neskôr na pretekoch GP Montreal mu to GVA oplatil rovnakou kanadskou mincou.GP de Montreal 2016

Na jar sa bude v cyklistike na čo pozerať. GVA je síce vážny súper Petra Sagana, nie je ale jediný. Najbližšie už v sobotu snáď uvidíme ďalší diel rivality dvoch veľkých víťazov na pretekoch Strade Bianche. 

Miloš Kubalík

Miloš Kubalík

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár