Tipsport liga playoff preview. Nuda, alebo po rokoch niečo lepšie?

16.03.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Michal Handzuš bojuje o svoj prvý titul v našej lige.  (photo: SITA/Jakub Julény)

Michal Handzuš bojuje o svoj prvý titul v našej lige. / (photo: SITA/Jakub Julény)

Prvé kolo playoff býva v našich končinách dosť nudné. Odkedy odišiel zo súťaže Slovan, do semifinále sa len raz prebojoval tím mimo prvej štvorky po základnej časti. Poprad ako nasadená päťka porazil pred dvoma rokmi Zvolen 4:3 na zápasy, legendárny siedmy duel rozhodli samostatné nájazdy keď z hry gól nedal nikto. Inak to šlo presne podľa papierových predpokladov. Za posledné tri sezóny sa okrem tej jednej dramatickej série iba raz hralo na šesť zápasov a aj po nich postúpil favorit.

Bude to teraz inak? Rozmeňme si všetky štyri série tak trochu na drobné. Aj dnes nazývame kluby slovenskej ligy najkrajšími názvami ich bohatej histórie. 

Iskra Smrečina Banská Bystrica (1.) - Newcastle United (Nové Zámky, 8.) 

Najlepší tím skutočnej ligovej tabuľky vs Najlepší tím posledného Ľadovo ostrého rebríčka. Navyše dva kluby, ktoré majú na pomery celkom netradičný štýl. Taký, ktorý vynikne v playoff. Baranov sme videli hrať pod Vladom Országhom neslovenský hokej už vlani, Nové Zámky našli svoj recept a zloženie kádra až na poslednú chvíľu. Do vyraďovačky sa ale po skvele zvládnutom rozhodujúcom zápase v Trenčíne prešmykli. Každá výhra ktorú uhrajú odteraz, bude nadplán. Mohlo to dopadnúť v prvom kole aj horšie. 

Nováčik nemá čo stratiť. Švédsky gólman je výraznou oporou, pred ním korčuľuje zmes legionárov (Saarinen, Kuchkin) a skúsených domácich harcovníkov (Kytnár, Hudec). Tréner Mikeš dokázal dať mužstvu sebavedomie a tvár, keby si Bystrica mohla vyberať, po Nových Zámkoch by dobrovoľne asi nesiahla. 

Barani sa ale nemôžu z titulu svojej dominancie pozerať po súperových dresoch. Sú takí dobrí, že by sa im to ani nepatrilo. Ak si pôjdu svoje, presadia sa. V základnej časti ukázali najlepšiu presilovku a zároveň najlepšie oslabenie spomedzi všetkých tímov, niekde tam treba hľadať príčinu ich najvyššieho nasadenia. Špeciálne tímy sú často v playoff kľúčové, ak si v nich podržia formu, nemajú sa čoho báť. 

Vzájomné zápasy v základnej časti: 5 - 1, posledné štyri sa ale skončili o gól. 

Najdôležitejší Baran: Tomáš Surový (C). 

Najdôležitejší Novozámčan: Joakim Lundstróm (G)

Predikcia: Bystrica v šiestich dobrých zápasoch.

Plastika Nitra (2.) - Poprad-Tatry (7.)

Obhajca cestu za dvanástimi výhrami potrebnými na udržanie trofeje v Nitre musí na začiatok premôcť Kamzíkov z Popradu. Nebude to také ľahké, aspoň na našich stránkach nie. Poprad sa stal po príchode Marcela Ozimáka na trénerskú lavičku našim čiernym koňom. Ak sa im podarí čo si myslíme, že by mohlo, stanú sa v playoff dokonca čiernym Kamzíkom.

Nitra dala zo všetkých najviac gólov, v playoff to ale býva zradné. Prvá lajna musí zabrať tak, ako zaberala vlani a v základnej časti, hoci už bez Lalibertého. Indián Blackwater s Marekom Slovákom budú musieť dať dva-tri góly v každom zápase, inak to na Rusmi vystuženú defenzívu Popradu stačiť nemusí.

Tatranci v poslednom zápase základnej časti v Nitre prehrali 1:2, všetky tromfy ale z rukáva neťahali. Predtým bodovali trikrát po sebe a len zhodou okolností sa vyhli Košiciam.  Poprad veľa gólov nedáva, ale ani nemusí dostať. Ak udržia v každom zápase ich počet na úrovni troch-štyroch verím, že môžu prekvapiť. 

Vzájomné zápasy v základnej časti: 4 - 2

Najdôležitejší Corgoň: Marek Slovák (C) a každý hráč prvej lajny. 

Najdôležitejší Kamzík: Marcel Ozimák (T)

Predikcia: Poprad v šiestich prekvapivých zápasoch. 

VSŽ Košice (3.) - Martimex Martin (6.)

Ešte pár týždňov dozadu to vyzeralo, že trápiace sa Košice s trénerom Čadom narazia v prvom kole na Poprad a s hanbou vypadnú. Medzitým ale poslali zo Steel Arény pána trénera kade ľahšie, mužstvo prebrali klubové legendy Marcinko s Bartánusom a to sa prebralo aj na ľade. Tri zápasy, štrnásť gólov. Pekne. Navyše im osud prihral do cesty na prvé kolo najpriateľnejšieho súpera, aspoň čo sa histórie týka. Aj tej aktuálnej, v sezóne Košice neprehrali s Martinom ani raz. 

Síce sa Železiari budú musieť zaobísť bez Laca Nagya, toho koňar zo zápasu v Žiline v prvom kole na korčule nepustí, aj tak ale majú o triedu lepšie mužstvo ako súperi. V bráne sa vyrysoval ako jednotka Habal (najviac shotoutov v súťaži), niekto už tie góly vpredu dá. Postačia aj dva, tri na zápas. 

Martin má na druhej strane najviac smoly, koľko jedno mužstvo môže za jednu sezónu absorbovať. Žltačka, kontumácia kvôli kamerám, a tak ďalej, a tak podobne. Oceľový klinec do rakvy ročníka 2016-17 pribil fakt, že v prvom kole playoff musia hrať proti VSŽ. Nečudoval by som sa, keby najviac objednávok na first minute dovolenky prišlo práve z Turca. Šancu v sérii majú len ak sa zbláznia ich brankári. 

Vzájomné zápasy v základnej časti: 6 - 0, trikrát sa predlžovalo

Najdôležitejší Železiar: Jakub Suja, náhradný strelec. 

Najdôležitejší Marťan: Michal Dzubina, Mathieu Corbeill (G)

Predikcia: Košice v piatich rýchlych zápasoch. 

Slovena Žilina (4.) - Lokomotíva Bučina Zvolen (5.)

Každý čaká najvyrovnanejšiu sériu v sérii týchto dvoch a podľa všetkého oprávnene. Zaujímavý bude trénerský súboj Milan Jančuška - Peter Mikula, obaja veteráni ligových lavičiek veľmi dobre vedia čo robia. Preto by to mohla byť nielen vyrovnaná, ale aj kvalitná séria. 

Žilina má výhodu domáceho ihriska, na ktoré by mohli konečne prísť aj diváci. Najmä keď futbalisti stále spia zimným spánkom. Klobáska je na zimáku v Žiline výborná, hokej v playoff bude takisto. Hovorkovci hrajú pekne tvrdo, do tela (Laca Nagya koňar ešte stále bolí). Jančuška dokáže svojich motivovať, Vlci do poslednej sekundy každého zápasu hryzú ako o život. Možno sú favoritmi, len im to nehovorte. Nechcete ich zbytočne dráždiť. 

O Zvolene sa síce hovorí, že má ofenzívneho talentu na rozdávanie, keď Rytieri chcú, vedia hrať aj takého českého "zanďoura," až sa naňho nedá pozerať. Dôkaz nechali v Steel Aréne na slávnostnom zápase pred jedenástimi dňami. Prípravu na vyraďovačku berú vážne, ponaháňali aj Baranov celkom solídne. Nikoho neprekvapí, keď sa Klhúfek a spol. prestrieľajú do semifinále.   

Vzájomné zápasy v základnej časti: 4 - 2, na Zvolen to Žilina celkom vedela zahrať. 

Najdôležitejší Žilinec: Marek Hovorka (C)

Najdôležitejší Rytier: Pavel Klhúfek (S)

Predikcia: Žilina v siedmich zápasoch.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár