Pondelkové Tréneroviny - Nový model ligy

06.03.2017 / Richard Hanzlik
Seydouba a Kornel sústreďujú pohľady na loptu. (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Seydouba a Kornel sústreďujú pohľady na loptu. / (photo: SITA/AP Photo/Marko Erd)

Dobrých vecí nikdy nie je dosť, akoby si povedali chalani z Únie ligových klubov a schválili v poradí už 275. hrací model našej najvyššej súťaže. Už chýba iba notárom overený podpis výkonného výboru SFZ, aby sme sa od novej sezóny mohli tešiť na atraktívnejšiu a zaujímavejšiu ligovú súťaž. Už to teda nebude 33-kolová odrhovačka na počesť narodenín Ježiša Krista, prvého amatérskeho futbalistu na svete, ale dvojkolový model s pohonom 4x4.

Na začiatku si každý strihne 22 zápasov. Ťažko je teraz povedať že 11 doma a 11 vonku, keďže zmätok v tom, kto má rozostavaný štadión, rozoranú trávu a komu opitý hospodár na trávnik vysadil repku olejnú je dnes naozaj veľký. Ale potom sa liga rozdelí na 6 šťastných a 6 menej šťastných. Body sa samozrejme prenášajú, pretože liga síce myslí sociálne, ale neni blbá. Tí prví si to rozdajú o majstra, tí druhí zase o zostup. Posledné mužstvo zo skupiny lúzrov automaticky putuje do druhej ligy, predposledné mužstvo hrá baráž s druhým tímom druhej ligy. Ak sa teda v jednom roku nájdu dve mužstvá schopné splniť ligové požiadavky.

O prima tuto však nekončíme. Ak Slovenský pohár vyhrá mužstvo, ktoré sa v ligovej tabuľke umiestnilo do tretieho miesta, čaká nás ďalšia baráž o Európsku ligu. V jej semifinále sa stretne štvrtý so siedmym a piaty so šiestym. Víťazi sa stretnú vo finále. Jeho víťaz potom v prvom zápase predkola Európskej ligy vypadne so súperom z Madagaskaru, ale aspoň zažije výlet a polovica kádra chytí hnačku. Toto je motivačný prvok, aby aj mužstvá zo skupiny o záchranu mali svetlo na konci nedostavaného diaľničného tunela a hrali stále o Európu.

Ak by sa niečo v tomto systéme pokazilo, nastupuje divácke SMS hlasovanie, ktorým nás bude sprevádzať Miloš Bubán. Diváci tak môžu ligové poradie postaviť doslova na hlavu. Šialené. Ak ani toto hlasovanie nesplní požiadavky, nastupuje odborná porota v zložení Dubnička, Golonka, Studenková a k nim nejaká obdarená playmate, ktorá sa dva dni po výhre v súťaži MISS rozišla so svoíim priateľom a dnes žije s úspešným podnikateľom, ktorého miluje z celej svojej duše.

Aby ste si nemysleli, že si z toho robím srandu. Nie, veď dnešný model je nudný ako recepty Kamily Magálovej na STVčke a viac srandy zažije človek aj na chodbe s Plavčanom. Navyše systém baráží o druhú ligu, resp. Európsku ligu už aplikujú aj v Holandsku. Bicykle už sem dorazili, teraz im zoberieme hrací model a o pár rokov aj protipovodňové opatrenia. A keď nás naserú, vymeníme si s nimi celú krajinu. Majú to dokonca aj v Poľsku, krajine, ktorá živí stovky našich futbalistov a krowkami zásobuje celý svet. Sponzorom tejto súťaže by mohli byť Parlamentný bufet, s.r.o. alebo Národná kriminálna agentúra.

Šlágre od Podbrezovej po Moravce

Za sebou máme ďalšie kolo, tentokrát oddychovala Senica. Mužstvo jari, ktoré zatiaľ vyhráva ako dedinská dychovka a čaká na prvého princa na bielom koni, ktorý ho podupe a vyčápe chvostom po zátylku. Šlágrom kola, aspoň podľa postavenia, mal byť súboj Podbrezovej so Žilinou, ale skutočná perlička sa odohrala v Zlatých Moravciach. Okrem toho Prešov pustil body Trenčínu, Ružomberok prekvapil v Dunajskej Strede a Slovan zneškodnil Michalovce.

V týždni vám určite neušla dohrávka 18. kola medzi Michalovcami a Ružomberkom, odohraná v Žiline. Osobne si výhru Ruže prišla pozrieť celá voličská základňa SDKÚ - 150 divákov.

1. FC Tatran Prešov - AS Trenčín 1:2, 805 divákov

Prešov otvoril jar bombasticky ako Matovič tlačovku. Dva zápasy, dve prehry a skóre, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani Arsenal proti Bayernu.  Pridajte si k tomu neutrálnu pôdu v Poprade, ktorá dostáva tak zabrať, že v apríli na nej môže trénovať naša ženijná jednotka simuláciu výstavby mostov vo vojnou zničenej krajine. Hostiť Trenčín, ktorý naposledy nešťastne prehral na Slovane, to vám tri body do tabuľky automaticky nepridá.

Pritom Prešov neodohral zlý zápas, dokázal si vytvárať šance a hlavne ich zahadzovať. Hostia totiž zase raz pricestovali s obranou, ktorá by obstála aj v súťaži Tvoja obrana znie povedome. Mali však šťastie, že dokázali udrieť vždy vtedy, keď to bolo treba. Janga si skočil do sprchy s bilanciou 1+1 a celý Trenčín čaká, kým sa naše futbalové trávniky dostanú na úroveň, kedy už neplatia reči všetkých tímov o tom, že my sme kombinačný tím a na tomto sa nedá inak, len to nakopávať.

