Bláznivý večer na Nou Campe: Fraška, kolaps PSG a Barcelona, ktorá vstala z hrobu

09.03.2017 / Michal Mácsai
Messi a Neymar.  (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Messi a Neymar. / (photo: SITA/AP Photo/Emilio Morenatti)

Kto zaspal, nepozeral, alebo nestihol, na smrteľnej posteli bude preklínať dôvod, pre ktorý odvetu osemfinále Ligy majstrov na Nou campe včera nevidel.

Barcelona - Paris Saint Germain 6:1 (0:4)

V časovej chronológií tri týždne dozadu parížsky klub znásilnil Barcelonu v priamom futbalovom prenose. Štyri:nula na góly, 10:1 na strely na bránu a nasadenie, ktoré zdvíhalo všetkých fanúšikov zo sedačiek. Okrem barcelonských, tých zdvíhalo od hnevu.

Svet sa rozdelil na dva tábory. Jeden presvedčený o schopnostiach trénera Emeryho a postupe PSG. Druhý o schopnosti hráčov Blaugranas otočiť aj zdanlivo beznádejný stav. Postúpiť po prehre o štyri góly nedokázal v Lige majstrov zatiaľ nikto, Barcelona by bola prvá, keby na prvý pohľad nemožný obrat uskutočnila. 

Sám som patril k tým, ktorí po prvom zápase chválili do nebies parížskych futbalistov a geniálneho trénera. Šanca, že by Barcelona napriek všetkému postúpila, určite nejaká bola. V Paríži im skrátka nevyšiel zápas, môže sa stať. Ale reálne? Parížania by museli spáchať kolektívnu samovraždu. 

Yes, we can

Predzápasové Obamovské heslo barcelonských sa zdalo byť skôr zbožným želaním, ako možnou realitou. Keby sa rýchlo dali gól a do polčasu pridali ešte aspoň jeden...snívali rojkovia. Zvyšok sú už, ako sa hovorí, dejiny. Zapísané zlatými písmenami do análov Kataláncov.

Nie som fanúšikom Barcelony ani španielskeho futbalu, možno budem kritickejší.  Tri góly padli po takých chybách obrancov PSG, ktoré sa v takomto zápase jednoducho stať naraz nemôžu. Ďalšie dva po fraškoidných penaltách, z ktorých pískať sa mala maximálne jedna. Aj o nej bude Borbély László pochybovať celú noc a my s ním. Päťminútový nadstavený čas prišiel viacerým neprípustne dlhý. A tak ďalej, a tak podobne. 

Na druhej strane úžasný kúsok Neymara z priameho kopu, záverečný tlak smrteľne silný. Túžba po niečom obrovskom hmatateľná aj cez svietiacu obrazovku, človek ani nemusel byť na Nou Campe. 

Keď bolo po päťdesiatich minútach 3:0 pre Barcelonu, misky sa zdali byť preklopené už na jej stranu. Cavani najprv otriasol žrďou aby o chvíľu zakmásal sebavedomím domácich zdanlivo zlatým gólom. Keď bolo ešte päť minút pred záverečnou 3:1, v nemocnici v takých prípadoch vypínajú prístroje a pozostalí prijímajú kondolencie. 

Pomohol kolaps

Taká obrovská výhra by nebola možná bez obrovského kolapsu. Ten parížsky sa tuším ani nedá dosť dobre opísať. 

88´ Gól, 4:1. Pekný, škoda, že len kozmetický. Čo by bolo, keby Cavani neznížil... 

91´ Penalta! Neymar, gól! Ešte bude šanca na posledný útok. Možno dva.

95´ Opäť Neymar, tentoraz center. Sergi Roberto zabieha za obranu, jedným dotykom zráža brankára do kolien a Merčiakov góóóóóól zobudil aj tých, čo pri už zaspali. 

Histórii bude jedno, koľko pokutových kopov Suaréz s Neymarom nafilmovali. Ak sa z dna postavíte na kolená, aby vás znova tvrdá rana poslala do hrobu no napriek všetkému dokážete z neho vstať, zaslúžite si športovú nesmrteľnosť. 

Kto iný to mohol dokázať ako klub, v ktorého strede je Lionel Messi? 

Michal Mácsai

Michal Mácsai

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár