Pondelkové tréneroviny - O tom ako Slovan k titulu prišiel

13.03.2017 / Richard Hanzlik
Radosť belasých. (photo: SITA/Martin Mednansky)

Radosť belasých. / (photo: SITA/Martin Mednansky)

Päť bodov. To je dnes náskok Žiliny na čele tabuľky. Pred odstúpením Myjavy to bolo 12 a 17 na Slovan, po potvrdení odchodu malého Spartaka sa zúžil na 10 (12 na Slovan) a bol to práve MŠK, ktorý na odchod klubu z územia slivovice doplatil najviac. Tibor Rostas by napísal, že za všetkým je Slovan, ktorý najprv vyprovokoval hráčov Myjavy v zápase, a potom utiahol finančné kohútiky jej majiteľom, čoho výsledkom bolo odhlásenie zo súťaže. Straty bodov so Spartakom boli samozrejme tiež zámerné, aby mala Žilina pocit dostatočne veľkého náskoku, ktorý sa v zimnej pauze jemne scvrkne, ako keď Boris v Thajsku narazí na malé špinavé tajomstvo miestneho playmate.

Jarná časť je stále mladá ako prapravnučka Zdenky Studenkovej, ale Guľovci v nej dokázali stratiť už sedem bodov. Najprv ich prefackala Senica, na čo odpovedali porážkou Zlatých Moraviec. Ale dve remízy v Podbrezovej a Dunajskej Strede niečo o mužstve hovoria. Navyše si k tomu pridajte vypadnutie zo Slovnaft Cupu v Skalici, kde by mali problém aj so škoricovým trdelníkom. Guľa môže hovoriť, že sú to len čísla, ale to si v tejto krajine môže dovoliť iba Kaži s jeho grafmi. Už to navyše nie je tá jednoznačná Žilina, ktorá ponižovala súperov počas jesennej časti ligy. Je to tým, že jej súperi už nemajú čo stratiť a vymenili obranné barikády za trochu ofenzívnejší herný prejav, na ktorý nie je obrana MŠK zvyknutá? Alebo je to psychika jednoznačného lídra, ktorý už nemôže nič získať a ak to pokazí, bude na smiech? Píše sa aj o tom, že ihriská po celej krajine nie sú v takom stave, aby na nich mohla Žilina predvádzať svoju technickú hru, ale to zase neospravedlňuje počet inkasovaných gólov. Alebo ich dostihol syndróm nekonečnej zimnej prestávky, počas ktorej vypadli z Rytmusa?

Na druhej strane je Slovan, ktorý do jari vstupoval s tým, že už nemusí získať titul, pretože strata bola príliš veľká. Napriek tomu mužstvo ozdravil, odišli nejaké tie drevá a prišiel Kóňa s Vittekom. Jeho hráči stále hovoria o tom, ako sa nepozerajú na tabuľku, všetko má v rukách Žilina a oni len idú od zápasu k zápasu. Len žiadny tlak chlapci, že? Všetky svoje jarné zápasy vyhral, navyše Trenčín porazil ako v lige, tak aj v pohári, kde zostali najväčším favoritom na víťazstvo. Všetci sme na jeseň pasovali Žilinu za jednoznačného a zaslúženého majstra, ale ako dni plynú, začínam mať pocit, že útok z druhého miesta môže Žilinu už čoskoro nepríjemne prekvapiť. A to by bola škoda pre mužstvo, ktoré v zimnej prestávke očividne stratilo svoj víťazný flow.

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 2:2, 5152 divákov

Súboj dvoch, ktorí si v týždni prežili ťažký rozvod so Slovnaft Cupom. Kým Dunajskú doma zložil Poprad, Žilina zlyhala v Skalici. Viac otrasení vyzerali byť domáci, ktorí zabudli na to, kto chcel pred rokmi nasadnúť do tankoch. Kašov gól vyzeral až veľmi jednoducho. Keď navyše Škvarka zvýšil na 2:0, obrana domácich vyzerala ako bránky na superG. Hojra.doc už nemalo čo stratiť a hnané plnou kulisou začalo Žiline podkurovať. Raz to vyšlo ešte do polčasu, a tak aj Dušky Radolský v štúdiu očakával zaujímavý druhý polčas.

