Sto rokov za opicami

09.04.2017 / Denis Bohumil Schvarcz
Kukláči vs fanúšikovia. (photo: SITA/Milo Fabian)

Kukláči vs fanúšikovia. / (photo: SITA/Milo Fabian)

Keby sme dnes vymenili fanúšikov niektorých hokejových a futbalových klubov za opice trvalo by sto rokov, kým by sa zvieratá začali správať tak úboho. 

ČoTiŠibe víkend

Ešte sa síce neskončil, druhý aprílový víkend si už po sobote zaslúžil prívlastok ČoTiŠibe. Fanúšikovia viacerých slovenských ligových tímov zjavne vyhlásili preteky O najväčších primitívov. Vyhlásiť víťaza sa radšej nepokúšajme.

S prejavmi priaznivcov viacerých klubov sú problémy dlhodobo. Jednou vecou sú vulgarizmy na zápasoch, druhou správanie, ktoré je za každou hranicou, ktorú je možné tolerovať. Po zápasoch v Žiline a Dunajskej Strede má slušný fanúšik znova chuť na emotikon, v ktorom si zajac Tuzki udiera hlavu o virtuálnu stenu. Dookola. 

Od Bratislavy cez Nitru a Žilinu do Detvy

V Detve urobil víkendové preview domáci prezident barážového klubu. Poslal novinárov po prehre s Liptovským Mikulášom kade ľahšie a vulgárne sa rozčuľoval nad faktom, že zápas pískal rozhodca z Trenčína. Nebol to jeho prvý vypípaný incident, za ten už dostal pokutu tisíc Eur a prísľub, že za najbližší exces zaplatí trikrát toľko. Ani to ho neodradilo. Pán Ľupták je členom Výkonného výboru SZĽH. ČoTiŠibe?!

Futbaloví Slovanisti si urobili výjazd do Dunajskej Stredy. Ostro sledovaný zápas na novom pološtadióne vysielali aj v maďarskej telke a hrozilo, že južní susedia uvidia v priamom prenose reklamu na slovenskú políciu. Papierové predpoklady sa naplnili do bodky. Zakrytí šálmi, vyzbrojení inteligentnými slovnými prejavmi a pyrotechnikou, belasí šľachtici vydržali vo svojom sektore robiť neporiadok len prvú štvrťhodinu. Potom ich odtiaľ vytlačili ťažkoodenci. Odniesli si to sedadlá a zariadenie štadióna, sektor hostí bol ešte na starej tribúne. Múdro. 

V Žiline vyvrcholila semifinálová séria fanúšikovského primitivizmu v hokeji. Už vo štvrťfinále proti Zvolenu domáci mudrlanti hádzali pivo po hráčoch hostí, proti Nitre to bolo ešte horšie. Olej do ohňa poctivo prilievali vyjadreniami tréneri oboch tímov a GM domácich, namiesto toho aby sa snažili fanúšikov upokojiť. Scény, ktoré sme videli na štvrtom zápase boli jedným slovom nechutné. Semifinále museli prísť podporiť svojou účasťou kukláči z Martina, aj Nitrančania museli byť zo svojho sektora vyprataní. 

Už žiadne výhovorky

Správanie hokejového prezidenta z Detvy ostro odsúdil zväzový, aj ligový šéf. Martin Kohút aj Richard Lintner zvolili na naše pomery silné slová. RTVS odviedla aj v hokejovom semifinále dobrú prácu s kamerami a komentátormi, záberom do sektora Slovana sa nevyhol ani televízny prenos. Čím viac ľudí uvidí nenormálne správanie, tým väčšia šanca, že spoločnosť konečne fanúšikovskú chamraď odsúdi. 

Chcel by som veriť, že prezentované správanie "fanúšikov" a "atmosféra" pobúri najväčších sponzorov futbalovej aj hokejovej ligy. Chcem veriť, že Fortuna ani Tipsport nestoja o spájanie s vulgárnymi, cudzí majetok ani iných ľudí si nevážiacimi osobami. Na kluby a obe ligy by mohla zapôsobiť sila peňazí. Čudovali by sme sa, ako by sa zefektívnili procesy, keby svoje príspevky podmienili napríklad kultúrou na štadiónoch - nielen počas televíznych zápasov. 

Na záver niečo dôležité: dajte už pokoj s výhovorkami. Nechcem už počuť, že za problémy môže niekoľko neprispôsobivých jedincov v kotli. Ani, že emócie patria k športu a vyčíňanie je pochopiteľné. Alebo, že správanie jedného majiteľa nevyjadruje smerovanie slovenského hokeja. Urobte s nimi konečne poriadok. Nie pokutami, ani podmienečnými trestami. Natvrdo a navždy. 

Denis Bohumil Schvarcz

Denis Bohumil Schvarcz

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár