Babské kopačky: Chlapi, neblbnite!

20.04.2017 / Martin Ferianec
Z pohárovej odvety v Bardejove.  (photo: Jozef Mačejovský)

Z pohárovej odvety v Bardejove. / (photo: Jozef Mačejovský)

1210. Nečítate žiadny šifrovaný odkaz, ktorý by ukrýval zakázanú propagandu. Je to počet kilometrov, ktoré som prešiel za ženským futbalom za posledný týždeň. Len tak z presvedčenia, že možno robím niečo, čo pomôže všetkým zainteresovaným.

Okrem boľavých krížov z autobusu si človek dokáže vytvoriť dobrú predstavu, v akých podmienkach kluby fungujú a o ihriskách, na ktorých hrajú. Okrem Michaloviec, tam sa môj bezplatný (zatiaľ) kopaničiarsky taxík ešte nevybral. Človeku také cesty dajú viac, ako dokáže dať človek človeku. Vážne a doslova. Medziklubové vzťahy sú väčšinou fajn a na prvý pohľad priateľské. Často ale len do prvej nečakanej prehry ktorá sa ťažko znáša, alebo prestupu, čo nie vždy poteší obe zainteresované strany.

Mňa nedávno vyprevádzali zo štadióna hanlivé pokriky o vplyve myjavskej domácej na mentálnu vyzretosť mňa a otcov hráčok. Emócie k futbalu patria a my ich znesieme, neudržať sa na uzde smerom k hráčkam je nad moje slivovicou ovplyvnené chápanie aj s odstupom času. Bez emócií by bol futbal nudný, len neviem či ich ventilovanie smerom k hráčkam pomáha a motivuje baby sa mu vo svojom osobnom voľne venovať. 

Ďalšou obľúbenou disciplínou je odovzdanie registračky pri prestupe. Klasické naťahovanie a robenie si napriekov nepomáha psychike hráčok ani vzťahom medzi klubmi, príkladov je nespočetne. Nebudem nikoho menovať, každý súdny sa v riadkoch nájde. Ten, kto nie, by sa nenašiel ani na titulke Nového času. Pritom všetko ľudia, ktorí robia ženský futbal vo svojom voľna. Mali by mať jeden spoločný cieľ - posunúť ušľachtilú záľubu na vyššiu úroveň.

Preto ešte raz, nerobme si naprieky, neurážajme hráčky a nestavajme vlastné ego pred spoločný cieľ. Chlapi, neblbnite!

Na ihriskách sa diali veci! 

Na inom konci Slovenska som odchádzal aj s pochvalou a výzvou na pokračovanie. Pokračujeme teda ďalším ligovým a pohárovým súhrnom. A že sa diali veci! Slovan dostal za týždeň viac gólov ako za pol roka, z výhry sa prvý krát na jar radovala Nitra a s plným jarným počtom bodov pokračujú Myjava s Bardejovom. 

Nitra – Michalovce 2:0

Už v týždni v predstihu si prišli Michalovce po nádielku do Nitry. Len nepresná koncovka domácich uchránila východniarky od väčšej výslužky. Nitra to skúšala centrami, kolmicami, strelami z diaľky aj zblízka. Ujali sa však len dve, od Polačikovej a Kubátovej. Lopta sa pred druhú bránku dostala až po polčase zásluhou zmeny strán. Bola to však jediná zmena, ktorá zápas postretla plus jedna strela hostiek. Od nich si najlepšie zahrala brankárka.

Žilina – Slovan 2:1

Do boja o titul znova prehovorila Žilina. Nie, že by ho nejako extra chcela, ale postavila do cesty poriadny balvan Slovanu. Ak pred jarnou časťou tréner Belasých hovoril o hlavnej prekážke v boji o titul o Žilinčankách, asi vedel prečo. Naviac mu pre zranenie chýbala najlepšia strelkyňa tímu Šurnovská. Všetko vyústilo do domácej výhry Žiliny, víťazný gól zaznamenala striedajúca Hranicová. Slovanu Žilina nesedí, napriek tomu majú boj o titul stále vo svojich rukách. Minimálne do soboty.

