Košice, budíček. Už dávno nie sú roky deväťdesiate

24.03.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Ďalší gól v sieti Košíc. (photo: SITA/Milo Fabian)

Ďalší gól v sieti Košíc. / (photo: SITA/Milo Fabian)

V Košiciach sa potrebujú zobudiť. Hokej, ktorý znova predvádzajú v playoff Tipsport ligy je dávno prežitý, okukaný a starý. Nič sa v porovnaní s vlaňajškom nezmenilo, je to ešte horšie. Takto pred rokom cez nich do finále celkom presvedčivo prešla Banská Bystrica, teraz sú jeden zápas od vyradenia o kolo skôr. Vo štvrťinále s Martinom. Martinom!!! 

Nesedia čísla ani očný dojem

Z posledných desiatich zápasov v playoff - od spomínanej vlaňajšej série s Baranmi z Bystrice - majú VSŽ za sebou tri výhry a sedem prehier, strelili púhych 14 gólov a dva majú započítané ako víťazné po nájazdoch. Ešte aj kluby ktoré vypadávajú z ligy majú gólový priemer dramaticky vyšší, ako jeden a pol gólu na zápas. Najmenej strelených gólov v základnej časti mal Liptovský Mikuláš, 2,46. O jeden na zápas viac, ako dávajú Košice vo vyraďovačke.

Keď o niečo ide, VSŽ zrádza archaický štýl hokeja deväťdesiatych rokov, ktorým hrajú. Prestarnutému kádru tridsiatnikov síce vládnu legendárne mená (Bicek, Bartoš, Jenčík), zúfalo a bytostne mu ale chýba mladá, moderná krv. Spoliehať sa, že klub z biedy vytiahne Ladislav Nagy sa ukázalo ako vratká taktika. Poľovačka na najlepšieho hráča ligy bola úspešná, koleno jedného zo Žilinčanov ho vyradilo z hry na štvrťfinále a to vlastne stačí. 

Košický hokej v playoff neprejde ani cez očnú kontrolu. Pozerá sa na to jednoducho zle. Stále si točia to svoje, prihrávky v rohoch, komplikované rozohrávky, kombinácie do bezvedomia. Hrajú do šírky a do hĺbky, všetko len nie priamočiaro. A do tela. A pred bránkou. Nečudo, že v štyroch zápasoch proti Martinu strelili šesť gólov zo 141 striel, z toho štyri v prvom zápase.

Oveľa efektívnejšie a modernejšie hrajúci Martin vystrelil iba 112-krát a aj tak vyhráva 3:1 na zápasy. A aby som nezabudol, bez Nagya sú nulové aj presilovky, teda pardón, jeden gól zo 17 príležitostí sa podarilo ušmudlať. 

Tréneri a Koyš

Ani tradičná košická výmena trénera krátko pred koncom základnej časti nepomohla. Neurobili to prvýkrát, v minulosti nový impulz hráčov nakopol a aspoň trochu sa zmátožili. Tréner Tomko tak tuším aj získal jeden zo svojich titulov. Teraz sa za lavičku postavili klubvé legendy osemdesiatych rokov Marcinko s Bartánusom, no nezmenilo sa nič. 

Možno uvoľnili ruky obrancom, ktorí sa občas zvezú za bránku súpera, inak ale hrajú rovnako. Nevedia reagovať na fyzickú hru súpera, nedokážu ho dostať pod tlak. Dokážu ale tradičného protivníka ukážkovo podceniť. Po ľahkej výhre na úvod série a góle v prvej minúte druhého zápasu si asi už mysleli, že sú v semifinále. Odvtedy dali za 179 minút takmer troch zápasov jeden nič neriešiaci gól, prehrali všetky tri. 

Na druhej strane Martinčania po ihrisku lietajú, neboja sa zrážok, rozmýšľajú, ako najjednoduchšie dostanú puk pred bránku Habala. Vždy, keď má puk mladý Koyš, fanúšikovia Košíc musia dostať strach. Hrozí, že keď aj nedá gól, aspoň prudko prihrá do skrumáže pred bránou, ošalí, alebo rovno zrazí na zem obrancu, prípadne si vypýta faul. Takého hráča jednoducho v drese VSŽ niet. David Šoltés sa snaží, ale nie je to to isté. 

Chce to poriadnu zmenu

Zdá sa, že Košice šokujú slovenský hokejový svet a po prvýkrát po sto rokoch nebudú v semifinále. Paradoxne to môže byť impulz, ktorý hokej na východe potrebuje.

Dlhodobý trend budovania tímu na skúsených hráčoch pochádzajúcich z minulého storočia sa snáď skončí. Signál, ktorý každý rok dávajú fanúšikovia v Steel aréne tým, že ich chodí stále menej, môže byť vyslyšaný. Starí hráči, hoci legendárni, sú v Košiciach opozeraní. Pomer mladosti a seniority by sa mal vymeniť.  

V súčasnej zostave nie je už možné zmeniť ani status quo aktuálnej štvrťfinálovej série, nieto ešte smerovanie hokeja pod značkou VSŽ. Mužstvo dosahuje každý rok horšie výsledky, na tribúny chodí čoraz menej divákov. Budúcnosť košického hokeja si pýta dramatickú zmenu filozofie. Adekvátnu letopočtu, v ktorom sa nachádzame.

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár