Sokoli a sokolíci: Pekná výhra Pekaríka a mrznúci Mak

Robert Mak sa asi na repre zraz teší, zahrá si viac ako v klube. (photo: SITA/Monika Zaťková)

Robert Mak sa asi na repre zraz teší, zahrá si viac ako v klube. / (photo: SITA/Monika Zaťková)

Aj počas nedávneho víkendu sa futbalovým Sokolom a sokolíkom aspoň občas darilo.

Piatok (10.3.2017)

Pravidelnú rubriku odštartujeme navlas rovnako ako pred týždňom. Filip Hološko v Austrálii napreduje ako tamojšia kengura – strieľa góly a jeho tím vedie tabuľku. Jeho siedmy ligový gól proti tímu Central Coast Mariners bol jediný v zápase a mal cenu troch bodov.

V derby dvoch najúspešnejších talianskych mužstiev odohral Juraj Kucka zhruba tridsaťpäť minút. Nakoniec rozhodol gól z 96. minúty keď Juventus premenil (sporne) nariadenú penaltu a zdolal AC Miláno na svojom štadióne 2:1.

Dánsky mančaft FC Nordsjaelland rozobral na svojom štadióne tím Silkeborg (5:1). Na ihrisku bol pri tejto deštrukcii aj Stanislav Lobotka. „Stanley“ odohral sedemdesiat minút.

Róbert Pich si momentálne pripadá v Slasku Wroclaw asi ako Alexis Sanchez v Arsenale Londýn. Nech sa snaží ako chce, je na to zrejme sám. Jeho mužstvo vyfasovalo aj v tomto kole Ekstraklasy štyri góly. Robo strelil dva góly, no nakoniec z toho bolo prehra 3:4 na domácom štadióne proti Piastu Gliwice. Na druhej strane sa aspoň potešila štvorica našich legionárov vo farbách Piastu – Martin Bukata (66 minút na ihrisku), Patrik Mráz (0+1), Lukáš Čmelík (lavička) a Dobrivoj Rusov (lavička). Medzi víťazov sa zaradil ešte aj Matúš Putnocký z Lechu Poznan. Jeho tím zdolal Arku Gdynia na jej ihrisku vysoko 4:1 – v domácom drese prišiel na ihrisko v druhom polčase aj Miroslav Božok.

V talianskej Primavere sa ukázal v dobrom svetle ďalší nádejný mladý sokol. 17-ročný stopér Filip Vaško skóroval pri víťazstve svojho Udinese 2:1 na ihrisku Bari.

Vo Fenerbahce Istanbul podobný príbeh ako minulý týždeň. Martin Skrtel odohral celý zápas, Miroslav Stoch fandil svojmu tímu niekde pri televízii. Fenerbahce nakoniec vyhralo na ihrisku Alanyasporu 3:2.

Sobota (11.3.2017)

Fantastické víťazstvo si v Bundeslige pripísala Hertha Berlín aj s našim Petrom Pekaríkom. Slovenský „Philipp Lahm“ odohral na kraji obrany celý zápas – Hertha doma zdolala Borussiu Dortmund 2:1. Ondrej Duda pre údajne svalové zranenie fandil iba z tribúny.

V mestskom derby Janova alebo ak chcete v Derby della Lanterna bola úspešnejšia Sampdoria aj s našim Milanom Škriniarom. Ten odohral celý zápas, vzadu to spoľahlivo čistil a tak z toho bol nakoniec výsledok 1:0 pre hostí a cenné tri body do tabuľky.

V bulharskej Parvej lige má zatiaľ najviac pušného prachu Marek Kuzma. Jeho šiesty ligový gól zabezpečil tímu Cherno More aspoň bod za domácu remízu s Botevom Plodiv 1:1.

V českej lige prežíva nováčik z Karvinej doslova pohodovú sezónu, o tom by vám mohli niečo porozprávať aj naši legionári. V zápase na ihrisku Jihlavy zvíťazila Karviná 4:2 – Marek Janečka si do kanadského bodovania pripísal štatistiku 1+1, Pavol Jurčo, Branislav Pindroch Matej Rakovan (Jihlava) sa museli uspokojiť len s lavičkou náhradníkov.

V sobotu v poľskej Ekstraklase najviac zaujal brankársky súboj Libora Hrdličku proti Dušanovi Kuciakovi. Víťazne z tohto súboja vyšiel nakoniec prvý menovaný – Ruch Chorzow si doma poradil s Lechiou Gdansk 2:1. Na ihrisko sa v druhom polčase dostal aj Lukáš Haraslín, no prehre Lechie nedokázal zabrániť. Neúspešný víkend majú na svojom konte aj naši borci z Termalicy – Dávid Guba, Samuel Štefánik, Roman Gergel, Patrik Mišák a najnovšie už aj Martin Mikovič boli pri prehre 1:0 na štadióne Wisly Plock.

V Rusku dokázal uhrať cenný bod FC Orenburg na pôde Rubinu Kazan (0:0). V drese hostí odohral skoro celých deväťdesiat minút Michal Ďuriš.

V Amerike si pripísal svoj druhý štart v MLS Albert Rusnák ml. Jeho Real Salt Lake ale prehralo na ihrisku Chicago Fire 0:2.

Nedeľa (12.3.2017)

Marek Hamšík odohral vo farbách SSC celý zápas. Neapol doma porazil Crotone rozdielom triedy 3:0. Marek svoj pobyt na ihrisku spríjemnil aj vybojovanou penaltou pre svoj tím. V Serii B má za sebou celkom schopný víkend aj 21-ročný Martin Valjent. Jeho Ternana zvádza boj o udržanie v druhej najvyššej talianskej lige asi ako Braňo Mojsej s alkoholom - no aspoň sa snaží. Navyše cez víkend porazila v šesťbodovom zápase o udržanie celok Trapani výsledkom 2:1. Verme, že náš mladý sokolík a jeho spoluhráči si po sezóne povedia „sme čistí“ (a tú ligu zachránia samozrejme).

V Dánsku si cez víkend pobehal na ihrisku deväťdesiat minút Ján Greguš. Jeho Kodaň stále kraľuje dánskej lige ako Adela Banášová nášmu šoubiznisu – preto z toho bolo domáce víťazstvo 2:0 proti Esbjergu a neohrozená pozícia na čele tabuľky.

Hovoriť o dobrých časoch v Rusku momentálne nemôže Róbert Mak. Ten počas januára nedostal šancu v súťažnom zápase od prvej minúty. Tentokrát premrzol šesťdesiat minút na lavičke, ďalších tridsať na ihrisku a keď k tomu berieme do úvahy aj prehru 0:1 v Perme, nemáme mu zatiaľ čo závidieť. O čosi viac dôvodov na radosť má ale Norbert Gyömbér. Ten debutoval v základnej zostave Tereku Groznyj. Debut mu vyšiel natoľko, že jeho tím udržal čisté konto a uhral bezgólovú remízu na pôde tohtoročného účastníka Ligy majstrov či momentálne Európskej ligy FK Rostov.

Pondelok (13.3.2017)

Pondelok priniesol v Poľsku priamu konfrontáciu ďalších slovenských legionárov. Na jednej strane Jaroslav Mihalík, Erik Jendrišek, Tomáš Vestenický Milan Dimun (Cracovia Krakow) na strane druhej Martin Polaček Ján Vlasko (Zaglebie Lubin). Tento súboj ale víťaza nemal, oba tímy brali po bode za remízu 1:1. Zo spomínaných sokolov do zápasu nezasiahli iba Vlasko a Dimun.

V Turecku sa z lavičky prizeral Matúš Bero ako jeho Trabzonspor dokonale otočil zápas na ihrisku Belediyesporu a zvíťazil 3:1. Ján Ďurica momentálne pauzuje pre zranené väzy v ľavom kolene. V Rumunsku odohral osemdesiat minút Adam Nemec, jeho Dinamo Bukurešť odštartovala play-off skupinu o titul iba remízou na ihrisku Viitorulu 0:0. V Izraelskej najvyššej lige sa predstavil aj Erik Sabo. Jeho Beitar Jeruzalem ale podľahol úradujúcemu majstrovi Hapoelu Beer Sheva 1:2 na jeho ihrisku.

Včera nominoval reprezentačný tréner Slovenska Ján Kozák dvadsaťštyri Sokolov na najbližší kvalifikačný zápas F-skupiny o MS 2018 proti Malte (26.marca). V nominácii sa okrem tradičných mien objavili aj dvaja „fortunaligisti“ – Kornel Saláta (ŠK Slovan Bratislava) a Jakub Holúbek (MŠK Žilina).