Trenčianske Teplice – Šaľa 0:0

Obavy, ktoré nechcel nikto nahlas vysloviť, sa naplnili. Herná fazóna z úvodu jari naznačovala, že o gólovú prestrelku zrovna nepôjde. Gól teda nepadol, zato aspoň na žlté karty zápas skončil 1:1. Viac ani vedieť nepotrebujete. Snáď sa po prvom jarnom bode podarí nakopnúť motory v ďalších zápasoch. Na škodu veci je, že veľké zmeny robiť nemôžete, ak vás je presne jedenásť. Možno len vybrať krajšiu sadu dresov

Nové Zámky – Bardejov 0:7

V zápase na južnejZemi muselo ísť len o výšku skóre. Domáce vzdorovali, dokiaľ im sily stačili, následne sa kondičné rozdiely prejavili v plnej nahote. Terén nepasoval ideálne kombinačnej hre Bardejova a skóre otvorili štandardkou. O dve minúty sa upokojili druhým gólom, aby po zmene strán pridali ďalších päť. Trénera hostí môže tešiť, že sa presadili i hráčky širšieho kádra. Pre technické problémy s dolnou končatinou nedohrala kapitánka Galarovičová. Bardejovský servisný technik ju sľúbil do ďalšieho zápasu zreparovať.

Banská Bystrica – Myjava 0:2

Vzájomné stretnutia sa nikdy neskončili iným výsledkom, ako remízou. Sériu ukončila Myjava. Trendy zápasu udala hneď v tretej minúte Neveďalová. Následne mohla pristúpiť k novej taktike, ktorá slávila úspech. Ako defenzívna stredopoliarka dopĺňala obrankyne hlavne pri útokoch najfutbalovejšej hráčky domácich Briššovej. Eliminovali ju natoľko, že zvyšok tímu sa mohol venovať obligátnemu zahadzovaniu tutoviek. Do konca zápasu to padlo už len Bogorovej.

Tabuľka po 12. kole

1 Partizán Bardejov 12 11 0 1 42:11 33 18 0
2 ŠK Slovan Bratislava futbal 12 10 0 2 51:5 30 9 0
3 ŠKF VIX Žilina 12 8 2 2 24:14 26 8 0
4 Spartak Myjava 12 6 2 4 19:14 20 2 0
5 Sport Ladies Club Banská Bystrica 12 6 2 4 12:8 20 2 0
6 FC Nitra 12 5 2 5 27:30 17 -1 0
7 FK Slovan Duslo Šaľa Z 12 3 4 5 15:18 13 -5 0
8 MŠK Slovan Trenčianske Teplice 12 2 2 8 18:29 8 -10 0
9 MFK Zemplín Michalovce 12 2 0 10 9:36 6 -12 0
10 FC Union Nové Zámky 12 0 0 12 4:56 0 -18 0

Slovenský pohár – odvety semifinále

Kto sa stretne vo finále tušil každý, zázraky sa nekonali. Dúfam že ste zvládli i moje hovorené slovo a vydržali pozerať odvetný zápas Bardejova s Myjavou do konca. Prvý monotónny polčas priniesol skóre 1:1. Domáca stopérka rozohrávala na stredopoliarku, tá nepresnou prihrávkou na hosťujúcu brankárku, jej vysoký výkop získala stopérka domácich a znova môžete začať čítať vetu od začiatku. Druhý polčas sa už hral uvoľnene, vo veľkom sa striedalo i strieľalo a Bardejov nakoniec vyhral v prestrelke 4:3. 

Náznak prekvapenia skoro spôsobili Šalianky Slovanu. Nevedno, či bola taktika posledného týždňa ukrývať všetky herné tromfy pred špiónmi z Bardejova, alebo Slovanistky ťažko trávili veľkonočnú hostinu. Po Žiline sa im podarilo prehrať aj v Šali a to sa nepodarilo tento rok ešte nikomu. Nakoniec na postup stačila aj prehra 1:2.

Slovan sa tak môže sústrediť na Bardejov, pozvánka na ďalšie kolo príde so špeciálom k zápasu o titul, ktorý uvidíte v ďalšom priamom prenose na TV7.

PS: Máme aj bonus! Najlepšia slovenská futbalistka súčasnosti Dominika Škorvánková bola hosťkou Telovýchovného vedúceho v jeho TakUrčitee Podcaste. Počúvajte, ako ju Bohumil vyspovedal.

Martin Ferianec

Martin Ferianec

Napíš komentár