V ňom začali lepšie domáci, ktorí Žilinu napádali už pri rozohrávke a keby bolo na nich, nepustia ju ani domov. Dirigent z lavičky, Csaba Laszlo, sa za druhý polčas nabehal viac ako Jano Kozák mladší za celú svoju kariéru. Na škodu domácich im tento nápor ovocie neprinášal, pretože robili viac chýb ako rozhodcovia v Lige majstrov a v tomto ročnom období sa všetko ovocie aj tak dováža. Až prišiel jeden polocenter, ktorý trafil ruku obrancu a na svete bola penalta, ktorá zápas uzavrela. Napriek tomu, že obidve mužstvá chceli vyhrať a dali do toho všetko. Dôkazom bol Filip Hlohovský, ktorý pri svojom šprinte v 90. minúte vyzeral, ako keď vás nadúva na prvom rande, ale nemôžete tomu dať voľný priebeh. Bodaj by ale takýchto zápasov bolo v lige čo najviac. Ani raz ma nechytil mikrospánok, čo by mala byť pri našej lige veličina sledovanosti.

FK Senica - ŠK Slovan Bratislava 0:1, 1096 divákov

A rozprávke je koniec. Senica našla premožiteľa v zápase, ktorý prehrať vôbec nemusela. Stále však platí, že gól z hry na jar ešte nedostala, rovnako ako Spartak, ktorý do tohto kola žiadny gól nedal a ktovie, ako to je na tréningu. A či vôbec nejaké sú, keďže namiesto tréningového centra stojí centrum nákupné. O všetkom podstatnom v zápase rozhodol zákrok rodáka z Bratislavy, ktorý v Senici hosťuje zo Žiliny, Šušolíka. Náhoda? Nemyslím si. Ilumináti opäť ovplyvňujú chod našej ligy. Najprv nám sem poslali Borbélyho, potom Papavasilia a teraz toto. Čo bude ďalej? Vypnú Merčiakovi mikrofón?

Slovan nebol v zápase lepší, ale loptu mal v moči viac. Pre belasých to bol už tretí zápas za 10 dní, čo je pre našich športovcov nadľudský výkon. Ako od nich vôbec môžeme požadovať takéto mrhanie silami, ktoré potom chýbajú počas týždňa a oni tak musia presedieť hodiny pri kávičke, lebo jednoducho nevládzu. Predstavte si, že by vás šéf nútil takto drieť. Čavrič ale v 20. minúte nejaké sily našiel a rútil sa do obrany domácich ako nemeškajúce, nezrušené a nepokazené ICčko, ktorému cestu pred cieľovou stanicou ukončil Šušolík. Vittek sa nemýlil a keď v druhom polčase Brigant zahodil najväčšiu šancu Senice, liga dostala náboj.

MFK Ružomberok - 1. FC Tatran Prešov 5:0, 1226 divákov

Ružomberok konečne ukázal, čoho je doma schopný. Prešov zničil bez zľutovania a hosťom už z Ministerstva financií prišla faktúra na uhradenie dane z nehnuteľnosti. Platiť ju bude celé mužstvo okrem brankára Ferenca, ktorý zabránil ďalším, minimálne piatim, gólom. Do polčasu hostia Hajdúcha videli iba raz, a to v momente, kedy mužstvá vychádzali z kabíny. Od toho momentu mal Ľuboš 45 minút len pre seba. Stihol si nakúpiť na víkend a s dcérou si odskočil do kina. Na druhej polovici ihriska  zatiaľ Lačný zahodil tri superšance, ale do kabín sa išlo aj tak za stavu 2:0.

