Veľkonočné Tréneroviny - Ivanko, na Tehelnom poli mrzlo

17.04.2017 / Richard Hanzlik
Belasí sa druhýkrát po sebe smutne obzerajú, ako mohli prehrať zápas v nadstavenom čase.  (photo: SITA/Marek Mrvis)

Belasí sa druhýkrát po sebe smutne obzerajú, ako mohli prehrať zápas v nadstavenom čase. / (photo: SITA/Marek Mrvis)

Je 14. november 2016, robotníci na stavbe Národného futbalového štadióna sa prebúdzajú do krásneho rána. Dnes majú pokračovať v kopaní základov. Deň ako každý iný. Ráno na záchode, rýchle prelistovanie bulváru, a potom hor sa do práce. Vyjdú von a nestačia sa čudovať. “Chlapi, boha, šak vonku mrzne! Na toto sme neboli pripravení.” Zrazu už im nestačia zelené crocsy a tričko s krátkym rukávom. Toto v projektovom dokumente nebolo napísané. Rýchly telefonát doktorovi Iľkovi, ktorý potvrdí smutnú pravdu. Otepliť by sa na území Slovenska nemalo minimálne ďalšie tri mesiace. Ale samozrejme, zmena programu je vyhradená.

To je problém, treba volať šéfovi.

“Dobrý deň pán Plavčan, voláme vám z Tehelného poľa, stala sa taká vec...”

“Nazdááár chalani, to je miléé, aj ja som bol kedysi futbalista.”

“To je super, ale nestihneme termín výstavby, vonku mrzne.”

“Ďakujem veľmi pekne.”

“Takže vám to neva? Poviete to Hospodárovej a Robovi vy?”

“Ďakujem veľmi pekne za vaše otázky, k tomuto už som sa ja plne vyjadril.”

“Tak paráda, díky šéfe. Dáme si tri mesiace pauzičku.”

Kolaudácia Národného futbalového štadióna sa teda odkladá o ďalšie tri mesiace. Oficiálny dôvod je jasný. Stavebné práce skomplikoval mráz. Faktor taký netypický pre rovníkovú krajinu, akou Slovensko, posledné roky vplyvom globálneho otepľovania, je. Export banánov a citrusového ovocia to chvalabohu neovplyvnilo, stále sme číslom 1 vo vývoze tohto ovocia. Aj napriek tomu, že v Bratislave mrzlo, majú dodávatelia šťastie, že ešte stále na Slovensku existujú toky, ktoré nemrznú. Jedným je Váh a tým druhým sú tie finančné smerom k stavebným spoločnostiam.

Šibačkové kolo je za nami a po vajciach rozdávala najmä Podbrezová. Trenčín sa tešil na sériu domácich zápasov, ale prehra s DAC do plánov nezapadala. Zlaté Moravce zabrali proti Senici. Slovan si vycestoval na víkend na Liptov a Trnava sa konečne predstavila doma. Majster odpočíval v pokoji.

ZP Šport Podbrezová - MFK Zemplín Michalovce 1:4, 1115 divákov

Trávnikár v Podbrezovej si cez týždeň kúpil tričko od Bena Shermana a vzor kosenia bol jasný. Aj ten mal pomôcť Podbrezovej k tomu, aby konečne naskočila na jesennú vlnu. Ale hostia urobili nečakanú rošádu. Igor Žofčák si vyzliekol brankárske rukavice od Jana Muchu, pobozkané celou redakciou športu RTVS a nastúpil v ofenzívnej formácii tímu. Asi aj preto domáci robili v obrane toľko chýb, že im Fabuľa po zápase musel dať predčasne po vajci. Bez hračky a čokoládky.

Letokruhy na tráve síce domácich nakopli k ofenzívnej aktivite, ale očividne nepomohli Viazankovi, ktorý pri vlastnom góle pôsobil akoby práve flunitrazepam zapil bubom (burčák s borovičkou). Dať si vlastný gól tesne pred polčasom, to vie urobiť deň lepším ako ranná káva s nutelou. Domáci tomu dali ešte jednu šancu, išli za vyrovnaním a vyšlo to. Ale potom zase zistili, že ani tá ich slávna obrana nie je dokonalá. Najprv zbytočný faul v 16-ke, potom krásna prihrávka Žofčákovi a už nebolo o čom. Nevadí, chalani, na stolnofutbalovom turnaji v Hriňovej v lete by ste chýbať nemali a keď si k tomu dáte nejaké čevapčiči, je to akoby ste hrali predkolo niekde v Sarajeve.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 0:1, 2866 divákov

Boj o štvrté miesto sa nám zamotáva ako tá najlepšia turecká telenovela. Trenčín už mal predbehnúť trápiacu sa Podbrezovú, ale to by musel doma poraziť mužstvo, ktoré predtým neokúsilo pachuť prehry v 10 zápasoch. V tomto zápase žiadny fanklub zo štadióna vykázaný nebol, takže titulka bulváru z toho bohužiaľ nebude. Dajte tam predpripravenú Adelu. Kto by čakal zápas hodný hajlajtov a pekných okamihov, toho musím sklamať. Trenčín pôsobil, akoby ho tento zápas prekvapil a hostia nemali problém brániť. Dokonca zaknihovali svoje prvé víťazstvo v Trenčíne.

