Najlepším squashistom Česka Koukal. Aj po osemnástykrát

07.03.2017 / Tomáš Kolár
Jan Koukal v elegantnej squashovej póze.  (photo: Irena Vanisová)

Jan Koukal v elegantnej squashovej póze. / (photo: Irena Vanisová)

V nedeľu vyvrcholili záverečnými súbojmi majstrovstvá Česka v squashi. Napriek tomu, že v konečnom dôsledku sa v mužskej kategórii presadil najväčší favorit a ikona českého squashu, o prekvapenia rozhodne nebola núdza.

Nečakane Solnický

O najväčšie sa postaral 22-ročný ostravský hráč Jakub Solnický, aktuálna česká šestka. Ten vyradil oboch hlavných vyzývateľov v Česku priam neporaziteľného Jana Koukala, alias Koukiho. Najprv porazil Martina Šveca (3:1) a v semifinále aj momentálnu českú rebríčkovú jednotku, Daniela Mekbiba (3:2). Vo finále potrápil aj nestarnúceho Koukala, ktorý v priebehu turnaja nestratil ani jeden set, ale vo finále čelil naozaj najsilnejšiemu protivníkovi na turnaji. V druhom sete Solnický prehral iba 12:14.

Napriek tomu však fenomenálny Koukal získal už osemnásty národný titul z devätnástich pokusov. Len v roku 2009 sa mu to predovšetkým pre zdravotné problémy nepodarilo.

Majstrovstvá Česka ukázali, že Koukal bude mať čoskoro viac ako dôstojného nástupcu. Viktor Byrtus mal ešte len vo februári 16 rokov, ale napriek tomu predvádza neuveriteľné výkony a žne úspechy nielen na domácej, ale aj medzinárodnej scéne. Za všetky spomeniem februárové víťazstvo na majstrovstvách Česka v kategóriách do 17 a aj 19 rokov, či víťazstvo na Belgian Junion Open 2016. Na týchto majstrovstvách Česka narazil vo štvrťfinále na národnú jednotku Mekbiba, ktorého poriadne potrápil, ale napokon naňho nestačil a prehral 2:3 na sety. Napriek tomu mladý Ostravčan opäť ukázal veľký potenciál.

Aj ženy podľa papiera

V kategórii žien bolo finále potvrdením papierových predpokladov, pretože sa stretli dve najväčšie favoritky Anne Sermová (za slobodna Klimundová) a Zuzana Kubáňová.  Kubáňová potvrdila vynikajú fazónu z tejto sezóny a vo Francúzsku žijúca 26-ročná Sermová sa ani tentokrát majstrovského titulu nedočkala. Pri neprítomnosti Fialovej , ktorá má zdravotné problémy a Kollárovej (tehotenstvo) jej ho tentoraz vyfúkla Zuzana Kubáňová, pre ktorú to bol premiérový triumf na národnom šampionáte. V dramatickom finále porazila Sermovú 3:2, 11:9 v rozhodujúcom sete.

Už v stredu začína národný šampionát aj na Slovensku. Dajú sa predpokladať podobne napínavé a vyrovnané boje, v ktorých dúfajme nebude núdza ani o prekvapenia.