Sokoli a sokolíci: Martin Škrtel, hviezda Môj stopér sóluje lepšie, ako tvoj

Tam pôjdeš! Nie, tam! (photo: SITA/AP Photo)

Tam pôjdeš! Nie, tam! / (photo: SITA/AP Photo)

Nový pondelok znamená nový súhrn toho najlepšieho, čo vykopali slovenskí Sokoli a sokolíci na futbalových trávnikoch.

Piatok v Turecku, Poľsku a Bulharsku

V piatok vyhral ocenenie „Môj stopér sóluje lepšie ako tvoj“ Martin Škrtel. Terminátor v domácom zápase Fenerbachce proti Konyasporu predviedol to, čo ho zdobilo v mladšom doraste na hrote útoku. Zaskočení ostali aj jeho spoluhráči, až po záverečnom hvizde si uvedomili, že na vlastnom štadióne nakoniec prehrali 3:2.

Bol to krásny gól, uchvátil aj komentátorov jednej tureckej televízie, ktorá ale nemá práva na vysielanie priamych prenosov:

V skutočnosti Martinove sólo vyzeralo takto:

Iné radosti mal cez víkend Miroslav Stoch, ktorý sa už môže popýšiť statusom „otecko“.  V piatok mu totiž jeho priateľka porodila syna – gratulujeme!

To v Poľsku sa riešia úplne iné veci. Konkrétne v Slasku Wroclaw uvažujú nad zavedením slova Pich ako synonyma k slovu gól. Áno presne tak – Róbert Pich znova úradoval. Pichol ho tam tretí zápas po sebe, celkovo skóroval na jar už piaty gól. Navyše Slask konečne vyhral (na ihrisku Termalicy Nieciecza 2:1).

V Bulharsku si zasa Dušan Perniš povedal, góly cezo mňa neprejdú. Bolo z toho čisté konto a tri body pre jeho tím Beroe Stara Zagora po výhre 3:0 v Montane.

Sobota Taliansko, Turecko, Poľsko a Izrael

V sobotu pripomenul Martin Bukata svojmu Piastu Gliwice, že by nebolo od veci zotrvať v Poľskej Ekstraklase aj ďalšiu sezónu. Jeho otvárací gól zápasu nasmeroval jeho tím za troma bodmi v zápase Gliwice 3, Arka Gdynia 2.

Čo sa týka ostatných sokolov tak iba tak stručne: Juraj Kucka dozeral na víťazstvo AC Milána proti Janovu (1:0) celých deväťdesiat minút na ihrisku. Matúš Bero si vychutnal z víťazstva Trabzonsporu nad Galatasarayom (2:0) iba posledných päť minút na ihrisku.

V Izraelskej lige zaknihoval Beitar Jeruzalem aj s našim Erikom Sabom najtesnejšie víťazstvo 1:0 na ihrisku Maccabi Petah Tikva. Čo som sa dočítal, tak fanúšikovia Beitaru si nášho reprezentanta na sociálnych sieťach nevedia vynachváliť.

Nedeľa Bulharsko, Česko, Nemecko a Dánsko

Poďme na nedeľu, tá bola na góly našich Sokolov priam plodná. Najprv sa v Bulharsku vyznamenal Marek Kuzma – dva stihol streliť v priebehu troch minút. Vďaka tomu zvíťazilo jeho Cherno More na ihrisku Burgasu 3:1. Zahanbiť sa nenechal ani kapitán Levski Sofia Roman Procházka. Ako správny kapitán otvoril skóre zápasu a Levski doma vyhralo nad Botevom Plovdiv 2:0. Inak Procházka ma na konte sedem ligových gólov, Kuzma už osem.

V Česku si zasa otvoril streleckú účet sokolík z 21-ky Adam Zreľák. Skóroval dvakrát a jeho Jablonec sa doma príliš s Jihlavou nezapotil (5:0). K výhre Viktorie Plzeň prispel presným zásahom aj Marek Bakoš. Viktoriáni brali z ihriska Karvinej všetky tri body (3:2).

Pozitívnou správou môže byť pre nezaujatého slovenského fanúšika aj to, že László Bénes už okúsil čaro Bundesligy. Na posledných desať minút zápasu vybehol doma proti najväčšej nemeckej značke, Bayernu Mníchov. Bavori nakoniec tesne vyhrali 1:0.

Na reprezentačný zraz môže prísť od ucha k uchu vysmiaty Stanislav "My Sen" Lobotka. Stanley odohral opäť celý zápas, jeho Nordsjaelland si pripísal tretiu ligovú výhru v rade po výsledku 2:1 na ihrisku Midtjyllandu.