Trvalo to 222 dní, no Ondrej Duda sa dočkal

02.03.2017 / Igor Tabiš
Ondrej Duda po góle za Slovenskona EURO 2016 vo Francúzsku. (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Ondrej Duda po góle za Slovenskona EURO 2016 vo Francúzsku. / (photo: SITA/AP Photo/Hassan Ammar)

Bola sobota 25.februára 2017, na Olympijskom štadióne v Berlíne práve bežala 89.minúta zápasu a na svetelnej tabuli došlo k dramatickej, no zároveň dlho očakávanej chvíli.

Duda sa dočkal, dočkali sa Dudu

Na posledné sekundy zápasu Herthy Berlín proti Frankfurtu a na svoje prvé súťažné sekundy v novom pôsobisku vybehol na trávnik Ondrej Duda. Povráva sa, že v tom momente si naraz vydýchli všetci fanúšikovia Herthy, všetci slovenskí futbaloví fanúšikovia a aj Ján Kozák. Niet sa čomu čudovať.

Na otázku, ako dlho bol mladý slovenský sokolík mimo hry nedokázal odpovedať ani lodivod berlínčanov Pál Dárdai. Pre oficiálnu klubovú stránku uviedol, že to už prestal počítať. Ja som to preňho spočítal. Od prestupu Ondreja Dudu do Herthy Berlín - 21. júla 2016 - ubehlo doteraz viac ako sedem mesiacov. Keby sa mi to chcelo počítať presne, napíšem číslo 222. Znamená sedem mesiacov a štyri dni. 

Presne toľko museli priaznivci BSC čakať,  pokiaľ svoju novú posilu uvidia v prvom súťažnom zápase. Celkom dlhá doba, najmä ak ide o mladú posilu, ktorá má byť v budúcnosti „špílmachrom“ na svojej pozícii vo veľkom nemeckom klube.

Snina - Bordeaux - Berlín

Kariéra mladého Ondreja začala v jeho rodnom meste – Snine. Pochádzam z rovnakého a s Ondrom sa poznám osobne. Nie o tom som chcel, len sa chválim (pardon).

V dorasteneckom veku smerovali jeho kroky do Košíc, konkrétne k žlto - modrým do vtedy ešte o MFK. Jastrabie oko vtedajšieho trénera Jána Kozáka si všimlo Dudov talent a stále iba 17-ročný futbalista bol povolaný rovno k mužom, do prvého tímu. Košické trávniky ale Ondrej dlho nestačili, pobral sa rozvíjať talent do nového klubu. Legia Varšava neváhala zaplatiť za jeden z najväčších talentov košického futbalu zhruba tristo tisíc Eur. Údajne prihodila pár tradičných poľských krowiek ako poistku.

Šíriť dobré meno sa Ondrejovi darilo aj v Poľsku. Za Legiu odohral 101 zápasov, do kanadského bodovania napísal 16 gólov a 19 asistencií. Veľmi solídne čísla na stále veľmi mladého futbalistu.

Najvýraznejšie meno si ale Ondrej urobil na turnaji EURO 2016 vo Francúzsku. Naskočiť do prvého zápasu Slovenska na turnaji proti Walesu v 60. minúte a vyrovnať ani nie o minútu neskôr je naozaj frajerina. Škoda, že sme nakoniec ten zápas v Bordeaux nezvládli. Bol to ale historicky prvý gól Slovenska na ME, Dudovi ho už nikto nevezme.

Tak a to je zatiaľ všetko, čo som chcel na túto tému povedať. Dúfam, že Ondrejovi  bude zdravie už len slúžiť a že o jednom z najväčších talentov slovenského futbalu budeme ešte určite počuť. A nielen z Berlína. 

Igor Tabiš

Igor Tabiš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár