Babské kopačky: Titul chcú dvaja, vypadnúť nikto

24.03.2017 / Martin Ferianec
Jedenástka roka 2016 v ženskom vydaní.  (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Jedenástka roka 2016 v ženskom vydaní. / (photo: SITA/Ivan Kopčáni)

Vážene dievčatá a ženy. Úvodom tohto listu mám pre Vás jednu výzvu. Máte radi Mareka Hamšíka a chcete aby Vás s ním fotili? Staňte sa futbalistkou roka. Hláste sa u najbližšieho trénera. Ideálne čo najskôr, Marek anketu nebude vyhrávať večne. Dominike Škorvánovej sa podarilo byť najlepšou už šiestykrát. Momentálne by však hociktoré z ocenení vymenila za zdravú nohu, keďže rozšírila kolektív zranených reprezentantiek. Momentálne majú viac členov, než Kelly Family.

S týždňovým predstihom si svetlá pestrofarebných reflektorov vychutnali i ligové dievčatá. Slávnostné vyhlásenie bolo elegantné, malo šmrnc vážnosti. Samozrejmosťou sú sladké rečičky vedenia o dôležitosti a mieste ženského futbalu na Slovensku. Sladkosť v ústach sa rozplynie keď zistíte, že jeden z funkcionárov nehlasoval. 

Potešiteľné je, že pri stolíku nazvanom PRESS som nesedel sám. No keď sa ma kolega opýtal asi štvrtý krát ktorá je tá brankárka a tretí krát na Mikolajovú, cítil som sa zvláštne. Aspoň viem že sme na TakUrčitee stále lídrom v oblasti ženského futbalu.

Výsledky boli viac-menej bez veľkého prekvapenia. Vo veľkej miere kopírovali naše/vaše hlasovanie z novembra. Viac hlasujúcich, viac rozumu, hovorí redakčné príslovie. Dievčatá si podobnú slávnosť každopádne zaslúžia.

Prichádza ligová jar

Za rokom minulým sa už ohliadli všetci kompetentní, je čas pozerať dopredu. Ticho pred búrkou skončilo, nech sa blýska pred bránkami a pršia góly. Jarná časť ligy sa začína cez víkend, je najvyšší čas pozrieť sa čo nové vo futbalových šatniach. O informácie sa podeillo všetkých desať klubov, vyslovujem im obrovské poďakovanie.

Nové Zámky

Začneme klasicky, tak ako ma dedo učil čítať noviny. Odzadu. Nove Zámky sa na chvoste tabuľky potácali celú jeseň ako Braňo Mojsej cestou domov z krčmy. Zimu venovali doplneniu kádra, podľa slov prezidenta klubu Petra Bábina doplnením vlastných hráčok z juniorky. Uvidíme ako to zvládnu napríklad Vnuková a spol., prechádzať v 40-tke z juniorky do žien býva náročné. Cieľom je samozrejme záchrana.

Michalovce

Iné starosti chcú mať u nováčika na Zemplíne. O nejakej záchrane nechcú ani rozmýšľať. Plán je skúsiť sa šplhať tabuľkou smerom do jej stredu. Pomôcť by mala príprava zameraná na kondičku a odstraňovanie herných nedostatkov. Veď ako inak. Po hernej stránke bol badať progres najmä na turnaji Spišanka cup, ktorý vyhrali. V kabíne okrem jedného príchodu vetry neduli.

Trenčianske Teplice

Prinášame ďalší diel seriálu Čo nového Mrázikovci. Z Teplíc hlásia, že sa majú fajn, čo je len a len dobre. Z tímu odišli Bogorová a Havrilová. Príchody nám zatiaľ hlásené neboli. Kolektív sa síce zúžil, ale zato o to viac utužil. Uvidíme či to bude stačiť na to aby sa ženy posunuli v tabuľke na priečky, na ktoré sú z historického pohľadu zvyknuté. My im to prajeme lebo majú pre diváka najpríjemnejšie prostredie. Odporúčam navštíviť osobne.

Myjava

Možno ani neviete, ale nechýbalo veľa a baby z Kopaníc nemuseli do jarnej časti ani nastúpiť. Jedným z navrhovaných trestov pre odstúpenie mužov bolo vyradenie všetkých tímov dospelých, čiže i žien, z jarných bojov. Našťastie sa nestalo. A ženy sa naplno pripravovali. Doliečovali mnohé zranenia a možno našli liek na boľavú koncovku. Bogorová dala na jeseň sama len o dva góly menej ako Myjava dokopy. Okrem nej vymenili jednu obrankyňu z Moravy za inú s rovnakým trvalým pobytom. Snáď v plnej sile sa predstavia okrem ligy i v pohári.

Šaľa

Rovnako príjemné starosti v podobe účasti v dvoch súťažiach si užije i Šaľa. Kým svieti na začiatku zápasu na tabuli 0:0, určite zbrane neskladajú ani proti Slovanu. Káder sa na prvý pohľad oslabil. Odišli Koleničková s Kubátovou a smerom do žien len juniorky. Ale viete, čo dokáže predviesť mladá krv. Príprava prebehla v štandardnom režime vonku. Prípravné zápasy si spestrili duelmi proti chlapcom.

Banská Bystrica

O najväčšej zmene v kádri a vlastne jedinej, už viete. Chládeková, najlepšia ligová brankárka podľa výsledkov SFZ i našich, odišla do Švajčiarska. O brankársky post sa v Bystrici strachovať nemusia. Do bránky sa vracia Tišliarová. Čerstvá futsalová vice-miss a reprezentačná jednotka v hale. Ak jej to pôjde medzi veľkými žrďami rovnako ako medzi malými, vôbec netreba meniť známu zaužívanú taktiku.

Nitra

Najväčšou zmenou medzi nitrianskymi ženami je muž. Príchodom nového trénera zavial jemný prievan i v kabíne. Pozitívne je, že hlavne smerom do vnútra. Prišli vyššie spomínaná Kubátová zo Šale a Čopíková z bratislavského Slovana. Príprava nič priekopnícke nepriniesla. Tréningy, kondička a prípraváky. Taká tá zimná klasika na slovenský spôsob.

Žilina

Žilinčanky sú síce tretie s iba 4 bodovou stratou ale veľké ramená sa robiť nesnažia. Hlavná snaha bude udržať bronzovú pozíciu čo by so 6 bodovým náskokom uhral i mužský Slovan bez kopania penált. Počas zimy hrali baby veľa v hale, Sluková pobrala ocenenia vo futsale i futbale a od radosti ju z toho bolí noha. Dúfajme, že bude do zápasu fit. Zmenu v kádri si so Slovanom medzi sebou vybartrovali. Jančová do Žiliny, Bačová do Slovanu.

Bardejov

Bardejov je momentálne klub s najväčším potenciálom v ženskom futbale. Prvý na Slovensku pochopili, že vybudovať značku stojí peniaze. Ak sa v mužskom futbale snažia kluby profesionálny futbal robiť na amatérskej úrovni, projekt Bardejov ženy je živý príklad, ako robiť amatérsky futbal na úrovni profesionálnej. Veľa zanietených ľudí na čele s pánom Kuľkom, ktorému sa pre baby podarilo vybaviť skoro všetko čo chcel, možno okrem príchodu Ivety Neveďalovej (musel som). Trénerským zázemím, aké majú v "Bardyjove" u nás nedisponujú ani profi kluby. Tlačovka dala koncu náročnej prípravy patričný punc. Na nej sme sa okrem príchodov, ktoré sme spomínali cez zimu (Dimitrijevič, Hviščová) dozvedeli, že cieľom je titul. Akoby nie, keď sú od neho v tabuľke od neho vzdialené len o skóre. Súperov v príprave lovili hlavne v poľských vodách a na sústredení v Prahe.

Slovan

Rovnaký sen ako východniarky, len s aktuálne lepšími východiskovými podmienkami, snívajú na opačnom konci republiky. Slovan patrí k favoritom tradične. Posilám sa venovali hlavne v letnom období pre potreby kvalifikácie Ligy majsteriek. Drobné korektúry ale nastali aj v zime. Okrem odchodov o ktorých ste už čítali prišli okrem Bačovej aj Páleničková Pálenčíková. Prípravu trávili ako väčšina ženstiev v posilke, tréningy a zápasy si dávali podľa možností dvojfázovo. Prípraváky prispôsobili lokalite hlavného mesta, väčšinou hrali proti súperkám z Rakúska a Českej republiky. Titul chcú rovnako ako Bardejov, len bez tlačovky.

Predtucha autora

Pri všetkej úcte k bardejovským Partizánkam sa v aktuálnej sezóne titul podarí uhrať belasým. Pôvodne som chcel vysvetliť, čo ma k odvážnemu názoru vedie napriek tomu, že prvenstvo akosi viac želám babám na východ. Dôvody, prečo sa pri ich titule bude písať až rok pána 2018, si vysvetlíme pred vzájomným zápasom o pár týždňov. Ak sa budem mýliť, budem len rád, podľa mňa si ale Slovan tohtoročný titul postráži.

Pozvánka na kolo číslo 10

O každom sa popísalo myslím výdatne, preto predkladám pozvánky dnes len ako sa povie bodovo. Cez víkend si dajte povolený dezertík v podobe zápasu ženskej ligy aj vy.

Nové Zámky – Žiliny 25.3. o 13:00

Nitra – Bardejov 25.3. o 13:00

Banská Bystrica – Michalovce 26.3. o 12:00

Myjava – Šaľa 26.3. o 13:00

Trenčianske Teplice – Slovan BA 26.3. o 13:00

Pozvánka na slovenský pohár – semifinále

Slovenský pohár žien sa prepracoval až do semifinálových bojov hraných na odvety. Do nich žreb prisúdil Myjave obhajkyne z Bardejova. Prvý zápas sa odohrá v stredu na myjavskom štadióne o 15:00. V rovnakom čase má výkop prvý zápas druhej dvojice, do ktorej nalosovali slovanistické derby. Slovan Duslo Šaľa proti Slovanu Bratislava. Favoriti sú viac ako jasní, v dvojzápasoch by si mali postup postrážiť. Ostáva čakať či nás niekto z outsiderov prekvapí. 

Martin Ferianec

Martin Ferianec

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár