Ženy WTA sú z formy

17.03.2017 / Tomáš Tomeček
Angelike sa veľmi nedarí.  (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Angelike sa veľmi nedarí. / (photo: SITA/AP Photo/Aaron Favila)

Pomaly uplynie prvá tretina turnajov WTA a situácia je v skutku zaujímavá. Väčšina tenistiek top 5 má problémy zbierať úspechy, body sa z rôznych dôvodov príliš nedarí zbierať nikomu okrem Karolíny Plíškovej, toho času svetovej trojky.

Dominika Cibulková (5)

Najlepšia slovenská tenistka histórie (od pondelka, kedy sa pozrie na 4. miesto rebríčka WTA) prežíva zatiaľ zvláštnu sezónu. Po minuloročnom grandióznom úspechu na Majstrovstvách sveta sa prepadla do takzvaného priemeru širšej špičky. Minimálne čo sa výsledkov týka. Tento rok je jej turnajovým maximom zatiaľ účasť v 3. kole na práve prebiehajúcom Indian Wells, rovnaké kolo uhrala v Dohe.

Za najcennejší skalp možno považovať dvojsetovú výhru nad Ruskou Vesninovou a víťazný „trojseťák s Pavľučenkovou. S Anastáziou dokázala Domča vybojovať minimálne set v posledných štyroch zápasoch, tri z nich premenila na celkové víťazstvo. Na Indian Wells žiaľ nie. Nad Elenou Vesninovou Dominika dominuje na hardoch, pri bilancií kompletných zápasov 4:0 nestratila ani set. Zápas v Dubaji v roku 2009 Dominika skrečovala za stavu 0:1 na sety, tak ho nepočítame.

Tohtosezónne prehry však vzbudzujú obavy. Hráčky ako Cornetová, Makarovová a Putincevová by mali byť pre našu tenistku pri jej terajšom postavení predkrmom, nie poslednou večerou. Dominika napriek vlažnému zápasovému skóre v mladej sezóne (8:6) neupadá na duchu a ani na postavení. Ostatné tenistky top 5 hrajú asi ešte horšie.

Simona Halepová (4)

Napríklad Rumunka. Momentálne je Halepová kapitolou sama o sebe. Tohtoročné maximu má účasť v druhom kole v Shenzene a Indian Wells. Doterajšia bilancia negatívna 2:3 a k tomu jeden skreč. Úpadok Simony môžeme dátovať k zápasu s Dominikou na MS WTF v Singapure – Dominika vyhrala na nulu a postúpila zo skupiny. Podobne, ako Kerberovú, Halepovú porážajú mladé pušky. Konjunhová, Siniaková, Rogersová a Mladenovičová a sú tenistky s potenciálom zatiaľ tak akurát na top 20.

Angelique Kerberová (2)

Nemka má na sebe ťarchu zodpovednosti nepustiť Serenu späť na trón. Očividne ale nie je vo svojej koži, naposledy dostala naložené od Vesninovej a ani zápasy predtým neboli to pravé orechové. Jej doterajšia bilancia je 9:6, len o zápas lepšia, ako má Dominika. Obavy môže mať predovšetkým z Eliny Svitolinovej už s ňou prehrala v sezóne 2017 dvakrát. Porazila ju aj ďalšia mladá puška trénujúca v Trnave, Daria Kasatkinová. Hráčky na východ od Slovenska očividne nebudú obľúbenými súperkami Angeliky.

Serena Wiliamsová (1)

Neobletuje všetky turnaje ako za mlada, čo je logické. Trend sa môže u nej ešte stupňovať, treba jej dopriať. Aj tak má bilanciu 8:1, vrátane výhry na Australian Open bez straty setu. V semifinále porazila z čista jasna postúpivšiu Lučič-Baroni, vo finále staršiu sestru. Piaty grandslam v Indian Wells Serena vynechala a odhlásila sa aj z Miami, bude zaujímavé pozorovať v akej sile sa na kurty vráti a či predtým v rebríčku padne.

Hráčky o ktorých sme dnes písali by sa mali rýchlo spamätať. Onedlho ich môžu nahradiť nastupujúce kométy na čele so Svitolinovou, Muruguzovou, alebo veteránka Kuznecová. Na druhej strane vyrovnanosť či už v mužskom alebo ženskom tenise môže športu priniesť potrebný kyslík do krvi.