V druhom polčase sa počítalo ďalej. Ružomberku chutilo a Ferenc si zachytal naozaj dosýta. Loptu lovil len trikrát, ale Lačný by ho v sobotu neprekonal, ani keby zostali dve hodiny po zápase sami dvaja na ihrisku. Domáci však majú Faška alebo Gála-Andrezlyho, ktorí Miloša zaskočili. Hosťom chýbalo viacero zranených hráčov a ich náskok na poslednej priečke bezvýznamnej tabuľky naberá pomaly výrazné rozmery. Prešova by sa dnes nezľakli už ani škorce vo vinohrade a z tábora solivaričov sa čoraz viac ozývajú hlasy o tom, ako sú chlapci radi, že sa na to Myjava vybodla. A či vôbec v tej lige aj o rok zostanú. SFZ by malo počkať so schválením nového modelu súťaže. Ono tá orientácia na mladíkov sa môže veľakrát vymknúť z rúk. Vypadnutie z ligy je však vždy lepšie ako trestné stíhanie.

AS Trenčín - MFK Zemplín Michalovce 4:1, 2142 divákov

AS odštartoval svoje domáce turné naozaj slušne. Predskokana mu nerobil I.M.T. Smile, ale prišli chlapci od Michaloviec, ktorí patria na ihriskách súperov medzi obľúbenú skupinu. Aj keď moc nevyhrávajú, divákom to nevadí.  Diváci znesú veľa, aj Kulyho. Trenčín vypadol cez týždeň z pohára a ak chce hrať v lete niečo iné ako stolný futbal na Seneckých jazerách, musí zabrať v ligovej tabuľke. Do konca zostáva nejaké to kolo, takže trojbodová strata na štvrtú priečku je zanedbateľná.

Zápas začali hostia veľmi dobre a udreli domácim na citlivú strunu. Lenže, bola to struna na dotyk háklivá a naladila domácu partičku viac ako dobre. Už do polčasu bolo po zápase, rezultát 4:1 by udržal do konca zápasu proti Michalovciam možno aj PSG. Ševelovi sa navyše začali zastreľovať ďalšie pušky a tragický úvod sezóny ešte nemusí na Považí nič znamenať. Michalovce síce do zápasu nastúpili, ale okrem počtu hráčov na hracej ploche sa domácim nevyrovnali v ničom inom.

ZP Šport Podbrezová - FC Spartak Trnava 0:1, 1534 divákov

Nedeľa večer je najzákernejšia časť týždňa. Nie preto, že je to mláďatko pondelkového rána, ale z dôvodu futbalových pikošiek, ktoré nám v poslednom zápase kola pripraví Fortuna liga. Odborníci zápas už pred výkopom hodnotili štyrmi mikrospánkami z piatich a tip vyšiel. Podbrezová nechcela byť tou prvou trubkou, ktorá Spartaku dá pričuchnúť ku gólu. Hosťom sa z gólovej neschopnosti smiali už aj v Opoji a Karhan tak vytiahol eso z rukáva - majstra Afriky Roba Tambeho. Pred týždňom nehral, lebo zohnal víkendový pobyt v Kamerune za super cenu a nechcel, aby mu prepadol.

Teraz však rýchlo zistil, že Podbrezová nie je Egypt a ešte do polčasu ho vymenil Yilmaz. Predtým si domáce publikum búchalo hlavu o stenu pri závare pred Jakubechom a obľúbilo si Jirku, ktorý zahodil aj to málo, čo si Trnava vypracovala. Druhý polčas bol presne o gól menej zlý ako ten prvý. Šťastie a lopta si sadla na hlavu Yilmaza, a potom to Spartak zavrel. Predsa len je to tréningové nákupné centrum na niečo dobré, každý obchod sa raz denne musí predsa zatvoriť. Rovnako urobil aj Jakubech, ktorý vychytal dve gólofky a v autobuse cestou domov tak mohol sedieť vpredu. Podbrezovský sen sa otriasa v základoch.