Ťukať si to 40 metrov od bránky je ideálny podklad na večerné zaspanie pri telke. Okrem pološancí si Trenčín proti pozornej obrane hostí nevytvoril takmer žiadnu gólovú. Navyše niekedy pôsobili jeho hráči pojašene ako Boris Kollár v šatni dievčenského volejbalového tímu. Pačinda raz šikovne utiekol ako tiket v nedeľu poobede, a potom hostia z kraja, v ktorom je najvyšším stromom kukurica, iba bránili náznaky šancí. Janga si zase nechal formu doma a zálohe AS chýbala priamočiarosť. Trenčania by v sobotu nevedeli nikoho priamočiaro ani uraziť a radšej by ho 45 minút predtým uspávali rečami o počasí, filmoch a prírode.

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 2:1, 836 divákov

Všade samé škandály s mäsom z Brazílie, ale Jarábek môže po sobote plutvy bozkávať rybe z Kanady. Body pre ViOn vystrelil kanadský žoldák Kapor. Do Vianoc ďaleko, a tak sa mu v našom futbalovom rybníku pláva určite dobre. Vianoce si v Zlatých Moravciach veľmi dobre pamätajú. Písal sa 3. december, keď si mužstvo Juraja Jarábka pripísalo poslednú výhru v lige. Odvtedy to chalanom išlo dobre len v kartách a iných hracích automatoch. Senica je síce na deviatom mieste ligy, ale v našej lige je nepríjemným súperom každé mužstvo, ktoré sa cez zimu z ligy neodhlási.

Je všade známe, že najlepší stand up komici sedia na tribúnach v Zlatých Moravciach. Keď k nim príde internet, naša barová scéna si môže hľadať normálnu prácu. Domáce mužstvo dobre vstúpilo do zápasu, pozerať v kabíne motivačné videá sa vyplatilo. Je to síce nudnejšie ako porno, ale chalani to vydržia pozerať dlhšie ako dve minúty. Barišov gól by sa nestratil ani na výročnom DVD televízie Dajto, taký bol utešený. Hostia vyrovnali po akcii, od ktorej asi ani oni toľko nečakali. ViOn prevetral lavičku, začal tlačiť, Senica viac brániť a teraz sa podržte, hrať zo zabezpečenej obrany na protiútoky. Ovocie pozbierali gólom z posledných sekúnd zápasu domáci vďaka Kejporovi.

MFK Ružomberok - ŠK Slovan Bratislava 2:1, 2128 divákov

Slovanisti cestovali do Ružomberku vlakom, bez toho aby si museli kupovať miestenky. Dátum im prial, pretože celé Slovensko je momentálne aj tak na východ od Senca, a tak tým smerom chodia vlaky prázdne. Ku kormidlu vlaku sa tlačili Schett s Kubíkom, nakoniec ale vyhral Oršula, ktorý tak v počte pasažierov prekonal svojho kamaráta Vlada. Výhoda cesty vlakom je najmä to, že vás nikto nemôže namerať, alebo pri Púchove zastaviť na kontrolu dokladov. So sebou si hostia priviezli hlavne odhodlanie napraviť stratu bodov na ostrove Rasťa Žitného. Ružomberok nastupoval po týždňovej pauze, takže bol čas na nové účesy pred Veľkou nocou.

Prehrať dvakrát po sebe gólom z posledných minút zápasu, to je veľa aj keď do seba sypete lieky proti tlaku. Prvý polčas skončil s bilanciou jednej strely na bránku. Domáci sa zbytočne báli, Slovan už pochopil svoje miesto v lige a šetril hráčov po pohárovom zápase. Druhý polčas to už Ružomberok rozbalil aj v ofenzíve a začal sa hrať futbal, z ktorého aj ovce začali zrazu čapovať horúcu čokoládu. Ružomberok gólovo začal, Slovan vyrovnal vďaka snahe Soumaha, ale čerešničku na tortu posadil v 90. minúte Lačný. Futbal je ako Evita. Píše príbehy. Len sú menej blbé a spoluhráči sa navzájom nepretiahnu po každej výplate.

FC Spartak Trnava - 1. FC Tatran Prešov 4:0, 2166 divákov

Trnava hrala konečne na svojej tráve, huliči z celého kraja sa týždeň modlili, aby zakorenila. Pred zápasom dostal k 75. narodeninám symbolický dres Jozef Adamec. Keď v roku 1968 fukol hetrik Brazílii, Helenka Vondráčková so Zdenkou Studenkovou práve začali poberať dôchodkové sporenie. Prešovčania museli brať vylosovanie ligy ako trest. Boli jedinými východniarmi, ktorí sa tento víkend dostali tak blízko k Bratislave. A 90 minút strávených na ihrisku ukázalo, že ani chodiť nemuseli.

Spartak sfúkol súpera štyrmi kúskami a Jakubech si tak dobre už dlho neoddýchol. Zajtra sa má jeho frajerka na čo tešiť. Iscove kúzla asi inšpirovali Haliloviča, ktorý bol s bilancou 1+1 mužom zápasu. Len škoda, že trvalo až 26 minút, kým sa hra do šírky zmenila na hru dopredu. Tambemu dám ešte jeden zápas, a potom mu kúpim bohato ilustrovanú knihu 15 spôsobov, ako nestráviť život v ofsajde. Karhan poslal do hry aj Kerlona, ktorý bol zrazu ako kruhový objazd a každá lopta išla cez neho. Keď pochopil, čo za hráčov proti nemu stojí, vyskúšal aj svoje tulenie hlavičkovanie. K hre Prešova ťažko niečo povedať, ich postavenie v tabuľke je ako Kolesíkova tvár - hovorí za seba. Asi vedia, prečo sú poslední a otázkou je, aký káder Prešov buduje pre budúcu sezónu. Možno kanastový, ktovie.

Richard Hanzlik

Richard Hanzlik

(C) SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. 2017. Obrazový materiál podlieha autorskoprávnej ochrane. Jeho kopírovanie a redistribúcia je zakázaná.

Napíš komentár