DAC Dunajská Streda - MFK Ružomberok 1:1, 5045 divákov

Priznám sa, že som očakával ukončenie ružomberskej remízovej série a ďalšie tri body pre Dunajskú Sobotu. Ale tá rovnako ako v Podbrezovej stratila dva body, navyše proti súperovi, ktorého by mala v bojoch o Európsku ligu preskočiť. Tú však chcú hrať aj Zlaté Moravce, o to viac môže strata bodov mrzieť. Ružomberok si dal očividne za cieľ na jar ani raz neprehrať, ale ani nevyhrať. To by možno aj vyšlo, ak by ich prvého apríla nečakal domáci zápas s Trnavou.

Zápas začal dobre Ľubo Hajdúch, ktorý pri malej domov tak dlho špekuloval, až sa rozhodol vybiť Šafranka. Aj sa mu to podarilo, ale lopta sa odrazila do bránky. Hajdúchovi však nestačilo, za pár minút ho chcel vybiť ešte raz, ale netrafil. Potom prišiel očakávaný tlak domácich, ale gólman hostí si renomé napravil. Keď vo vzduchu visel druhý gól pre domácich, udrel Maslo blafákom po trojhodinovom nákope na bránku domácich. Nikto si ho nevšimol, ešte aj brankára posadil na zadok a zlomil mu pri tom členky. V druhom polčase útočili obidve strany a šancu na šach-mat zahodil v 93. minúte Leoš Mareš.

ViOn Zlaté Moravce - FC Spartak Trnava 0:0, 1082 divákov

Život prináša chvíle, kedy si človek želá, aby dostal Alzheimera a zabudol na to, čo videl. Tento zápas bol takým momentom. Súboj mužstiev, ktoré sa tak báli prehry, že to musel vidieť každý. Jarábek mal takú motiváciu poraziť Trnavu, že by aj sám nastúpil, keby mohol. Trnava už bez Mikoviča, ktorého poslala na nútené práce do Poľska, zase nemala kvalitu na to, aby brala viac ako bod. Ale po dvoch prehrách je to pre klub bez akýchkoľvek ambícií zlatý bod. Radosť divákom priniesli aspoň dve červené karty, na každej strane jedna. Hladík sa už nemohol pozerať na to, ako jeho mužstvo hrá 7 minút presilovku a týmto gestom fair-play-off si získal srdcia fanúšikov po celom svete.

Dokáže Spartak do konca jari streliť gól? Tambe si zabudol gólové kopačky na Africkom pohári národov, kde síce gól nedal, ale aspoň videl hráčov, ktorí to vedia. Samotný zápas priniesol po dve gólové šance na každej strane, ale mužstvá ich zahodili do kukurice s noblesou Fera Mikloška. Podľa mňa je to iba čakanie na gólový uragán, ktorý si odnesú mužstvá počas letnej prípravy. V Červeníku sa už teraz trasú.

ZP Šport Podbrezová - MŠK Žilina 2:2, 2065 divákov

Zápas mesiaca a súboj o to, či liga dostane trocha väčší náboj. Ak existuje v lige mužstvo, ktoré Žiline herne nesedí, je to práve partička spod komína v železiarniach. Ak je Žilina Barcelonou, Podbrezová je Atléticom Madrid, ktoré hryzie a nedá vydýchnuť. Viacerí sme sa však po prvých výkonoch Podbrezovej na jar báli, či zaspíme do polčasu alebo až po ňom. Navyše cez zápas pršalo ako vo Forrestovi Gumpovi, takže všetky predpoklady na nakopávanú. Aké príjemné prekvapenie nás nakoniec stretlo.

Domáci sa nezľakli a dokázali odpovedať aj na Hlohovského gól. Do vedenia išli už po polčase, keď Polievka vykúpal Holúbka do nedeľného vývaru. Už chýbala iba masáž od aziatky. Žiline hra nešla tak, ako na jej rodnom granuláte, kombinácie viazli a bolo jasné, že toto bude ťažké. Vyhrať museli, pretože od Slovanu sa večer čakali iba tri body. Napriek ťažkým podmienkam dokázali aspoň vyrovnať a keby sa na konci hráči medzi sebou aj pobili, bol by to dokonalý zápas mesiaca so všetkým, čo k tomu patrí.

ŠK Slovan Bratislava - MFK Zemplín Michalovce 3:1, 1089 divákov

Prekvapenie sa nekonalo, Slovan ide ďalej, akoby to s tým útokom na titul myslel vážne. Z druhého miesta sa vždy lepšie útočí, hlavne ak ten tlak šikovne prehodíte na lídra. Karty majú vo vlastných rukách, my ideme od zápasu k zápasu. Na pomoc si belasí stiahli aj mladého Srba Damjanoviča z Partizanu Belehrad. Radšej ešte pred Večiti derby, aby sa chalan na Slovensko aj dostal.

Slovan do zápasu nastupoval s vedomím, že ak vyhrá, bodový rozdiel na Žilinu bude iba 7 bodov. Za 20 minút bolo vybavené, o úspechy sa podelili obidva ofenzívne tromfy Vukomanoviča. Michalovce mali v nohách a hlavne hlavách futbalovú tragédiu zo stredy a možno aj preto vyzerali v prvom polčase ako obetný baránok idúci na bitúnok MHDčkou uprostred augustového dňa. Kontaktný gól prišiel už v čase, kedy slovanisti mysleli na 18-minútovú cestu tunelom do šatne umiestnenej na Mladej Garde. O týždeň hrá Žilina v Dunajskej, Slovan v Senici. Kto z koho?