Autsajder sa u nás volá Švajčiarsko

16.04.2017 / Stewo Biroš
Švajčiarov by sme mali mať stále za sebou, je to ale stále tak?  (photo: SITA/Tomáš Somr                  )

Švajčiarov by sme mali mať stále za sebou, je to ale stále tak? / (photo: SITA/Tomáš Somr )

Majú osem miliónov obyvateľov, najviac nemocničných postelí na tisícku ľudí na svete a viac Starbucksov ako bankových pobočiek svetovej extratriedy.

Švajčiarsko

Vo vláde, ktorej verí 77+% ľudí, tu sedí sedem ministrov a vôbec, politický systém aký nájdete tu, už nenájdete nikde inde na svete. Neexistuje pravica, neexistuje ľavica a ak niekto vlastní kompletne celý štát, tak iba jeho obyvatelia. Politici nekradnú, lebo nemajú ako, dépeháčka činí rovných osem percent. Každý muž tu povinne drží doma zbraň a všetci sú odmala tak enviromentálne „friendly“, že dieťa nehodí na chodník ani žuvačku. V obchode so zvieratkami si kupujete takmer zásadne dva kusy, to aby vám to jedno doma nedajbože neplakalo. Len učitelia v tejto malej krajine divov nedostanú na Vianoce stovku. Lebo zarábajú päťkrát viac ako naši.

Autsajdri? Naozaj? 

A že čo hokej v krajine, ktorej ešte ani rozmery vlajky nemajú akoby všetko s kostolným poriadkom? Zaujímavé je, že každý 1.6-ty Slovák má hokejových Helvétov podvedome stále za autsajdrov, a to napriek tomu, že aj na ľade sú na tom „križiaci“ minimálne štatisticky lepšie, v poslednej dobe teda určite.

V roku 2010 mali Švajčiari v NHL štyroch hráčov - my osemnásť, v roku 2015 nás v počte hokejistov za morom prvýkrát preskočili. Na majstrovstvách sveta skončili Suisse posledné tri roky vždy nad nami, teraz nám v príprave dvakrát s noblesou utreli ústa a predtým ako tu konečne prestanem plačkať mi prezraďte, čo nasvedčuje tomu, žeby sa danom status quo u nás doma v dobe blízkobudúcej malo niečo meniť.

A to už radšej vôbec neporovnávam play off v Čechách a pod Tatrami.

Stewo Biroš

Stewo Biroš

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár