Babské kopačky: MDŽ oslávili futbalistky výhrou na turnaji v Chorvátsku

10.03.2017 / Martin Ferianec
Klaudia Fabová (vľavo) hrala vlani v lete ešte za U 19, teraz sa už posunula do A-výberu Slovenska. (photo: SITA/Martin Havran       )

Klaudia Fabová (vľavo) hrala vlani v lete ešte za U 19, teraz sa už posunula do A-výberu Slovenska. / (photo: SITA/Martin Havran )

Futbalový svet momentálne žije monštróznym obratom Barcelony. Pre mnohých vraj reklama na futbal. I zlá reklama je reklama. V tom prípade súhlasím. Teátro niektorých individualít v mojich očiach skôr przní futbal a znechucuje zážitok z inak peknej hry. Budem sa opakovať, ale ženský futbal je úprimnejší. Iný, ale úprimnejší. Nechajme preto analýzu hereckých výkonov na internetových trénerov naprieč svetom a my sa budeme venovať našej ženskej verzii. Možno neposkytuje vždy radosť a pôžitok ale správny zážitok áno.

Od poslednej rany našou kopačkou do vášho displeja sa znova čo-to udialo. Ženy opustili teplo lokálnych paluboviek a užívajú si jarné slniečko. V ligových kruhoch vrcholí príprava na jarnú časť tichom pred búrkou. Zato v národných výberoch to žije. Ženy stihli dva výlety do Španielska a Chorvátska, 19-tku zobral tréner vyvenčiť sa do Srbska.

(Ne)vydarené Španielsko

Ešte koncom januára sa partia dievčat okolo trénera Pakuszu vybrala na tréningový kemp do Španielska. Áčko sa momentálne nachádza v procese prestavby. Z časti je dôvodom početná dlhodobá maródka reprezentačných stálic. Z časti potreba zapracovať nové hráčky, ktorým začína byť mládežnícky výber vekovo malý. Úlohou kempu a všetkých najbližších zrazov je zapracovať jednotlivé diely tímovej mozaiky do jednoliateho celku. Ideálne funkčného. Prípravné zápasy boli skôr o získavaní skúseností pre našu omladinu. O výsledky nešlo, ale dve prehry 0:3 s Fínskom a 0:2 veľmi na duchu nepridajú. Na duchu babám pridal aspoň tréner, ktorý vyjadril spokojnosť, že sústredenie splnilo účel. Tréner má vždy pravdu, hovorieval mi kedysi tréner.

Obľúbená Istria

Posledný týždeň sa niesol v duchu prípravných medzištátnych turnajov. Pre naše dievčatá vyvrcholil symbolicky na MDŽ. Ženská futbalová špička si dala zraz v USA a Portugalsku. Za morom v konkurencii štyroch z piatich najlepších tímov sveta vyhrali Francúzky. V Portugalsku najlepšie kopali Španielky. Druhý výkonnostný sled sa stretol na Cypre a z úspechu sa podľa facebooku Cinzie Zehnder radovali Švajčiarky.

Nám sa ušiel turnaj Istria Cup v Chorvátsku. Nemôžeme povedať, že za trest. Naše reprezentantky si zaslúžia istoty a turnaj v Umagu je jednou z nich. Hrali na ňom piatykrát. A úprimne, tím sa nachádza vo fáze, kedy skôr naberie nové herné návyky a systémy proti súperom vlastnej výkonnostnej triedy, ako so súpermi kde by počet nabehaných kilometrov často krát prevyšoval počet dotykov s loptou.

Priestor dostala opäť široká plejáda hráčok. Na ihrisku sa zapracúvajú mladé hráčky k skúsenejším. Ako je to mimo ihriska presne odhadnúť neviem, selfíčka na sociálne siete pribúdajú akoby bol tím rozdelený na mladosť a skúsenosť.

Apropo sociálne siete, to je vynález. Vďaka nim sa rodičia nemusia obávať o svoje ratolesti počas zrazu. Presnú polohu doloženú fotografiou udávajú dievčatá častejšie, ako keď sú doma.

Ale vráťme sa k futbalu. V základnej skupine sa dievčatám podarilo uhrať bezgólovú remízu so Severným Írskom, keď tŕňom v kopačke bola hlavne koncovka. Vydreté víťazstvo so Slovinskom stálo veľa síl a tri zranené hráčky. Posledným súperom v skupine bol Taiwan. Naše baby boli v úlohe jasného favorita, no niektoré mali v pamäti divokú prehru 4:5 spred troch rokov. Na zvládnutie úlohy stačil jeden gól a znamenal víťazstvo v skupine.

Darček k MDŽ si dievčatá dali v podobe finálovej výhry 2:0 nad Bosnou a Hercegovinou. Pozitívom je iba jeden inkasovaný gól, celkové víťazstvo a fakt, že konečne sa strelecky presadila hráčka nastupujúcej generácie Líšková. Z mladých nádejí si slušnú porciu minút v nohách priniesli Mikolajová, Fabová aj Maťavková.

Srbská 19-tka

Výber mladých futbalistiek do 19 rokov zobral tréner Petrovič do Srbska, oplatiť minuloročnú návštevu súperkám. Pravda s úplne inou osádkou, než ktorá s nimi hrala v Dunajskej Lužnej. Ani v týchto zápasoch nešlo prioritne o výsledky, no tajiť ich nemá zmysel. Jedna výhra 2:1, jedna prehra 4:3. Pri hľadaní pozitív začneme slušnou potenciou v útoku a skončíme faktom že v odvete sa baby nezložili ani za stavu 0:4. V záverečnej 15-minútkovke stihli trikrát pokaziť domácim hráčkam náladu.

Krátko z domova

 • Medzitým sa skončil druhý ročník futsalovej ligy žien
   
 • Titul obhájila Myjava pred Bystrickým SLC a Žilinou
   
 • Víťazky brali tiež cenu pre najlepšiu strelkyňu a hráčku ligy
   
 • Vyhlásili aj najlepšie futsalistky roka
   
 • S výberom Allstars futsalovej ligy sa zhodovalo iba jedno meno, na treťom mieste Sluková
   
 • Vyhlásenie pre zmenu futbalovej 11-tky bude budúcu stredu
   
 • Neviem načo, vy ste si tú svoju zvolili už u nás, všakže
   
 • Keď môžeme mať dve Missky, budeme mať aj dve ligové 11-tky
   
 • Či postavia Zámky do súťaže aspoň jednu, stále nevedno
   
 • Na prestupovom trhu je živo ako pred domom smútku
   
 • Verejne sa chváli posilami Bardejov, kam pribudla Gréta Hviščová
   
 • Liga i pohár sa nám slimačím tempom blížia, tak si chystajte hlasivky na tribúny
Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár