NHL Playoff Power Ranking 2017

12.04.2017 / Martin Petro
Connor vie ohroziť brankára aj na zadku. (photo: SITA/AP Photo/AMBER BRACKEN)

Connor vie ohroziť brankára aj na zadku. / (photo: SITA/AP Photo/AMBER BRACKEN)

NHL oslavuje storočnicu. Klub, ktorý tento rok vyhrá pohár Lorda Standu, sa na piaty dodatočný piedestál vygravíruje polohrubými písmenami. Stým víťazom by chcel byť, prirodzene, každý. Prvé sito, ktoré preriedilo 30 mančaftov na 16 už máme za sebou. Jubilejná základná časť priniesla niekoľko zážitkov, ktoré stojí za to spomenúť, kým sa dostaneme k tomu podstatnému:    

Connor McDavid

Trvalo rovných 30 rokov, kým produktivitu vyhral ďalší Olejár. V osemdesiatych rokoch dával Gretzky dvestovky na počkanie, v súčasnosti buďme radi aj za polovičný počet kanadských bodov. Symbolickú stovku Connor uzavrel v poslednej tretine posledného zápasu; ako inak – nezištnou prihrávkou.

V McDavidovi sa spája to najlepšie z Crosbyho, Kanea a Ovečkina. S tým, že to najhoršie z menovaných ho (zatiaľ) obchádza. Nie je zbabelo zákerný, nemá sexuálne škandály a chce sa mu brániť. Nedržať mu palce je takmer nemožné. Edmonton pretlačil do playoff po nekonečných 10 rokoch.

Detroit

Červenokrídlovce neuvidíme v playoff prvýkrát po 25 sezónach. A chce sa mi dodať, že konečne, pretože takúto facku momentálne potrebujú. Ich degres bol v ostatných rokoch priveľký, klubu chýbajú osobnosti. Najmä také, akými boli kedysi Yzerman s Fedorovom a po nich Zetterberg s Datsyukom. Po odchode Pavela The Magic Mana išiel klub celú sezónu zadkom dopredu. Najhoršia sezóna za štvrťstoročie bola absolútna nevyhnutnosť.           

Washington

Tretia Prezidentova trofej (ktorú nebude odovzdávať Trump) pre Washington v histórií klubu a zároveň druhá po sebe. Capitals sú najúspešnejšie mužstvo základnej časti po lockoute 04/05 a je im to veľký prd platné, pretože cez druhého kolo vyraďovačky postúpili naposledy, keď mal Peťo Bonzai 30 rokov a životnú formu. V hlavnom meste si rok čo rok hovoria, že tento rok je konečne tým rokom, čo z nich robí hokejový Liverpool (respektíve Arsenal).

Jágr

Jaromír túto sezónu oslavoval 45 rokov, čiže je k svojmu cieľu na polceste. Prekonal 1900-bodovú métu, preskočil Messiera na druhom mieste historickej produktivity a zvládol niečo, čo je možno najobdivuhodnejšie zo všetkého: odohral plný počet, 82 zápasov v sezóne. Akože klobúk dole. Budúcu sezónu by sa mal stať hráčom s najväčším počtom odohraných zápasov v NHL všetkých čias. Na Gordieho mu chýba už iba 56 rozkorčuľovaní.

Poďme sa už konečne pozrieť na playoff dvojičky stého ročníka. Pri novom, trochu nedomyslenom a pomerne dosť neférovom formáte vieme už teraz potenciálnych súperov každého mužstva. Takto vyzerá náš redakčný PowerRanking.

16. Washington Malomešťans

Najmenšie šance a  posledné miesto musím dať automaticky, a to napriek tomu, že Caps boli o Adelin nos pred všetkými počas celej sezóny. Ostatných 15 rokov totiž platí, že Prezident a Stanley sa naraz vyhráva iba raz za prezidentovo volebné obdobie. Okrem toho platí, že čím lepšie Capitals hrajú v základnej časti, tým skôr Ovečkin cestuje na MS. Kliatba Bieleho domu bude pokračovať.

X faktor: Barry Trotz, tréner a hardass, ktorý dostal pukom do čela a ani nežmurkol

15. San Jose Delfínos

Ďalší prekliaty klub má smolu v tom, že narazil na McDavidov Edmonton, ktorý je red&hot a na ktorý to v San Jose nevedia. Žralokä majú už dlhé roky skvelý káder súci na celkové víťazstvo, čo im nie je nič platné, pretože keď príde na lámanie chleba, sú na tom presne ako Capitals v siedmych zápasoch.

X faktor: Brent Burns – obranca sťaby najlepší strelec tímu s 29 gólmi? ČŤŠ?

14. Ottawa Primátors

Stručne: veľmi slabé špeciálne formácie, nevyvážená produktivita, v presilovke aj oslabovke sú druhí najslabší, iba 3 útočníci mali aspoň pol bodu na zápas. No a je to jediné mužstvo, ktoré postúpilo s pasívnym skóre.

X faktor: Erik Karlsson

13. Pittsburg Pittbuls

Odhliadnuc od averzie, ktorú k Tučiankom prechovávam, im nedávam šance ani objektívne. Majú druhú najpriepustnejšiu obranu zo všetkých postúpivších mužstiev a gólmana z formy. Nezmyselný žreb ich navyše zviedol dokopy so štvrtým najlepším mužstvom po základnej časti už v prvom kole.

X faktor: Precenený Crosby to určite nie je... Kessel

12. Nashville Vegetarians

Klub, ktorý za takmer 20 rokov existencie vyhral 3 playoff série, nemá veľké kukadlá ani tento rok. Nashville je vo všetkom priemerný, v celkovom počte bodov dokonca až sedemnásty. Je to partia náhodne poskladaných známych mien (James Neal, Mike Fisher, PK Subban, Mike Ribeiro), ktoré sú totálne z formy.

X faktor: partia náhodne poskladaných známych mien, pri ktorých nikdy neviete...

11. Chicago Slovaks

Veľmi podobný prípad ako Ottawa, akurát v čiernojastrabom. Chicago má jednu z najhorších oslaboviek celej ligy a nekompenzujú to ani na opačnom fronte. Blackhawks vykazujú všetky známky únavy materiálu.

X faktor: Slováci 

10. New York Texas Rangers

Hovorí sa, že práve mužstvo, v ktorom sa nikto celú sezónu bodovo neutrhol, je v playoff najnebezpečnejšie, lebo nemá formáciu, na ktorú sa treba sústrediť. V prípade NYR tomu neverím, respektíve nechcem veriť.

X faktor: Druhý brankár – Antti Raanta 

9. Calgary Firearms

Najväčší problém? No predsa Anaheim vyfasovaný v prvom kole. Ohnivé Céčka si môžu povedať, že neobľúbenejší súper z ich pohľadu neexistuje. Z posledných 12 vzájomných zápasov vyhrali proti Šibnutým Kačkám jediný jeden, čo vychádza na tri prehraté série po výsledkoch 0:4, 0:4 a 1:4.

X faktor: Papierové prognózy sú horľavý materiál, najmä keď sú v okolí Plamene 

8. St.Louis Hiphops

Mesto belošského rapu si išlo v tejto sezóne veľmi nenápadne noty. V pokľude sa ponevierali stredom tabuľky, ani na chvíľu nemali stiahnuté polovičky, ani na chvíľu neatakovali divízny titul. Majú vyrovnané formácie aj brankárov, no prišli o Kevina Shattenkirka. Keby prekvapili Minnesotu, majú dvere otvorené. No to keby bude dosť problém.

X faktor: Vladimir Taras-buľba-senko

7. Toronto Maple Sirups

Toronto hrá svoje osobné playoff už nejaký ten týždeň. Je to jediné mužstvo, ktoré sa triaslo o postup do posledného zápasu. Sú ideálny kandidát na to, aby vyradili víťaza základnej časti a potom vypadli v ďalšej sérií 0:4.

X faktor: Na mieste, kde sa všeobecne určite očakával Auston Matthews, budú (najlepšie ligové) presilovky, Nazem Kadri a Mike Babcock...

6. Boston Teddybears

Medvede majú dobrý žräb, ktorý má jedinú slabinu: Ottawu tento rok nedokázali na štyri pokusy poraziť. Dá sa na to dívať aj z opačnej strany – je to motivácia. Boston má útočnú aj obrannú kvalitu na čele s Čechoslovákmi, výborné presilovky a najlepšiu oslabovku. Nič kľúčové im nechýba, aby sa im mohlo dariť.

X faktor: Zdeno konečne vyzrel

5. Anaheim Ducktapes

An and Heim je rozmachrovaný, piatykrát po sebe vyhral divízny titul a ideálne načasoval formu štyrmi výhrami v rade. Mužstvo sa už tak nespolieha na osvedčenú spoluprácu Getzlaf-Perry a produktivitu má rozloženú na viac útokov. Kačky budú kvákať minimálne do druhého kola.

X faktor: Aura Paula Karyiu

4. Montreal NotAmericans

Víťaz atlantickej štvrtinky bude Montreal. Nehľadajme za tým žiadnu alchýmiu, proste sa tam nejakým spôsobom s Claudom Julienom, ktorý k nim prebehol od rivala z Bostonu, prehryzú.

X faktor: Radulov, ktorý má bradu ako lúpežník

3. Minnesota Northstar Wildlings

Fantastický a najvyrovnanejší útok (12 hráčov dalo viac ako 10 gólov) a skvelá defenzíva (pozrite si ich štatistiky plus/mínus). A k tomu všetkému výborný Devan Dubnyk v bránke a Bruce Boudreau na lavičke. 

X faktor: Bez slabiny

2.  Columbus Blaue Mantels

Ja viem, že ich trénuje John Mozzarela, ktorého za posledných 7 rokov vyhodili z troch klubov, tak si to namieril do takého, kde nemal čo pokaziť. Nerád to v jeho prospech hovorím, no Columbusu to funguje a fackovací panák je jeden z najlepšie útočiacich a zároveň najlepšie brániacich tímov.

X faktor: Budú mať odporné šťastie   

1. Edmonton Connor Gretzkys

Kto iný, všakže?! Nebudeme to rozpitvávať. McDavid je skrátka a dobre hokejista, aký sa rodí raz za dekádu. Zrejme je to priveľmi optimistická vízia, že by to dokázal hneď pri svojom prvom playoff, no presne na to majú muži mokré sny.

X faktor: Symbolika čísla 100

Martin Petro

Martin Petro

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár