Po San Reme nemôže mať Kwiatkowski na Slovensku žiadneho fanúšika

19.03.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Michal Kwiatkowski počas jedného zo starších pretekov. (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Michal Kwiatkowski počas jedného zo starších pretekov. / (photo: SITA/AP Photo/Christophe Ena)

Milan - San Remo je prvou veľkou cyklistickou klasikou jarnej sezóny. Vyhrať takú je na úrovni výhry v etape na Tour de France, aspoň tak sa môže javiť fanúšikom, ktorí čítajú správy zo sveta dvoch tenkých kolies. Marcové San Remo sú najdlhšie preteky roka, ak sme dobre rozumeli komentátorom Eurosportu. Bez deviatich 300 kilometrov v sedadle, sedem hodín je strašne veľa.

San Remo 2017 vyhral Michal Kwiatkowski z tímu SKY. Vyhral ale spôsobom, po akom nebude už nikdy u nás mať žiadneho fanúšika. Slováka ošmekol ako na trhu v Nowom Targu. Peter Sagan preto skončil znova druhý, nikto nevie skončiť druhý vzrušujúcejšie. 

Kto je Michal Kwiatkowski

Dvadsaťšesťročný Poliak z dedinky Dzialyň je výborným, navyše všestranným jazdcom. Inak by nejazdil v najlepšom cyklomančafte na svete. Skôr, ako si Peter Sagan privlastnil dúhový dres majstra sveta, ho rok potil práve Michal Kwiatkowski. Okrem toho vyhrá na jar typicky jednu Klasiku. Darí sa mu to posledné štyri roky, od Strade Bianche 2014 cez Amstel Gold Race 2015 a E3 Halerbeke 2016 po znova Strade Bianche v tomto roku. 

V sobotu k nim pridal prvý Monument. Pred 108. ročníkom pretekov po talianskych cestách tak patril nepochybne k okruhu favoritov. 

Ako si Sagan povedal, že vyhrá

Kwiatkowski možno jazdí za SKY, Sagan je ale BOH. Vážne, takú skratku má pri svojom mene v tejto sezóne na grafike Eurosportu. Môže za to - okrem faktu, že jeho športová osobnosť je nadpozemských rozmerov - skutočnosť, že preteká z BOra - Handsgrohe. Skratka BOH, skrátka Boh. Všetko sedí.

(Slovenský, športový) Boh z BOH si v sobotu povedal, že San Remo vyhrá. Nebude to ale ľahké, Monument sú "šprintérske" preteky. Sám Sagan pred nimi povedal, že Miláno - San Remo sa nejazdí ťažko, je len veľmi ťažké vyhrať. Bodaj by nie, ak sa do cieľa vrúti celý balík, šanca slovenského jazdca klesá. Sú v ňom oveľa väčší špecialisti na finišovanie galusku pri galuske. 

Po 285 kilometroch v sedadle tak Peter znova, ako to urobil už nespočetne veľakrát, nastúpil a pelotónu šesť kilometrov pred koncom jednoducho odišiel. Na jeho hák sa vládali zavesiť len dvaja jazdci. Julian Alaphilippe a Michal Kwiatkowski. Keď sa začali spúšťať kľukatými ulicami San Rema v poslednom technicky náročnom zjazde s náskokom necelých pätnásť sekúnd, bolo zrejmé že vyhrá jeden z nich. 

Priznanie Poliaka

Poliak Kwiatkowski sa podobne za Saganom vyviezol na jar už tretíkrát. Strade Bianche pred troma rokmi a Halerbeke vlani vyhral preto, že pred koncom vsadil na Saganov únik v závere pretekov. V roku 2014 ukázal silnejšie nohy a v poslednom kilometri Slovákovi s prehľadom ušiel, vlani na Halerbeke ešte ako-tak striedal, hoci väčšinu z 30 kilometrov úniku odšliapal na čele uniknuvších hádajte kto. 

V San Reme vyhral Kwiatkowski zatiaľ najbezočivejšie. Odkedy unikli, vystriedal na čelo presne raz, možno na sto metrov. Keď Sagan videl že z neho nič nebude, uvedomil si, že to bude znova na ňom. Ťahal dvoch "takticky vyspelých" borcov až na pásku, na nej ho o centimeter a pol predného kolesa Poliak prešprintoval.

Včerajší víťaz a jeden z najlepších jazdcov profi pelotónu sa tak vlastne priznal. Spôsob, akým sa k výhre v San Reme dopracoval za neho povedal, že ani bývalý majster sveta, skvelý a dôležitý jazdec najlepšieho tímu sveta si neverí ísť so Saganom do súboja jeden na jedného. Vie, že keby boli v úniku aktívni rovnako, v cieli by nemal šancu. Inak by striedal a nevozil sa šetriac sily na posledných dvesto metrov. 

Tak si to užite, Michal. Na Slovensku pri takom spôsobe jazdy budete mať ešte menej fanúšikov, ako českí hokejisti. Na fakte, že Sagan je najlepším cyklistom súčasnosti vaša výhra nič nemení.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár