Sokoli a sokolíci: Veľké veci a dobré správy

03.04.2017 / Igor Tabiš
Obrázok, ktorý ste doteraz nemohli vidieť. Peter Pekarík oslavuje svoj prvý gól v drese Herthy. (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Obrázok, ktorý ste doteraz nemohli vidieť. Peter Pekarík oslavuje svoj prvý gól v drese Herthy. / (photo: SITA/AP Photo/Michael Sohn)

Po krátkom zlete v repre dresoch sa Sokoli a Sokolíci rozleteli do klubov, ktoré ich živia. Ako sa im darilo cez víkend?

Piatok - Veľké veci

Piatok sa pre slovenského fanúšika futbalu niesol v štýle veľkých vecí. Aj keď niektorých ľudí na Slovensku po cover verzii „We are the world“ od našej hudobnej smotánky už neprekvapí skoro nič, v oblasti futbalu sa pre nezaujatého Slováka predsa len niečo našlo. Peter Pekarík si totiž v nemeckej Bundeslige otvoril strelecký účet!

Áno – znie to neuveriteľne no Peky sa dočkal. Prišlo to po ôsmich sezónach, presne v 151. súťažnom zápase v Bundeslige. Diváci na Olympijskom štadióne boli svedkami, ako sa Peky dostal k odrazenej lopte v 16-tke a s rozvahou no zároveň nekompromisne napálil loptu k pravej žrdi. Keď lopta dorazila do siete, Pekarík ostal trochu zaskočený a na znak toho zodvihol obe ruky hore. O sekundu neskôr mu už ale došlo, čo vlastne vystrojil a ako správny profesionál sa šiel okamžite podeliť o radosť z gólu so svojim trénerom na lavičku. Škoda, že Hertha nakoniec doma podľahla Hoffenheimu 3:1.

Pekyho gól bol zrejme nielen ozdobou piatkového večera, ale aj najkrajší moment našej rubriky počas tohto víkendu. Z ostatných Sokolov sa v piatok ešte vyznamenal Matúš Putnocký so svojim čistým kontom v Ekstraklase (túto sezónu už trináste). Pre slovenského gólmana to znamená zároveň vyrovnanie 24-ročného klubového rekordu Lechu Poznaň. Na rovnaký počet čistých kont sa zmohol ešte v sezóne 1992/93 vtedajší brankár Lechu Sidorczuk.

V Dánsku odohral Stanley Lobotka plných deväťdesiat minút za Nordsjaelland a bol pri víťazstve 2:0 nad tímom Lyngby.

Sobota - Marek Bakoš, spasiteľ

V sobotu sa ocitol v českej najvyššej lige v úlohe spasiteľa Marek Bakoš. Pre Plzeň vybojoval aspoň bod proti Tepliciam v 88. minúte zápasu, keď vyrovnal na konečných 2:2. Viktoriáni v zápase dokonca prehrávali o dva góly. Najsmutnejší ale ostal po zápase slovenský tréner Plzne Roman Pivarník. Vedenie ho po remíze definitívne odvolalo z postu hlavného trénera. Blbé, zvlášť na 1.apríla.

Nedeľa - Samé dobré správy

V nedeľu potvrdil v rumunskej najvyššej lige úlohu kanoniera opäť Adam Nemec. Jeho gól (deviaty v sezóne) ale nakoniec nestačil v mestskom derby keď Steaua zdolala Dinamo Bukurešť 2:1.

Z Turecka iba pozitívne správy, týkajúce sa Ďuricu a Bera. Ďurica odohral po svojom zranení plných deväťdesiat minút, Bero strávil na ihrisku sedemdesiatpäť. Keď sa k tomu priráta famózna forma ich Trabzonsporu, bolo z toho ďalšieho víťazstvo, už štvrté v rade.

Najväčšou hviezdou nedele bol Marek Hamšík. Neapol privítal v derby zápase lídra tabuľky Juventus. Marekiaro vyrovnával v šesťdesiatej minúte na konečných 1:1. Nekompromisná strela z vnútra 16-tky a bez šance ostal aj legendárny Gianluigi Buffon. K rekordu slávneho Diega Maradonu je tak Marek znova o čosi bližšie.